2019. január 25. | 16:15

A Mercedes-Benz C220 CDI több szempontból is forradalmi termék volt a Mercedes palettáján. Kukkants bele videónkba és tudj meg mindent a W202-ről!

Ideje volt már, hogy az új autók mellett valami legendásan megbízható, tartós használtautót is felvegyünk a palettára, ezért egy házon belüli gépjárműhöz nyúltunk. Régóta szemeztem vele, hiszen minden nap látom a szerkesztőségnél: az első, C-osztálynak nevezett Mercedes CDI-motorral, amivel a legendák szerint KIMEGY A VILÁGBÓL! A használttesztek alkalmával fel szokták hívni a figyelmet az autók típushibáira, a tesztelt alany hiányosságaira, elhasználódott alkatrészeire, kabinjára, de ezen C-osztály esetében nem igazán találtunk idő által megcsócsált berendezéseket. A Mercedesek (is) ebben az időben még tényleg össze voltak rakva, 30-40 évre készültek, tesztalanyunknak is talán a rozsda lesz a legnagyobb ellenfele, amivel preventív jelleggel lehet hatékonyan harcolni. Szó mi szó, a videóban szereplő W202 nagyon rendben volt – de valljuk meg, a 160 000 kilométer ennél az autónál még csak bejáratásnak számít.

A W202-es Mercedest 1993 és 2000 között gyártották, a 190-es sorozat és a W203-as, már kereklámpás C-osztály közé ékelődött be, ami az évjáratot illeti. Közel 1 870 000 db készült belőle, a modernizált, CDI dízelmotorral szerelt kivitelek 1997 és 2000 között készültek, kombi kivitelt 1996-tól tette elérhetővé a Mercedes.

Mercedes C220 CDI – francia-török dizájn

Érdekesség, hogy a C-osztály dizájnjáért két, nem német fiatalember a felelős, méghozzá Olivier Boulay francia és Murat Günak török formatervező alkotta meg ezt a mai napig vállalható formát. A karosszéria elemei tökéletesen egysíkú formát alkotnak, látszik, hogy nem volt még sérülve az autó, minden a helyén van. A méretes csomagtérajtó mellett szobroznak a W124 inspirálta hátsó lámpák, amik a facelift során füstös-fehér színt kaptak, ezzel egy időben a narancssárga szín lemaradt az első indexbúrákról is.

Mercedes-Benz C220 CDI W202 Teszt Alapjárat

Az 1997-es ránckisimítás után a lámpákon kívül átdolgozták a csomagtérfedelet, lökhárítókat, küszöbtoldatokat kapott, új felnik jelentek meg a palettán, a csúcsosodó antennát viszont eltávolították róla. A Tourenwagen kivitel inkább családi kombi benyomását kelti, erre az Elegance felszereltség is rátesz egy lapáttal és érdemes megfigyelni, hogy milyen finom lejtést kapott az autó fara, ahogyan a tető ráhajlik a hátsó lámpatestekre. És nincsenek felesleges szélesítések a hátsó sárvédőív felett sem, szolid, középkategóriás autó módján filigrán kombi képét mutatja, pedig a 190-eshez képest méretben sokat fejlődött.

Mercedes C220 CDI – ízléses beltér

Kellemes érzés kinyitni az ajtót, a zsanérok annyira masszívak, azt érzi az ember, hogy ez innen soha a büdös életben le nem szakad. Ha már nyitás-csukás, a motorháztető szervizállásba, szinte függőleges pozícióba is állítható, ezzel könnyítve meg a szerelők dolgát.

Mercedes-Benz C220 CDI W202 Teszt Alapjárat

Mint már említettem, nem vált a beltér az idő vasfogának martalékává, nincsenek kiülve az ülések, a vastag huzat tartósságot sugall. Imádom a vaskos, húsos gombokat mindenütt, a szövetek nem lógnak, a kormányon szinte régi fényében csillog. Szintén a ráncfelvarrás után vette át a C-osztály az E-klass kapcsolóit, amik tovább fiatalítják, elrendezésükben összeszedetté teszik a belteret – és ha már a gomboknál vagyunk, megjegyezném, hogy a hőmérséklet egész 12 fokig állítható, ami azért is érdekes, mert ma már maximum 18-ig engedik mindezt a klímapanelek. Voltak, vannak és lesznek faberakásos próbálkozások az autóiparban, de amit a Mercedes ebben az időben képviselt, az mindenféle sallangtól mentes, ízléses megjelenést kölcsönzött a kabinnak.

Mercedes-Benz C220 CDI W202 Teszt Alapjárat

A kényelem, a helykínálat és a zajkomfort is a középkategória csúcsát jelentette akkoriban, szerintem a mai napig felveszi a versenyt bármelyik új autóval, nem beszélve arról, hogy a nem alapmotorral szerelt változatokban megjelent az oldallégzsák, fékasszisztens, kipörgésgátló, de eleinte alapáron járt az ABS, vezető oldali légzsák és a hátsó üléstámlákat is le lehetett dönteni. Az A-osztály és a jávorszarvas teszt csúfos esete után minden Mercedes, így a C-osztály is megkapta a menetstabilizálót (ESP).

Mercedes C220 CDI – a végtelenbe és tovább

Először, mikor beültem az autóba, tolatnom kellett. Na, akkor, hogy is van ez a bizonyos rükverc? Balra tol, hátra, nem. Először felhúz, felém tol, hátrahúz. Igen, megvan, és milyen könnyen megy, milyen simán, érzékien csúszik minden fokozatba a hosszú úton mozgó váltókar. Szerettem. Nem véletlenül rajongok az E34 váltókarjáért is, meg kell tisztelni, szépen be kell tenni a helyére, ha ráérzel a kuplungra, szinte észrevétlen váltásokra leszel képes. Erre képes a W202 hajtáslánca is.

Mercedes-Benz C220 CDI W202 Teszt Alapjárat

A W202 gyártási ideje alatt 1.8 literes motortól egészen a 4.3-as AMG-ig kapható volt, találhattál kompresszoros és V6-os motorokat egyaránt. 1995-ben futott ki a 200 és 250-es jelzésű előkamrás szívó dízelmotor, őket 1997-ben a Mercedes első, közös nyomócsöves dízele váltotta, ezzel az Alfa 156 2.4 JTD után a világ második ilyen személyautója volt. A 2.2 literes motorokat 200 CDI és 220 CDI kivitelekben kínálták, előbbi 102 lóerőt, utóbbi pedig 125 lovat teljesített. Tesztautónkban az erősebb, 300 Nm-rel gazdálkodó motor kapott helyet, ami több mint elegendő dinamizmussal ruházza fel a kombit. 10,5 másodperc alatt éri el a 100 km/h-t és 199 km/h a végsebessége, elsősorban takarékos, de remek utazóautó hírében áll és valóban az is! A tulajdonos elmondása szerint 6,5 liter gázolajnál nem igazán tud többet elfogyasztani, de valójában ezek a motorok nem is arról szóltak sosem, hogy a határon autózzunk velük. Ebből kifolyólag nem igazán lehetett, kellett őket széthajtani, bárhol, bárki utánanéz, ezen Mercedesek esetében mindig felmerül a tartósság fogalma, hiszen hosszú élettartamukról híresek.

Mercedes C220 CDI – a komfort előtérben

Mint már említettem, a C-osztály sokkal inkább utazóautó, mint városi sebességhajhász, főleg ezzel a dízelmotorral. A futómű is kellemesen kényelmesre van hangolva, igaz, már nem olyan, mint az őt megelőző bólogató, ringatózó W190-es sorozat. Annál azért több feszességet csempésztek a futóműbe, elöl egy majdnem MacPherson alapú rendszert találni, melynél a rugó és a lengéscsillapító külön van, hátul pedig egy bonyolult, oldalanként ötlengőkaros rendszer gondoskodik a kényelmünkről.

Mercedes-Benz C220 CDI W202 Teszt Alapjárat

Mercedes C220 CDI ár és összegezve

A Mercedes „első” C-osztálya állja a sarat minden tekintetben. Aki ilyen autót vásárol manapság, azt többnyire a Mercedes iránti szerelem vezérli. Vehetnének 1-1,5 millió forint környékén Mazda 3-at is, de nem teszik, hiszen ennyi pénzért jó állapotú W202-eseket is találni a piacon, amik továbbra is kényelmes, tartós és a dízelek esetében gazdaságos üzemű járművet jelentenek. Vigyázz, mert a használtpiac alján 3-400 000 forintos rozsdakupacokkal könnyen lyukra lehet futni! Persze nincs szent írás arra vonatkozóan, hogy a C-osztály sosem fog elromlani, elrohadni, de ha sikerül kifogni egy megfelelő módon karbantartott, megóvott példányt, akkor még sokáig képesek maguk előtt tolni a csillagos emblémát. A javíttatás továbbra is Mercedes színvonalon mozog, extrém módon érdemes figyelni a visszatekert kilométerórákra, a rozsdára és az üzemanyagbefecskendező rendszerre, valamint az sem utolsó szempont, hogy milyen évjáratú és felszereltségű modellbe szeretünk bele.

Mercedes-Benz C220 CDI T-modell (W202)

  • Lökettérfogat: 2148 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 125 LE 4200/perc
  • Max. forgatónyomaték: 300 Nm 1800/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4487/1720/1458 mm
  • Tengelytáv: 2690 mm
  • Saját tömeg: 1460 kg
  • Városi fogyasztás: 8,2 l
  • Országúti fogyasztás: 5,1 l
  • Tesztfogyasztás: 6,5 l
  • CO2 kibocsátás: N.A.
  • Végsebesség: 199 km/h
  • 0-100: 10,5 s