A Citroën C4 immáron nem a ferdehátúak kategóriájában versenyzik, hiszen crossoveres jegyeket kapott, sőt tisztán árammal is tud már menni. Most azonban egy 1,2-es, meglepően gazdaságos benzinmotorral teszteltük.
Az új Citroën C4 nehezen tűri a szélsőségeket. A kellemes ringás az úthibákkal tűzdelt útszakaszon erős rázkódásba megy át. Észrevehetetlen duruzsol a kompakt méretű motor, amíg 4000-es fordulat fölé nem engeded, ilyenkor eszmélsz rá, hogy ez bizony háromhengeres. Lágyan teszi a dolgát az automata váltó egészen addig, amíg erőteljes gyorsulásra volna szükség, ilyenkor elmélázva kapcsol vissza két fokozatot. A Citroën C4 negyedik generációja egy kifejezetten komfortos közlekedőedény és valljuk meg, nem is a sportos felhasználásra készült. Néhány nagyobb gázfröccs után el is engedtem az alsó-középkategóriás modell forszírozását, csak élveztem az édes semmittevést a légkondicionált beltérben, a budapesti dugóban csücsülve.
Dizájnban ismét erős
A Citroënnél mindig is fontos valami csavart belevinni a megjelenésbe, bár, ha visszagondolunk a C4 előző generációira elmondhatjuk, hogy pont nem ezek a modellek tűntek ki a tömegből, az új C4 viszont igazán egyedire sikerült. A vásárlói igényeinek megfelelően immáron egy kupé-crossovert kaptunk, ami 4360 mm hosszú, 1525 mm magas és 2670 mm-es a tengelytávja, és őszintén szólva jó arányai vannak a karamellabarna autónak. Ügyesen játszottak a tervezők a lemezdomborításokkal, a körben elhelyezett műanyagokkal, az osztott első fényszórókkal - a hátsó fénytestek kialakítását viszont nem tudom hova tenni, cserébe viszont automata távfénnyel ellátott, LED-es lámpákat kapunk az autó minkét végén. A csomagtérajtó pozícióján azonban érdemes lesz finomítani a tesztautó esetében, ugyanis a bal sarka súrolta a műanyag lökhárítót, leszedve idejekorán mindkét elemről a festéket.
Otthonos beltér
A Citroën C4-ben elöl egészen kényelmesen elférni, hátul fejtérből is akad, bár a lábtérből már annál kevesebb marad 180 centinél magasabb egyednek. Az ülések franciásan, bőven meg vannak tömve, a Hype Red bőr és az anyagfelhasználás is kellemes, sőt előre fűtött, elektromosan állítható masszázsüléseket is kaptunk a jól felszerelt Shine Plus tesztautóba. A műszerfal bal sarkából már érkezett valami idegen zaj, főleg az úthibák érintésekor, szóval az összeszereltséget nem mondanám ötösnek. A csomagtér a kategóriában szerénynek számító 380 litert kínál, de a lehajtott hátsó ülésekkel 1250 litert is kinyerhetünk, tárolórekeszekből 16 különfélét kapunk.
A bajuszkapcsolókon és a kormányon elhelyezett vezérlőgombok helyének memorizálása eltarthat egy darabig, a kormány mögötti képernyő egészen szép kidolgozást kapott és a középső, ízlésesen integrált, 10 colos érintőkijelző reakció idején is sikerült javítaniuk. A szakújságírók imái meghallgattattak, így végre kapunk egy tisztességes klímakezelőt a kijelző alá és előnyös az is, hogy az üveglapocskára vetített head-up display-t egy gombnyomásra el tudjuk tüntetni, ha éppen nincs rá szükség.
Van még választék!
A C4 esetében a 130 és 155 lóerős, 1,2 literes, turbós háromhengeres benzinmotorokból, az 1,5 literes, négyhengeres dízelből és az 50 kWh-s akkucsomaggal szerelt, tisztán elektromos kivitelből választhatunk. A belső égésű motorok esetében hatfokozatú manuális és a tesztautóban is helyet kapott, nyolcas automata jelenti a két opciót.
A tesztautóban helyet kapó 130 lóerős, 230 Nm-rel rendelkező benzines igencsak kompakt, korszerű, teljesen alumíniumból készült motor, ami egy olajban futó vezérműszíjat kapott, többek közt ezért is tud kis veszteséggel dolgozni, így a szén-dioxid-kibocsátást és a fogyasztást is tudták csökkenteni. Tény, hogy a benzinvérűek szívét sosem fogja megdobogtatni a háromhengeres mivolta és a mormogó hangja miatt, azonban teljesítménye bőven elegendő az autóba, igaz kicsit haloványan kel életre, ha kigyorsításról van szó, de hát mit tehetnénk: mindent a fogyasztásért! Nem csak a motor, de az Aisin-féle automata váltó is meglehetősen kompakt, finom váltást biztosít normális használat közben és autópályán a nyolcadik fokozat nagy előny, hiszen itt sem fogyaszt 6,5-nél többet. A teszthét alatt átlagban 6,3 literre jött ki a fogyasztás, ami a kezdeti, háromhengeres motorok 10 liter körüli átlagához képest igencsak jó érték.
Vezethetőség, futás
Ez a modell is megkapja a progresszív, hidraulikus ütközőelemekkel ellátott komfortfutóművet, ami egy ideális világ hibátlan aszfaltján észrevétlenül ringat minket, bár főleg a nagyobb testvérben, a C5 Aircrossban élveztem igazán az előnyeit. Azonban a valóság közbeszól, és a rossz minőségű aszfalton érezni a hátrányait, hiszen a keresztbordákon hajlamos elpattogni, néha olyan, mintha az egész futómű ki akarna esni alólunk. A kormánytól sem érdemes várni érzékletességet, maga a kasztni oldaldőlésre is hajlamos és szerintem a kelleténél több futóműzaj szűrődik be az utastérbe. Nem csak a motor, de a futómű is arra predesztinál, hogy bácsi üzemmódban közlekedj vele, amivel nincs is baj, meg fogja találni ez az autó is a célközönségét, ahogyan eddig is.
Ár és összegezve
Az 1,2-es benzines, manuális váltóval szerelt C4 7 399 000 forinttól vásárolható meg, a tesztautót azonban már tisztességesen megszórták extrákkal, így a listaára 10 004 000 Ft. A kategóriában kedvező árral indul a C4, és már ez esetben is kapunk többek között sávtartót, tempomatot, LED-es fényszórókat, automata klímát, tolatóradart, 10 colos érintőkijelzőt. A csomagtér mérete azonban nem kimagasló, a sportos vezetést kedvelőknek sem ez lesz a kedvence, a komfortos rugózást és a merész formai megoldásokat kedvelők azonban megtalálják benne a számításaikat. Ne feledjük el, hogy motorkínálat terén sem fukarkodik a C4, villanyos változat kedvezményesen 11 330 000 forinttól hozható ki a szalonból.
A Citroën C4 elektromos változatának videótesztjét itt találod:
Citroën C4 1.2 PureTech 130 EAT8 (2021)
- Lökettérfogat: 1199 cm3
- Hengerek/szelepek: 3/12
- Max. teljesítmény: 130 LE
- Max. forgatónyomaték: 230 Nm
- Hossz./szél./mag.: 4355/1800/1520 mm
- Tengelytáv: 2670 mm
- Saját tömeg: 1278-1371 kg
- Gyári vegyes fogyasztás: 4,8 l/100 km
- Tesztfogyasztás: 6,3 l/100 km
- CO2 kibocsátás: 110 g/km
- Végsebesség: 210 km/h
- 0-100: 10,2 s