2021. január 26. | 14:22

A Citroën C3 továbbra is dizájnban a legerősebb, a csenevész szívómotorral pedig gazdaságos is tud lenni.

A kisautó szegmens legszínesebb, legvidámabb tagjai általában az olasz és francia gyártóktól kerülnek ki, legyen szó a Fiat 500-ról, a Pandáról, a Peugeot 208-ról, a Renault Clióról vagy Citroën C3-ról. Utóbbi már a harmadik generációnál jár, ennek frissített változata már Magyarországra és a szerkesztőségünkbe is megérkezett.

Citroen c3 teszt alapjárat

Bevallom, nem számítottam különösebben izgalmas teszthétre, mivel tudtam, hogy egy 1,2 literes, háromhengeres szívómotorral szerelték ezt a tesztautót. Általában savanyú szájízzel nyilatkozunk a turbós, háromhengeres motorokról, egyrészt a karakterük, másrészt magas fogyasztás miatt - hát, most itt egy szívó háromhengeres, ami keveset fogyaszt, de legalább nem megy. Be is fejeztem a panaszkodást, turbó nélküli háromhengerest kértem, hát most megkaptam!

Valahol a személyautó és az SUV között félúton

Izgalmas formai megoldásokból nincs hiány a ráncfelvarrott C3-ason: átrajzolták az orrát, LED-es, osztott fényszórók láthatók a fehér műanyag betétekkel körbevett ködfényszórók felett, az oldalsó Airbump ütközőelemek szerencsére nem kötelezők, bár a tesztautó megkapta őket. Természetesen új felnikkel és színekben is kérhető a C3, tesztautónk homokszürke alapszínben pompázott fehér tetővel és Techwood fantázianévre hallgató, fautánzatú matricát kapott a tetejére és a C-oszlopokra – a variálhatóság lehetősége adott, hiszen akár 97 színösszeállítással is kérhető. Az ötajtós karosszériával elérhető kisautó 3996 mm hosszú, 1749 mm széles és 1490 mm magas, a tengelytáv pedig 2539 mm.

Citroen c3 teszt alapjárat

Komfortos beltér

Alapvetően nincs bajom az újautó-illattal, nem úgy, mint Fülöp Norbert volt kollégánknak, akire elmondása szerint rájön a hányinger, ha megcsapja az orrát ez a fajta aroma. Nos, a C3-ban nem a kellemes újautó-illat, inkább kellemetlen szag fogadott, nem tudom, hogy az elhozatal előtti vegyszeres takarítás miatt, vagy alapból így érkeznek a C3-ak.

Citroen c3 teszt alapjárat

Kisautós mércével nézve az összeszereltség és az anyagok minősége rendben van, persze a kelleténél több műanyag figyel mindenütt, de az ötletes formai megoldások, az ízléses ajtóbehúzó fülecske, a rendesen megtömött, fahatást imitáló díszcsíkkal ellátott ülések és műszerfal kellemes egyveleget alkotnak. A kormány mögött található műszeregység klasszikus működése hibátlannak bizonyult, a központi kijelzőn futó infotainment azonban már ismerős volt jó pár francia modellből és sejtettem, hogy könnyen elveszek majd a menüpontok között, sőt, a klímát is innen lehet állítgatni, azonban az új C4 érkezésével vélhetően ismét dedikált gombokon jelennek meg a szellőztetés funkciói. Fura helyen, az ülések bal sarkában van a végtelenül egyszerű ülésfűtés kapcsolója, jópofa ötlet továbbá a vezetőoldali ülés lehajtható könyöklője. Magam mögé azért már nem foglaltam volna helyet, de elöl egész kényelmesen elférni. A csomagtér rakodópereme meglehetősen magas, alapból egyébként 300 litert képes elnyelni, lehajtott hátsó ülésekkel 922 áll a rendelkezésünkre.

Nesze neked, háromhengeres szívómotor!

Az 1,5 literes dízelhez hatos manuális, a 110 lóerős, turbós 1,2 literes benzineshez hatos manuális és automata váltó is kérhető, míg a szívó benzineshez csak az ötös manuális társítható. A választás szabadsága tehát itt is megvan a csak elsőkerék-meghajtással kérhető C3-nál, igaz, tisztán elektromos opció még nem létezik belőle. Mint már említettem sok benzinvérű kolléga és olvasó ki nem állhatja a háromhengeres turbós motorokat, ebben a formájában viszont nagyon is szerethető volt számomra, hiszen nem fogyasztott 6,3 liternél többet akár városban, akár autópályán használtam. Sőt, hosszabb távon, megbízhatóság szempontjából is előnyösebb, hiszen olcsóbb karbantartási költségekkel lehet számolni a turbó, a nagynyomású üzemanyagrendszer és a részecskeszűrő hiányában.

Citroen c3 teszt alapjárat

83 lóerő és 118 Nm-es nyomaték áll a rendelkezésünkre, utóbbi 2750-es fordulaton érkezik meg, gyakorlatilag a magasabb fordulatszám-tartományban sem történnek csodák. Szerencsére csak 980 kilogrammos súlyt kell mozgatnia a gyermeteg motornak, így a közlekedőedény szerepét tökéletesen hozza, az átlag felhasználónak pedig nem fog több kelleni. Az elektronika segítségünkre van indulásnál, hiszen az alapjárat automatikusan megemelkedik a kuplungpedál emelése közben. Hidegen nincs túl meggyőző hangja a motornak, de üzemmeleg állapotában sem lesz jóval meggyőzőbb. A váltási élmény gyakorlatilag a nullához közelít, darabosan jár, hosszan kell kapcsolni a váltókart, ráadásul kettes fokozatban, alacsony sebességű motorféknél furcsa sírásra hajlamos az erőátvitel, ami manapság már nem éppen megszokott jelenség.

Kellemesen ringat

A szívómotoros C3-on hátul dobféket és csatolt hosszlengőkaros futóművet találunk, elöl pedig MacPherson kialakítás dolgozik. Ennél a kategóriánál ne számítsunk a márka progresszív lengéscsillapítóira, azonban az alap felfüggesztés is kellő komfortot biztosít a bent ülő utasok számára, versenyezni viszont nem kell vele. A változó elektromos rásegítésű kormány sok visszajelzést nem ad, cserébe viszont könnyű vele manőverezni, ha járdaszergélyről van szó, 10,9 méter sugarú körben meg lehet az autóval fordulni.

Citroen c3 teszt alapjárat

Ár és összegezve

A legolcsóbb Citroën C3 kedvezményes áron 4 205 000 forinttól megvásárolható, a tesztautó a háromhengeres motorral, legmagasabb Shine felszereltségben most 5 290 000 forintért hozható ki a szalonból. A szívómotor halvérű sofőröknek való, a turbós benzinesért 5 000 000 forintot, a dízelért 5 620 000 forintot kell kicsengetni alapáron. 2019-ben a B-szegmensben 12. helyet ért el a C3 az eladások terén, ugyanis 319 darab fogyott belőle Magyarországon. Ez egyedi és jópofa külső-belső kialakítás és a komfortos rugózás mindenképp meggyőző, bár találunk tágasabb modellt a szegmensben, sőt, vezetési élmény terén is akad bőven ügyesebb konkurens, nem véletlen, hogy közel 2700 Clio és Yaris fogyott tavaly itthon, nem beszélve a Suzuki Swiftről.

Citroën C3 1.2 83 PureTech (2021)

  • Lökettérfogat: 1199 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. teljesítmény: 83 LE
  • Max. forgatónyomaték: 118 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 3996/1749/1474-1490mm
  • Tengelytáv: 2539 mm
  • Saját tömeg: 980 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 4,2 / 100 km
  • Tesztfogyasztás: 6,3 l/100 km
  • CO2 kibocsátás: 97 g/km
  • Végsebesség: 166 km/h (16”-os kerékkel)
  • 0-100 gyorsulás: 14,3 s (16”-os kerékkel)

Amennyiben érdekel a C3 Aircross kivitele, nézd meg ezt a bemutatót!