2021. április 15. | 16:50

A negyedik generációs Yarisban majdnem minden megváltozott. Végre olyan lett, amire vágyik a szemünk. De tartogat ennél többet is?

A B-szegmens egyik legmeghatározóbb modelljét, a piacon 1999 óta jelen lévő Yarist 2001-től szerelik össze a Toyota Manufacturing France üzemében. Az itt gyártott autókat nem csak Európába, hanem Észak-Amerikába, Afrikába és a Közel-Keletre is exportálják. Nem csak 2021-ben, hanem 2000-ben is elnyerte az év autója címet, 2003-ban pedig kategóriájában az első olyan autó volt, amelyből több mint 5 millió darab kelt el.

A Yaris harmadik, kilenc évet futott generációja után éppen itt volt az ideje a vérfrissítésnek, és hát olyannyira felgyülemlett a rengeteg újdonság a majd’ egy évtized alatt, hogy a negyedik generációs modell szinte mindenből teljesen újat kapott. Változott a platform, a motor, a dizájn, tulajdonképpen szinte minden. Annak ellenére, hogy Európában a Yaris a legnépszerűbb modell volt a kategóriájában az eladásokat illetően, nagyot mert húzni a gyártó ezzel a mértékű megújulással, 2020-ban mintegy 2657 új Yarist helyeztek forgalomba Magyarországon a Datahouse adatai szerint.

Toyota Yaris 1.5 cvt teszt alapjárat

Szia, szépségem!

Az vadiúj, TNGA-B platformra épült autó meglepő módon, de kisebb lett elődjénél, 60 mm-rel marad el a négyméteres lélektani határtól. Mindamellett, hogy rövidebb lett alacsonyabb is, ugyanakkor szélesebb, (1745 mm egészen pontosan), a tengelytávja azonban 2550 mm. Az új platform mellé merevebb utascella és kasztni jár, ezzel is növelve az utasbiztonságot. Mellékesen megjegyezve a 2020-as változat az Euro NCAP törésteszt legjobb, öt csillagos minősítését kapta. A biztonság tekintetében pedig a Toyota már az alapfelszerelt modellek esetében is gondoskodik az autóban utazók védelméről, erre majd a belsőnél visszatérek.

Toyota Yaris 1.5 cvt teszt alapjárat

Tesztautónk egy nagyon mutatós, két színárnyalatú fényezést kapott, zöldesbarna-fehér kombinációban. Véleményem szerint az Adri és Ádám által tesztelt hibrid változaton alkalmazott korallpiros után ez a legmenőbb szín. Ahogy azt már említettem, az autó külseje is részletekig megújult, teljesen új a hűtőmaszk, a lökhárító és az első ködlámpák elrendezése is. A karosszériából kiemelkedő és egyébként az autó egész hátulját körülölelő hátsó lámpák igazán feltűnést keltők. Ezektől a részletektől az egész autó feszes, sportos hatást kelt.

Itt minden olyan picike

Annak ellenére, hogy a kasztni kisebb lett, az autó beltere az ötletes helykihasználás miatt tágasabb, de legalábbis annak hat. Sokaknak feltűnt, hogy nagyon, már-már nevetségesen pici a kormány. Egyrészt az én méreteimhez képest tökéletes, nekem sokkal jobban kézre esett, mint sok más, véleményem szerint túlméretezett kormány. Persze egy 185 cm magas embernek már valószínűleg furcsa lesz. Ez a méretezés azonban nem véletlen, pont a hely optimalizálása miatt lett akkora, amekkora. Nincs ellenben aránytalanság, hiszen a műszercsoport két kerek, de digitális kijelzője sem túl nagy, abszolút illeszkedik a kormánykerék és úgy általában az egész belső tér világához. Van, akit egyébként az animációs filmből ismert cuki kisrobotra, Wall-E-ra emlékeztet a műszerfal. Tényleg van benne valami.

Toyota Yaris 1.5 cvt teszt alapjárat

A kárpitozás az én tesztautóm esetében több volt, mint kényes, az egész beltér világosbézs és világosszürke színek kombinációjából állt, ami nagyon szépen mutat, de ha valaki nem tud maximálisan odafigyelni és vigyázni az autóra, akkor semmiképp se válassza ezt az összeállítást. A világosszürke filcborítású ajtókárpit nagyon hamar koszolódik, és szinte lehetetlen tisztítani. Az ülések műbőr kárpitja azonban nagyon jól takarítható, leginkább erre való nedves tisztítókendővel, de a babapopsitörlő is tökéletesen leszedi a piszkot róla. Érdemes foglalkozni vele, mert hamar meglátszik, és nagyon igénytelen benyomást kelt. A picit butuska infotainment rendszer egy, a középkonzolból határozottan kiemelkedő, tabletszerű kijelzőn érhető el, természetesen Apple Carplay és Android Auto funkciókkal ellátva.

Kávézhatsz, mert még váltanod sem kell

Tesztautónkban az 1,5 literes, háromhengeres M15A motor található, ami 125 lóerőt produkál, és 153 Nm-t képes az első kerekeken át az aszfaltra pakolni. Igazság szerint egy mindössze 1065 kg-os autónak ez a teljesítmény bőven elég. Azok a családok, akik hosszú utakra szeretnének járni az új autójukkal, jó eséllyel nem ezt fogják választani, kávézóba, munkába és agglomerációba járni pedig ez a teljesítmény több mint elég.

Toyota Yaris 1.5 cvt teszt alapjárat

Ez a motor az előző Yaris négyhengeres változatából lett átfaragva. Egy ilyen jellegű és teljesítményű autóba én biztosan nem tennék automata váltót, de a Toyotánál úgy gondolták, ez a fokozatmentes CVT (Continuously Variable Transmission) váltó lesz a jó megoldás, én mégis úgy gondolom, sokkal inkább kihasználható lenne ez az autó egy hagyományos kézi váltóval. Ugyan lehetőségünk van a kormánykerék mögötti fülekkel a manuális váltásra, nade… gondoljunk csak ebbe bele.

A motort egyébként a váltó jellemzően mindig igen magas fordulatig pörgeti, ami nagyon hangos jelenség, teljesen feleslegesen. Mindezeket egybe véve, a maga 175 km/órás végsebességével, és 11,2 másodperces százas gyorsulásával nyilván nem púposkodásra való, megy, ha kell, nem hagy cserben, de a legtökéletesebb városi használatra, rövidebb ingázásokra. Ha az automata váltó hasznát keressük, akkor az a praktikum és a kényelem, és valahol ez az egész kisautó arról szól, hogy nekünk a lehető legkönnyebb dolgunk legyen vele.

Toyota Yaris 1.5 cvt teszt alapjárat

Ha a formavilág megtetszett, de a motorizáció terén valami másra vágynál, akkor a gyártó termékpalettáján megtalálható még a hibrid változat is, 1,5 literes, 116 lóerős, szintén fokozatmentes váltóval szerelve. Azoknak, akik óckodnának a CVT váltótól, létezik ugyanez az 1,5 literes hatsebességes manuális váltóval is! A picike köbcenti híveinek pedig elérhető egy 1,0 literes, 72 lóerős változat is. Akik valami nagyobb dobásra számítottak a Yaristól, valószínűleg most hagynák abba az olvasást, de kérlek ne tegyétek, hiszen nektek (nekünk) is készült valamivel a Toyota, ami nem más, mint a GR (Gazoo Racing) változat, számszerűsítve 1,6 literes turbós, összkerekes, 260 lóerős változattal. A modell már előrendelhető, és amint tudunk, mi is fogunk teszttel készülni róla nektek!

Kicsi a bors, és remekül kanyarog

Elöl MacPherson rugóstagok, hátul pedig csatolt hosszlengőkaros felfüggesztés biztosítja az autó kanyarstabilitását. Ez a hangolás egész feszes, amit a 17 colos könnyűfém felnik is tovább erősítenek, véleményem szerint még abszolút az elfogadható határon belül tartva a komfortérzetet. Arról nem beszélve, hogy tényleg nagyon szépen veszi a kanyart a kisautó. A kiváló vezethetőség mellé már az alapfelszereltségű Active modellhez is jár az adaptív tempomat, a sávtartó asszisztens és az ütközést elkerülő biztonsági rendszer gyalogost- és kerékpárost felismerő funkcióval. Jó, hogy a Toyotánál a biztonság alapfeltétel. Nem mellesleg, a B-szegmensben először alkalmaztak középső frontlégzsákot.

Toyota Yaris 1.5 cvt teszt alapjárat

Ár és összegezve

Ha egyetlen mondatban szeretném összefoglalni a Yaris kihasználhatóságát, akkor mindenképp városi közlekedésre való, fiataloknak vagy kiscsaládosoknak tökéletes autóról van szó, hiszen nem csak szép, de könnyen vezethető és biztonságos. Aktuális konkurensei, mint például a Mazda 2 vagy a Volkswagen Polo közül talán az egyik legjobban kihasználható kisautó.

Jelenleg a Yaris alapáron 4 990 000 forinttól elérhető, ami tartalmazza a vezetéssegítő elektronikákat is. Nekem személy szerint sokkal szimpatikusabb a hibrid változat, ennek induló ára 6 490 000 forint. Tesztautónk, ami a Selection Elegant felszereltség volt, így már 6 200 000 forintba került.

Nézd meg a hibrid Toyota Yarisról készült tesztvideónkat:

Toyota Yaris 1.5 CVT (2021)

  • Lökettérfogat: 1490 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. összteljesítmény: 121 LE
  • Max. forgatónyomaték: 136 Nm
  • Hossz./szél./mag.:  3940/ 1745 / 1500 mm
  • Tengelytáv: 2550 mm
  • Saját tömeg: 1065 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 5,5 l/ 100 km
  • Tesztfogyasztás: 7,2 l/100 km
  • CO2 kibocsátás: 120-130 g/km
  • Végsebesség: 175 km/h
  • 0-100: 11,2 mp