2021. június 06. | 08:50

Maga a herceg személyesen azon a bizonyos fehér lovon, de az a ló bizony sántít.

Az Audi A3 modellbemutatója 1996-ra datálható, amikor is a PQ34-es platformon nyugvó „kisautó” voltaképp egy divathullámot indított el, és az évek során rendkívül népszerű kompakttá vált. Később ugyanerre a padlólemezre épült a TT, a Volkswagen Golf, a Caddy, a Touran, a Skoda Octavia és a Seat Leon is. A jelenleg negyedik generációját futó A3 most már a 8-as Golffal megegyező MQB platformot kapja. Őszintén megvallva, nekem fiatalkori álmom volt egy dízel A3-as, első autóként szerettem volna, rengeteg használtat megnéztem közülük akkoriban, és kifejezetten rosszul esett, hogy végül sosem lettem A3 tulaj. Nem azért, mert nem akartam, ó, nagyon is szerettem volna, csak nem találtam megfelelőt, aztán így hozta az élet.

audi-a3-tdi-teszt-alapjarat

A négykarikás ugyan sok meglepetést tartogat magában, de nem lövöm le előre a poént, legyen elég elöljáróban annyi, hogy nagyon remélem, hogy ezt az annyira közkedvelt modellt nem ezzel, mintegy utolsó tollvonással húzná le az Audi az autópiac listájáról, nagyon sajnálnám, ha így történne.

Anya, én pontosan ilyen lovat akartam!

Ha az ember az Audira gondol, akkor képzeletben pont egy ilyen szép, prémium arculatot képzel maga elé, amit az új A3 kapott. Arányos, sportos, ott van az Audin már régóta megkedvelt hatalmas fekete hűtőrács elöl, ami az autó fehér színével tökéletesen harmonizál (én ebből csak és kizárólag fehéret gyártatnék). Minden autón, ahol csak észreveszem, már írom is, és itt is feltűnik, bár engem kifejezetten a Honda Civic modellre emlékeztet a lökhárító két szélén található, vadászgép-szerű légbeömlő kialakítás. Tetszetős. Egy gond van vele, és az autó hátulján ugyanígy megjelenik ez a kis nüansz: kamu. Ahogyan a kipufogóvégek is. Oké, hogy dízel és lefelé hajlik, de na. Nem elektromos autóról beszélünk. Ez sajnos némileg ront az összképen, de mindent egybe véve a formaterv elérte, amit kell: sportos, morcos, fiatalos, Audis.

audi-a3-tdi-teszt-alapjarat

Az S Line kivitel 15 mm-rel alacsonyabb hasmagasságát még inkább kiemelik a 19 colos, éles vonalakkal kialakított könnyűfém felnik. A kompakt szegmens egy tökéletes és mutatós darabja lehet, városban könnyű vele navigálni, 4343 mm hosszú, tengelytávja 2636 mm. Kevés autóra jellemző, de az Audinál megnyugtató az ajtózáródások hangja, a motorháztető, a csomagtartó és az összes ajtó is kellemesen lágy puffanással zárul, nincs csattanás, bádoghang vagy kongás.

Na, valahol itt lóg ki a lóláb

Az első komolyabb problémával akkor találkozunk, amikor beszállunk az A3-ba. A négykarikás prémiumtól az ember elvárna azért valami kis minimális exkluzivitást a beltérben, itt azonban ez most elmaradt. No nem azért, mert ne lenne egy csodásan kitalált belterünk, egy nagyon tetszetős dizájnnal. Olyan katonás, németes rend jellemzi ezt az interiőrt, ami nekem személy szerint nagyon tetszik. Formabontó ötlet, ahogy a sofőrhöz tartozó két szellőzőnyílás fent, a kormány két oldalán kapott helyet, nagyon priváttá és különlegessé teszi a vezetőfülkét. Ez itt az én birodalmam, ilyen érzésünk van itt, és ez jó.

audi-a3-tdi-teszt-alapjarat

Persze az utasunk sincs fémhokedlire száműzve, neki is van szép, ötletesen elhelyezett szellőzője, a kétzónás klímát így mindenki szépen a saját igényeire szabva állítgathatja. A kijelző alatt pedig kellemesen nyomkodható fizikai gombok vannak, engem egyetlen dolog zavart, hogy a start-stop rendszer kikapcsológombját közvetlen az ESP OFF mellé tette az Audi, így könnyen mellé nyúlhatunk egy óvatlan mozdulattal, és már ki is kapcsoltuk a menetstabilizátort. Az S Line sportülések barátságos öleléssel fognak, és furán lent ülünk az autóban, szó szerint bele kell huppanni, és az alacsonyabb termetű törpördögöknek, mint én, bizony bőven kell emelnie az ülésmagasságon ahhoz, hogy egyáltalán kilátszódjunk az autóból.

Kaptunk személyre szabható digitális műszeregységet és 10 colos érintőkijelzőt is, az infotainment rendszer ezen egy gyors, könnyen átlátható egységet hoz. Hátsó lábteret illetően elfogadható, elférünk szépen, van könyöklő, pohártartó és egészen tágas, 380 literes csomagterünk, amit az ülések lehajtásával 1200 literre bővíthetünk. Extra pirospont, hogy az ülések síkba dönthetők, és rögzítő fülecskék is akadnak a raktérben. De ha minden ennyire rendben van, akkor hol a hiba? Az anyaghasználatban: sajnos hagyott némi kívánnivalót maga után ez a prémiumnak látszó belső. Persze van rosszabb is ennél, de ez – és itt ki kell mondani – nem az a kategória! Haladjunk tovább, és mindjárt megérted.

Ami jó, az jó

A számok ne zavarjanak össze senkit, jelen esetben a 35 TDI nem egy 3,5 literes dízel blokkra értendő, hiszen egy egészen új jelölési formátumot vezetett be az Audi, ahol a számoknak nincs közük a köbcentihez (igen, hasonló anomáliákkal találkozunk a Mercedes és a BMW esetében is). Itt egy 2,0 literes, 150 lóerős motor csal mosolyt az arcunkra, és a mosoly abszolút őszinte, hiszen a 360 Nm-es nyomaték kétségtelenül megteszi a hatását. Csak hogy rendbe rakjuk a fejekben a jelöléseket, létezik még ebből a kétliteres motorból a 30 TDI változat is, az azonban csak 115 lóerős. Aki a benzineseket részesíti előnyben, válogathat 30 TFSI (999 cm3 - 110 LE), 35 TFSI mild-hibrid (1498 cm3 - 150 LE), 40 TFSI (1395 cm3 - 204 LE) és 45 TFSI e plug-in hibrid (1395 cm3 - 254 LE), valamint S3 Quattro (1984 cm3 – 310 LE) verziók közül.

audi-a3-tdi-teszt-alapjarat

A fogyasztásának örülhetünk városon kívül, egyszerűen imádja az autópályázást, az az ő természetes élőhelye, ahol 5-6 literrel eljár. Városi körülmények között érdemes plusz 1-2 literrel számolni, a katalógusadatok azonban 3,9 literes átlagot ígérnek.

Vágta vagy sétagalopp, így is úgy is remekel

Elöl MacPherson, hátul négylengőkaros futómű gondoskodik róla, hogy az Audi tűpontosan vegye a kanyarokat, méghozzá pont úgy, ahogyan én akarom. Az igényesebb hátsó futómű az erősebb dízel változatokhoz jár, a leggyengébb TDI csatolt lengőkaros megoldást kap hátra. Az autó prémium mivolta a futómű hangolásán persze érezhető. A vezetési dinamika a Drive Select gombbal finomhangolható, az S Line kivitel esetében az eredetihez képest másfél centivel alacsonyabban hordja a hasát az autó, emiatt a rosszabb minőségű utakon rosszabb a komfortérzet. Nyilván a németeknél nincs ilyen jellegű probléma, úgyhogy ezt nem az autó kontójára írjuk. Én speciel szerelmes vagyok a hétsebességes S-tronic váltóba, ami olyan észrevétlenül pakolja a sebességeket, hogy csak a fordulatszámmérő kecses tánca mondja meg, hogy magasabb vagy alacsonyabb fokozatba kapcsolt az A3.

audi-a3-tdi-teszt-alapjarat

Természetesen a tesztautó minden vezetéstámogató rendszert tartalmaz, úgy mint a vészfékasszisztens, sávtartó, sávelhagyás-figyelmeztető, és ha az autó úgy érzékeli, hogy rosszul lettünk vagy elaludtunk a volán mögött, akkor vészvillogóval megáll és automatikus segélyhívást indít. Hiányzik azonban valami: tolatókamera nincs. Nem mintha nehezen manőverezhető lenne az autó, de ezért az árért illene, főleg, hogy már az alacsony árkategóriájú autóknál is magától értetődő extra.

Ár és összegezve

Felsorakoztathatnék olyan versenytársakat, mint a Mercedes A-osztály vagy az 1-es BMW, de igazság szerint az A3 legnagyobb konkurensei a házon belüli SUV-k. Annyira tombol a SUV-láz, hogy egy ilyen klasszikus Sportback már egyre kevesebbeknek dobogtatja meg a szívét. Ezért is kérdéses, hogy vajon itt mi volt a terv, hiszen annyira nagyon szerettem volna ezt a cikket úgy zárni, hogy itt van egy szuper kompakt Audi, ami kivétel nélkül mindenki igényét kielégítheti, fiataloktól az idősebbekig, szingliktől a fiatal házasokon át a gyermekes családokig, és ez valójában így is van, de. Amikor a tesztautó 17,7 milliós árát hozom szóba, akkor szorul össze a gyomor. Alapára a 2021. 05. 24-én érvényes árlista szerint 10 987 150 forint, és ha valamire való felszereltséget szeretnénk, akkor máris a 18 milliós küszöbhatáron vagyunk. A benzines, hat gangos manuális váltóval szerelt 30 TFSI modell 8 456 210 forinttól érhető el, a 310 lóerős S3-ért pedig 17 163 630 forintot kérnek.

Audi A3 Sportback 35 TDI S Line (2021)

  • Lökettérfogat: 1968 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 150 LE
  • Max. forgatónyomaték: 360 Nm
  • Hossz./szél./mag.:  4495 / 1816  / 1425 mm
  • Tengelytáv: 2636 mm
  • Saját tömeg: 1415 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 4,4-5l/ 100 km
  • Tesztfogyasztás: 6,5-7,5 l/100 km
  • CO2 kibocsátás: 116-130 g/km
  • Végsebesség: 232 km/h
  • 0-100: 8,8 mp