A Dacia Sandero már közel sem az a puritán közlekedő eszköz, mint ami 2008-ban volt.
A Dacia Sandero 2008-as megjelenése óta a magyarországi magánfelhasználók egyik kedvence, Európában pedig 2017 óta igazán népszerű. Persze itthon, a Suzuki Vitarák által uralt terepen nincs könnyű dolga, de árával, tartósságával és egyszerűségével tökéletes választás lehet azoknak, aki tényleg csak egy új közlekedőedényre vágynak. Megértem azt is, akit a Daciák puritánsága taszít, szerencsére nem is kötelező megvásárolni, viszont az, hogy 2008-ban 2,1 millió forintos áron hozzá lehetett jutni, mindenképp vonzó volt a “keményen dolgozó kisembereknek”, Közép-Kelet Európa átlagemberének. Talán sokaknak ez is maradt meg az emlékezetében.
2021-re azonban egy minőségérzetben kevésbé fájdalmas, harmadik generációs Sandero mutatkozott be. Ez és az eltelt 13 év magával hozta azt, hogy az új autók árai jelentősen megugrottak, így a Sanderót sem lehet már 3,4 millió forint alatt megvásárolni. Videónkban megnéztük, hogy mit is kapunk az alapvető igényeket bőven kielégítő, 4,4 milliós tesztautóban!
Ne szégyelld!
Az új Dacia Sandero megjelenésben és dizájnban abszolút felvette a versenyt a konkurensekkel, egy merész, modern formaterv tárul elénk kisautósan kellemes arányokkal, néhol viszont olcsónak ható részletekkel. A LED-es menetfényt tartalmazó első lámpatest szigorúnak hat, a hátulja egyértelműen VW Polós jegyeket hordoz magán. Az autó alapjául szolgáló CMF-B platformra a Renault Clio V, Logan és Nissan Juke egyaránt építhető, ez esetben azonban egy 4088 mm hosszú, 1848 mm széles és 1499 mm magas autót kapunk, melynek hossza 9 centivel nőtt az elődhöz képest és a 2604 mm-es tengelytávban is találhatunk 1,5 centi gyarapodást.
A fehér színű, Access fapados modell fényezetlen lökhárítókat kap és még csak rádió sincs benne, tesztautónk viszont a második lépcsőn helyezkedik el az Essential fantázianevű felszereltséggel. A tesztautó esetében azonban felárért kapunk Flexwheel (alufelninek látszó) dísztárcsákat a 15-ös kerekeken, és 130 000 forintos Ferrit kék metálfényezést.
Egyszerűen szerethető
Az utastérben sem fogunk találni semmi letaglózót, olcsó fekete műanyagok mindenütt, a formák rendben vannak, minden funkcionális és működik. A tükörállító pálca viccesen hat 2021-ben és a pontos állítás sem egyszerű vele, a kormány bőrtől mentes, az ajtón könyöklés fájdalmas, mert még oda sem jutott puha felület, viszont a jobb karom kényelmesen meg tud pihenni a feláras, lehajtható könyöklőn, ami csak a vezetőüléshez jár. Egyébként Comfort csúcsfelszereltségtől már szövetkárpitot is kapunk az ajtóra és a műszerfalra - a világtörténelemben először -, szóval nem kell megijedni. Egy dolog még borzasztóan zavart, ugyanis a vélhetően 45-ös cipőméret felett előfordult az, hogy kuplungolás után a bal lábfejem hegye egyfolytában beakad a műszerfal legalsó részének műanyagába, célszerű lett volna oda még egy fedelet tenni, mert konkrétan a kábeleket bizergáltam odalent.
A térkínálat rendben van, kategóriájában egy kifejezetten szellős autónak számít elöl-hátul, az első ülések mögött elméletileg 4 centivel nőtt a lábtér. A csomagtér mélységének már a látványa is fájásokat okozhat a hátfájósóknál, de cserébe kapunk az elődhöz képest 8 literrel nagyobb teret, így 328 literrel gazdálkodhatunk, az üléseket le is dönthetjük (1108 l), sőt, szükségpótkerék is van a padló alatt.
A Dacia Sanderóhoz kérhető 8 colos multimédia kijelző a középkonzolra, de minek költenénk arra, ha már amúgy is van egy okostelefonunk, amit a MEDIA CONTROL feliratú, csíptethető fedél alá tökéletesen el tudunk helyezni, és a Dacia applikáció segítségével, Bluetooth kapcsolattal tudjuk kezelni az audiorendszert, megnézhetjük a fogyasztást, minden fontos információt. Egyszerű, de zseniális megoldás a Daciától a stabilan tartó telefontartó, amely mellett egy USB portot is találunk, igaz, ebből elférhetett volna több is az autóban.
A manuális klímavezérlő is tökéletesen megfelel a céloknak, a rádió és két műszeregység között található kijelző vezérléséért viszont a jobb bajuszkapcsoló alatt található, Renault-féle kezelőszerv felel, melynek kiismeréséhez kellett némi idő, de utána gond nélkül mentek vele a dolgok. A tesztautó felárért kapott tolatóradart, ülésmagasság-állítást, nem csak le-fel, hanem ki-be is állítható kormánykereket is.
Csak a három henger
A motorpaletta csakis 1,0 literes, háromhengeres benzinesekből áll, a Stepway kivitelhez nem kérhető SCe 65 jelzésű szívómotor 66 lóerőt és 95 Nm-t teljesít, a tesztautónkban is megtalálható, már turbós erőforrás 90 lóerőt és 160 Nm-t mutat, míg a TCe 100 LPG, kettősüzemű változat akár 100 lóerővel és 170 Nm-rel is képes repíteni. A turbó felára 250 000 forint, a gyári garanciával adott LPG-rendszerért pedig még 100 000 forintot kell kifizetni. AZ AUTÓZÁS TÖRTÉNELMÉBEN ELŐSZÖR, kizárólag a 90 lovas Sanderóhoz CVT, fokozatmentes automata váltó is elérhető 450 000 forintos felárért.
A szívómotoros kivitelhez ötfokozatú manuális, míg a többihez 6-os manuális váltó jár, melynek Renault-osan lágy, nem túl darabos járása van, ügyesen ugrik a kívánt fokozatba. El is kél a hatodik fokozat az autópályás használat során, ilyenkor 3000-et forog a főtengely 130 km/órás tempónál. A háromhengeres motor morajlása kevésbé zavaró, a turbó kellemesen hallatja magát minden kigyorsításnál, hangszigetelésre utaló jeleket ne nagyon keressünk az autóban. Hidegen hajlamos a dadogásra és a bólogatásra, de ha bemelegszik, akkor relatíve kisimul, lassan pörög fel, a részecskeszűrő is folytogatja, de a mindennapi használathoz kielégítően mozgatja az 1120 kilogrammos bódét. A fogyasztás a teszthét alatt 6-7 liter között alakult vegyes használatban, ami azt gondolom nem rossz érték ahhoz képest, hogy találkoztam már 9-10 litert fogyasztó, háromhengeres turbós motorokkal.
Tartós és egyben lágy
A futómű továbbra is a Közép-Kelet európai harcmezőkre lett optimalizálva, hiszen kellően lágy rugózást biztosít, ezáltal könnyedén kimozogva a magyar úthálózat folytonossági hiányosságait. Persze a kellemes himbálózásnak ára van, hiszen komoly kanyarsebességet kevésbé tud produkálni a Sandero elöl Macpherson típusú háromszög alakú alsó lengőkaros, hátul csatol lengőkaros futóműve. A fékrendszer alapáron szolgáltatja a visszagurulásgátlót és az ESP-t, azonban hátra továbbra is dobféket kapunk – egyszerű, tartós, olcsó megoldás egy egyszerű, olcsó autóhoz. A Sanderóhoz a sebességkorlátozó funkció alapáron jár, a tempomat a második felszereltségi szinttől érhető el.
A teszt írásával párhuzamosan jelent meg a hír, hogy az új Sandero mindössze 2 csillagot kapott az Euro NCAP törésztjén. Ez nagyrészt a 42%-osra értékelt asszisztens rendszereknek és a 41%-os gyalogosvédelemnek tudható be. Az Euro NCAP a kizárólag radarra hagyatkozó vészfékező rendszer hiányosságait emelte ki, mely csak az autókat képes felismerni, gyalogosokat és bicikliseket nem, valamint maga az autó sávtartásra sem képes. Egyébként az autó utas- és gyermekvédelme 70 és 72%-ot kapott, így a 4 csillag kijárna neki, ha az említett területen nem lennének hiányosságai.
Ár és összegezve
A fapados Sandero kizárólag szívómotorral kérhető, a tesztautónkban található, 90 lóerős motor a két magasabb felszereltséghez rendelhető 3,99 milliótól, a tesztautó viszont klímával, hátsó parkradarral, ködlámpákkal és még néhány finomsággal a 4,4 millió forintot is eléri. Azonban itt meg is lehet állni a Sandero konfigurálásakor, hiszen azt gondolom, hogy ennél több nem kell. A 8 colos érintőkijelző elhagyható, ha nem vagyunk érzékenyek a beltéri műanyagok ridegségére, akkor már így is egy élhető autót kapunk, ami a mindennapokban az alapvető igényeket bárki számára teljesíteni tudja, a piac egyik legolcsóbb modelljeként. A Stepway a 4 centis emelt futóművével, némi műanyagozással 350 000 forintos felárat kér, ha pedig még fontosabb a kényelem, akkor elérhető a CVT váltó is mindenki számára.
Dacia Sandero TCe 90 (2021)
- Lökettérfogat: 999 cm3
- Hengerek/szelepek: 3/12
- Max. teljesítmény: 90 LE
- Max. forgatónyomaték: 160 Nm
- Hossz./szél./mag.: 4088/1848/1499 mm
- Tengelytáv: 2604 mm
- Saját tömeg: 1120 kg
- Gyári vegyes fogyasztás: 5,8 l / 100 km
- Tesztfogyasztás: 6,8 l / 100 km
- CO2 kibocsátás: 116-132 g/km
- Végsebesség: 178 km/h
- 0-100: 11,7 s