2022. október 20. | 15:52

A titok nyitja egy különleges akkumulátor konstrukcióban keresendő.

Az elektromos autók vásárlását ellenzők fő érvei közé a járművek rövid hatótávja, valamint a belső égésű motoros kocsik tankolásához képest jóval hosszabb töltési idő tartozik. A Time magazin szerint amerikai tudósok egy csoportja komoly áttörést jelentő eredményre jutott, ami megváltoztathatja a villanyautók széleskörű megítélését.

A Penn State University kutatói kifejlesztettek egy olyan akkumulátor konstrukciót, ami nulláról 70 százalékos töltöttségi állapotot képes elérni, mindössze 10 perc leforgása alatt. A technológia elméletben bármilyen méretű akkumulátorral működik, a legnagyobb előnye a rövid töltési idő mellett az lehet, hogy a gyártók így kisebb akkupakkal árulhatják majd az elektromos autókat, így a vásárlóknak kevésbé kell aggódniuk a hatótáv miatt.

Az új technológia töltés közben szabályozza az akkumulátorban lévő hőmérsékletet, melynek csökkenése egyébként a töltés lelassulását eredményezi. A probléma megoldásáról a Csao-Jang Wang professzor vezette csapat kísérleti jelleggel vékony nikkelfóliát helyezett az akkumulátorcella belsejébe. Ez az eszköz biztosítja, hogy a cellában állandó 80 Celsius fok legyen, ezáltal a cella hatékonyabban elnyeli az elektromosság, és közben a túlmelegedéstől sem kell félni.

A gyorsan töltődő akkumulátorok fejlesztése már 2017-ben megkezdődött, a mögötte lévő kutatási eredményeket azonban csak most tették közzé. A fejlesztők csapata reméli, hogy az akkumulátorok hamarosan gyártásba is kerülhetnek.

Ha a technológia működőképesnek bizonyul, az autógyártók könnyebb elektromos járműveket dobhatnak piacra, ezzel csökkenne az EV-gyártás negatív környezeti hatása is.

Nyitókép: Depositphotos