2021. május 30. | 10:50

A listán a jól ismert Dakar Rali és a Le Mans-i 24 órás viadal mellett számos érdekesség található.

Ha valaki az autóverseny szót említi, első hallásra a hagyományos, zárt versenypályán lebonyolított futamokra gondolhatunk. A most következő összeállításban azonban olyan események szerepelnek, melyek teljesítéséhez különleges járművekre, valamint emberfeletti kitartásra van szükség. Íme a legextrémebb autós viadalok top10-es listája.

10. King Of Hammers – A kalapácsok királya

A King of Hammers off-road viadalt 2007 óta minden februárban megrendezik a kaliforniai Johnson-völgyben található sivatagban. Az eseményen közel 400 csapat Ultra 4 sivatagjárója méri össze tudását. Az Amerikai Egyesült Államok egyik legkeményebb autóversenyén nem ritka, hogy a résztvevők defekt vagy tengelytörés miatt feladják a küzdelmet.

9. Kelet-Afrikai Szafari Rali

A Kelet-Afrikai Szafari Ralin jellemzően csak az igazán őrült versenyzők állnak rajthoz. A verseny résztvevői klasszikus autókkal teljesítik a több mint 1000 kilométeres távot, Afrika legkeményebb terepein. Az útvonal sivatagokon, dzsungeleken és szavannákon is keresztülhalad, így a versenyzők különböző időjárási körülményekkel is kénytelenek megküzdeni.

8. Dakar Rali

A világ egyik leghíresebb és egyben legveszélyesebb autóversenyét eredetileg Párizs és a szenegáli Dakar városa között rendezték. A viadalt néhány évvel ezelőtt Dél-Amerikába költöztették, ám élvezeti értékéből és nehézségéből ez semmit nem von le. A verseny során a résztvevők akár napi 800 kilométert is megtehetnek a sziklákkal és homokdűnékkel tarkított útvonalon.

2020 januárjában a Forma-1 kétszeres világbajnoka, a spanyol Fernando Alonso is rajthoz állt a Dakar Ralin.

7. The Baja 1000

Ha azt mondom, hogy a Baja 1000 egy kegyetlen és könyörtelen verseny, akkor még finoman fogalmaztam. A viadal során a résztvevők 1600 kilométeres távot teljesítenek a mexikói Baja California félszigeten található sivatagban. A rendezvény különlegessége, hogy különböző típusú járművekkel – motorkerékpárral, kamionnal, átalakított versenyautókkal – is be lehet nevezni. A helyi legendák szerint a nézők különböző árkokat ásnak és gátakat emelnek, hogy ezekkel az akadályokkal is nehezítsék a versenyzők dolgát.

6. Nürburgring 24 órás autóverseny

Németország egyik kiemelkedő versenyén 24 órára túraautók veszik birtokba a 25 kilométeres aszfaltcsíkot. A „Zöld Pokolnak” is nevezett Nürburgring minden idők egyik legikonikusabb versenypályája, melynek kihívásainak csak kevesen tudnak megfelelni. Az első 24 órás viadalt 1970-ben rendezték a Nürburgringen. A korábbi győztesek között van Bernd Mayländer, a Forma-1-es biztonsági autó sofőrje, valamint a két évvel ezelőtt elhunyt F1-es világbajnok, Niki Lauda is.

5. Le Mans-i 24 órás autóverseny

A Forma-1-es Monacói Nagydíj és az Indianapolis 500 mellett a Le Mans-i 24 órás alkotja az autóversenyzés Hármas Koronáját, melyet eddig csak a legendás Graham Hill tudott elhódítani. Fernando Alonso gyűjteményéből csak az Indy500 hiányzik, melynek megnyerésével már kétszer is sikertelenül próbálkozott.

A Le Mans-i 24 órást első ízben 1924-ben rendezték meg a francia városban. A résztvevőknek a sebesség és az állóképesség mellett a műszaki hibák okozta kihívásokkal is meg kell küzdeniük. 2023-ban a Ferrari gyári csapattal tér vissza a legendás viadal mezőnyébe.

4. Pikes Peak International Hill Climb

A Pikes Peak International Hill Climb keretén belül az autósok és a motorosok a Colorado államban található Sziklás-hegység csúcsára kell felmászniuk, ami Észak-Amerika legmagasabb pontja.

A versenypálya hossza 20 kilométer alatt van, ám 156 kanyarból áll, a versenyzők pedig 1500 méteres szintemelkedést teljesít a célig. A pálya melletti részt 2011-ben biztonsági okokból leaszfaltozták, ennek köszönhetően a pilóták próbálják kihasználni a szélesebb íveket, ám emiatt többen kisodródnak és a sziklák szélének ütköznek.

3. Rainforest Challenge – Az esőerdő kihívása

Ezen a különleges terepen megrendezett versenyen a résztvevők hat napon át küzdenek a maláj dzsungelben. A 4x4 Jeepeket felvonultató viadalon a pilótáknak nem csak egymással, hanem az esőerdő állatvilágával, a magas páratartalommal és a monszunnal is meg kell küzdeniük. Ehhez átlagon felüli fizikai állóképesség szükséges, extrém esetben akár 10 napig is tarthat, amíg a mezőny egy része célba ér.

2. Isle of Man Tourist Trophy

Az Angliához tartozó Isle of Man területén 1907 óta rendezik meg a világ egyik legveszélyesebb motorversenyét, mely az évek során összesen 250 halálos áldozatot követelt. A viadalra minden év júniusában rendezik egy utcai pályán. A versenyt időfutam jelleggel bonyolítják le, a versenyzők 10 másodperces különbséggel indulnak. A magas halálozási szám és a veszélyes körülmények ellenére a vakmerő motorosok szép számmal jelentkeznek a versenyre.

1. Az Érchegység Rodeója

Az osztrák Alpokban megrendezett motorversenyre minden júniusban 1500 jelentkező érkezik, közülük nagyjából 500-an kvalifikálják magukat, viszont csak nagyon kevesen érnek el a célig. 2011-ben 500-ból mindössze 9 versenyző fejezte be a viadalt. A legnagyobb kihívást egy meredek emelkedő jelenti, ahol gyakran előfordul, hogy a motorosok akkorát buknak, hogy a mentősöknek is rengeteg munkát adnak.