Egy ghánai pár egészen elképesztő autókat talál a modern autóipar szemetesében, és ad nekik még egy esélyt.
Sokan gondolkodnak azon, hogy hova kerülnek a modern világ autói, miután leselejtezik őket. Amiből nem lesz klasszikus és nem kapja fel őket semmilyen kultúra, azok közül sok jármű Ghánában végzi.
A nyugat-afrikai országban a piac nyitott és igyekeznek minden lehetőséget megragadni. Tonnaszámra érkeznek ide a mi világunk megunt és lesajnált autói, néha egészen ép, néha viszont szörnyű roncs állapotban.
Az itteni bontó nem várja meg a vevőket, itt kíméletlenül marcangolják szét az autókat. A használható alkatrészeket piacokon kiárusítják, a többit pedig kalapáccsal, vésővel és más hasonló szerszámokkal szedik szét, majd innen mennek tovább a fémiparnak újrahasznosításra.
Bármilyen autórajongónak szívbemarkoló dolog ez, mert ott nem foglalkoznak azzal, hogy mi klasszikus, milyen szép az a felni szett vagy milyen ritka az adott típus. Mindennek azonnal nekimennek és bontják őket elemeire, hogy egyszer újra valami hasznos lehessen belőlük.
Egy helyi pár azonban nem így gondolkodik. Ők pont a szemétben ragyogó gyémántokat keresik a hatalmas bontóban. Remek érzékük van ahhoz, hogy a nemzetek klasszikusainak működő példányait kiássák a kupacok alól és mégegy esélyt adjanak nekik.
A Deutsche Welle készített riportot, amelyben megszólalt Sidiku “Jay” Buari jr., a Vintage Exotics tulajdonosa, aki párjával már bő 10 éve csinálja ezt. Olyan autókat karolnak fel, amik nálunk szép állapotban súlyos milliókat érnek.
A riportban megjelenik egy BMW 2002, egy Mercedes W202 C43 AMG és éppen kitúrnak a roncsok közül egy szett szép rali alufelnit is. A férfi elmondása szerint számukra is szívszorító, hogy ezek a klasszikusok egy kalapács áldozatai lesznek, ezért próbálja a nagyrészüket megmenteni.
Nincs itt szó csillogóra restaurált autókról, hanem egészségesen használható klasszikusokat teremtenek a mindennapokba. Ehhez alkatrészt pedig vagy szintén a roncsok alól szereznek, vagy a telephez kapcsolódó bontott alkatrészekkel kereskedő lakosoktól.
A férfi a fiatalabb generációknak szeretné életben tartani ezeket az autókat, hogy lássák, milyen klasszikusok érnek most több milliót a modern világban. Míg a telepen dolgozóknak ezek az autók csak válogatásra és újrahasznosításra váró fémtömbök, neki kincsek.