2022. január 21. | 10:11

A Porsche – Lada kooperáció csak egy a sorban, amiről valakik valamikor úgy gondolták, hogy működőképes felállás lesz.

Manapság leginkább a túlélés vagy a fejlesztési költségek megosztása céljából működnek együtt az autógyártók. Nem volt ez mindig így, évtizedekkel ezelőtt főként egy-egy modell kifejlesztésének erejéig álltak össze különböző márkák, hogy aztán érdekesebbnél érdekesebb projektek valósuljanak meg. Most következzenek a legfurcsább mostohagyerekek, melyek össze nem illő márkák kooperációjából születtek.

Porsche és Mitsubishi

A Porsche 944-et 1982-től egészen 1991-ig gyártották. Viszonylagos olcsósága miatt kizárólag hagyományos soros 4 hengeres erőforrások kerültek az orrába. Érdekes, hogy a német mérnököknek nem sikerült elérniük, hogy a motorok olyan finoman járjanak, mint szerették volna, ezért kénytelenek voltak segítséget kérni. A segítség a Mitsubishitől érkezett, a Porsche tőlük licencelte a magas járáskultúrához szükséges kiegyensúlyozó tengelyeket.

Dodge és Lamborghini

Kétséget kizáróan a Dodge Viper az egyik legérdekesebb és legismertebb amerikai sportautó. Erejéről és vezethetőségéről a mai napig legendák keringenek, ember legyen a talpán, aki képes meglovagolni az orrközép-motoros sportautót.

Szokták mondani, hogy az USA-ban nem tudtak igazán finom sportautót gyártani, amit alátámaszt a tény, hogy a Viper motorjához a Lamborghini nyújtott segítséget. A közös projektben az olaszokra hárult a feladat, hogy egy teherautó motorjának alapjain elkészítsék az ördögi V10-est. Sikerült.

Dodge Viper
Forrás: Dodge

Maserati és Citroën

A Maserati nem éppen legfényesebb korszakát élte a '70-es évek végén. A második generációs Quattroporte kifejlesztése miatt 4 milliárd lirás adósságot halmozott fel az olasz gyártó és csődbe is ment. A költségek megtakarítását az sem segítette, hogy az autó a lemezek alatt valójában egy Citroën SM volt, miután annak meghosszabbított alvázára épült és annak hajtásrendszerét és pneumatikus rugózását is megörökölte. Végül mindössze 13 darab készült a limuzinból, senkinek sem kellett a drága Maserati logós Citroën.

Porsche és Lada

A Szovjetunióban mindig is ellenségként tekintettek a nyugati világra, de ez nem jelenti azt, hogy a felszín alatt ne csodálták volna azok technológiai fejlettségét. Ez tehette lehetővé, hogy a '70-es években a Lada és a Porsche között megszülethessen a megállapodás arról, hogy a németek fejlesztik ki az ezerötös újabb generációját.

A Porsche tartotta magát a megállapodáshoz és megalkották a modernebb Ladát Fiat 124 alapokon (VAZ Porsche 2103 néven), ám azt végül a szovjetek elvetették és a saját maguk által kifejlesztett autót dobták piacra 2106 típusnévvel. 

Mitsubishi és AMG

Az AMG neve mára már végérvényesen összefonódott a Mercedes-Benzével, ha másért nem, hát azért, mert a gyártó tulajdonát képezi a tuningcég. Ám ez nem volt mindig így és ki gondolta volna, hogy alkalomadtán más gyártók autóit is kezelésbe vették annak idején az AMG szakemberei.

Például a japán márka zászlóshajóját a belpiacos Mitsubishi Debonairt is, pontosabban annak csúcsverzióját. Érdekesség, hogy a németek csak a külcsínhez nyúltak (nyúlhattak), a technika maradt a gyári. Az autó orrában egy 3,0 literes V6-os motor teljesített szolgálatot 200 lóerős teljesítménnyel, mely 215 km/h-ás végsebességet tett lehetővé.

  • Címkék:
  • Top