A problémát az okozza, hogy más országok is hasonló rendszámtáblákat használnak.
Több európai országból is érkeztek már levelek magyar autósoknak és mindegyik hasonló szöveget tartalmazott: kétnyelvű felszólítás gyorshajtás miatt, szabálysértés időpontja és helye, befizetendő bírság összege. Azonban ezek az autósok nem is tartózkodtak külföldön és az autójuk éppen egy parkolóban vagy a szervizben pihent, vagy éppen használták, több száz kilométerre a gyorshajtás helyszínétől. Mit lehet tenni ilyen esetben?
A jelenség oka az EUCARIS (European Car And Driving Licence Information System) nevű rendszer, amelyet 1994-ben hozott létre az Európai Unió annak érdekében, hogy a tagállamok lekérhessék egymás állampolgárainak autós adatait esetleges bűncselekmény vagy szabálysértés esetén. Gyorshajtás esetén a rendszámtábla leolvasásával kiderülhet az elkövető személyazonossága. A probléma viszont az, hogy a rendszer nem minden esetben képes jól leolvasni a rendszámtáblán látható tagállam rövidítését.
Mivel a litván és svéd rendszámok is három betű, három szám kombinációjából állnak, hasonlóan a Magyarországon 2022. július 1-jéig forgalomban lévő táblákhoz. Sokszor előfordul, hogy a kiküldött csekk a helyes karakterkombinációt tartalmazza, viszont rossz országnevet.
Akár mi voltunk a gyorshajtók, akár nem, rossz ötlet nem reagálni a fizetési felszólításra, ugyanis több ezer eurós üggyé fajulhat, ha nem cselekszünk időben. A megfelelő eljárással kapcsolatban ide kattintva olvashatsz bővebben a Telexen megjelent cikkünkben.
Címlapfotó: Depositphotos