2019. augusztus 10. | 15:34

Főleg az idősek használnak puha párnákat és támaszokat, ezek azonban akár végzetes balesetekhez is vezethetnek.

Világszerte rendkívül népszerűek azok a puha párnák, melyek megkönnyítik a vezetést a hátfájással bajlódó idősek számára. Ezek a támaszok azonban olyan mértékben megváltoztatják a testhelyzetet, hogy akár életveszélyes szituációk is előfordulhatnak miattuk.

Az Ausztrál Idegtudományi Kutatóintézet felmérése alapján a nyak-és hátpárnák növelhetik az életveszélyes sérüléssel járó balesetek kockázatát. A vizsgálat során 130 különböző szimulációban vizsgálták az emberi test pozícióját és viselkedését a különböző támaszok használata során. Ezeket az eszközöket főleg idősebb sofőrök használják, ám a kiegészítők biztonsági szempontból nem kerültek tesztelésre.

A biztonság öv legjobb működése szempontjából ideális, ha a vízszintes rész a medencecsont körül húzódik, a függőleges pedig szegycsonton keresztben helyezkedik el. Ha az övet ebből a helyzetből elmozdítják, az súlyos sérülésekhez vezethet. Mivel az idősebbek teste a kor előrehaladtával gyengül, az ő esetükben megnövekszik a mellkasi sérülés kockázata egy autóbaleset esetén.

A biztonsági szakértők szerint inkább az ülésen kellene állítani, és nem egy párnára bízni az idősek biztonságát.

„Az idősek esetében kilencszer valószínűbb, hogy megsérülnek egy ütközésben. A korosodó sofőrök negyede használ utángyártott kiegészítőket a kényelmük növelése érdekében. Ezek a termékek azonban nem vettek részt biztonsági teszteken. A hát- és nyaktámaszok megváltoztatják a sofőr testhelyzetét, valamint a biztonsági öv pozícióját, ezzel megnövekszik a mellkasi sérülés kockázata. Kutatásaink alapján szélesebb körben kell segítséget nyújtanunk az idősek számára. Meg kell mutatnunk nekik, hogyan tudják szükségtelen kockázatok nélkül növelni a komfortérzetüket a volán mögött” - mondta Julie Brown az Ausztrál Közúti Biztonsági Központ vezetője.

Te használsz valamilyen kényelmi kiegészítőt vezetés közben?