2020. október 19. | 14:09

Ha a javaslatok közül egyik sem válik be, akkor mindenképp állj meg és tarts szünetet!

Hiába vagy kipihent, hosszabb vezetésnél előfordulhat, hogy menet közben a fáradtság jeleit kezded el érzékelni magadon. Az emberi szervezetet ugyanis megviseli a tartós és monoton vezetés, ezzel nem lehet mit kezdeni. Valaki jobban bírja a strapát, valaki kevésbé, ez az életkoron kívül egyéb tényezőktől is függ. Itt van néhány tipp, amivel úgy is leszerelheted a fáradtságot, hogy közben nem állsz meg pihenőt tartani.

A sofőrök az elmúlt évtizedekben védekező mechanizmusok sorát alakították ki, melyek mind arra hivatottak, hogy leküzdjék a fáradtság okozta kellemetlen és zavaró tüneteket. Ezek közé tartozik az ablak lehúzása (az arcunkba csapódó hideg menetszél frissítő hatású lehet), a szőlőcukorevés és/vagy energiaital kortyolgatása. A rendőrség most előállt néhány további javaslattal, melyek alkalmazása akkor indokolt különösen, ha elkezdesz ásítgatni és érzed, hogy már tompul az agyad:

  • változtasd meg az üléspózodat,
  • tarts 21 Celsius fok alatt a belső hőmérsékletet,
  • beszélgess az utasaiddal,
  • utas hiányában hallgass dinamikus, ritmusos zenét.  

Ha ezek közül a javaslatok közül egy sem válik be, és úgy érzed, hogy egyre nehezebben tudod nyitva tartani a szemeidet, illetve a „csőlátás” kezd kialakulni, akkor mindenképp állj meg a legközelebbi pihenőhelyen és tarts 20-30 perc szünetet. Az autóból kiszállva végezz tornagyakorlatokat (jót tesznek a vérkeringésnek), utána dobj be egy kávét vagy teát (150 mg koffein bevitele ilyenkor csodákra képes), utána pedig aludj egy keveset.

Tapasztalatod szerint mi a legjobb megoldás ilyen esetekben? Te milyen módszerhez folyamodsz vezetés közben azért, hogy éber maradj? Kommentben várjuk a tippjeidet és tanácsaidat a cikk alatt!

Baleset-megelőzés (Facebook)