Az adóhatóság egy kisokos segítségével igyekszik tiszta vizet önteni a pohárba.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megbízása alapján a Magyar Posta februárban elkezdte kézbesíteni a 2021-es gépjárműadóról szóló határozatokat az autósoknak. Az emberek komoly meglepetésben részesültek, ugyanis azt tapasztalták, hogy a kézhez kapott levélben más összeg szerepel, mint a határozathoz csatolt sárga csekkeken. Az adó felfelé történő kerekítése alaposan kicsapta a biztosítékot a sofőrök körében, miközben a NAV azt mondja, hogy csak betartja a törvényt.
Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, idéntől már nem az önkormányzatok, hanem az adóhatóság szedi be a köznyelv által csak „súlyadónak” vagy „teljesítményadónak” hívott gépjárműadót. 2021-ben a fizetési határidő és az a számlaszám is változott, ahová az adót be kell fizetni, így ezeket határozatban kell közölnie a NAV-nak. A teljesítményadó kalkulátorral amúgy kiszámolhatod, hogy tényleg annyit kell-e fizetned az autód után, amennyit a NAV le szeretne gombolni rólad.
Miért ezer forintra kerekítve kell megfizetnem a gépjárműadót?
Azért, mert az adózás rendjéről szóló törvényben az ezer forintra kerekítést taglaló mellékletben nem lett megemlítve a gépjárműadó a kivételek között. Az adót az adóalap és az adómérték alkalmazásával forintra pontos összegben kell megállapítani, ez a számítási módszer többek között a gépjárműadóra is vonatkozik, mondja a NAV. A hatóság a 2021-es a gépjárműadó-fizetésről szóló, 95. sz füzetében is megemlíti a kerekítést, ott szintén az adózás rendjéről szóló törvényre hivatkozik.
A matematikai szabályok szerint 499 forintig lefelé, 500 forinttól felfelé kell kerekíteni. Tehát nem csak felfelé, hanem lefelé kerekített összegek is előfordulnak a kiküldött határozatokban, magyarul egyesek rosszul, míg mások ellenkezőleg, jól járnak a kerekítéssel.
Többen azonban azt jelezték, hogy a csekkekkel szemben a határozatokban a kerekítés nélküli összegek szerepelnek. A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) arra gyanakszik, hogy a Pénzügyminisztérium elfelejtkezett arról, hogy a NAV adóbeszedésénél széles körű kerekítés szerepel a törvényben, a gépjárműadó pedig nem számít kivételnek. Az MKOE úgy értesült, hogy a NAV már kezdeményezte a Pénzügyminisztériumnál a szabály módosítását, de az adózás rendjéről szóló törvényt még nem módosították.
Meddig kell befizetni a gépjárműadót 2021-ben?
Idén április 15-éig kell megfizetni a gépjárműadó első részletét, a második részletet pedig szeptember 15-ig kell befizetni a gépjárműadó-bevételi NAV-számlára. Ha regisztrálsz az ECDH.hu teljeskörű járműkezelési szolgáltató oldalán, akkor nem kell megjegyezned ezt a két dátumot, mivel automatikus értesítést kapsz a járműveddel kapcsolatos közeledő határidőkről.
A gépjárműadó első és második részletét a 410-es adónemhez tartozó, 10032000-01079160 számú, NAV Belföldi gépjárműadó bevételi számlára kell befizetni a jelzett határidőkig. A befizetéskor az átutalási bizonylat közlemény rovatába először az adószámot vagy az adóazonosító jelet kell feltüntetni, majd az adott jármű rendszámát. Ha ez elmarad, akkor a NAV nem, vagy csak késedelmesen tudja a befizetett összeget a befizetőhöz kapcsolni.
A fizetési kötelezettségről értesítő határozatot legkésőbb március végéig mindenki megkapja, ez mintegy 3 millió 200 ezer gépjármű-üzembentartót érint. A határidő annak fényében lett meghatározva, hogy a határozatok gyártása és kézbesítése akár több hetet is igénybe vehet.
Mi az a plusz karakter a csekken az adóazonosító jel után?
Technikai oka van annak, hogy egy 11 jegyű számsor szerepel a levélhez csatolt csekken. Az adóhatóság az első 10 számjegy alapján azonosítja a befizetéseket, ami az adott személy adóazonosító jele.
Mi a helyzet az e-autókkal? Kell gépjárműadót fizetni az elektromos hajtású gépjármű után?
Nem, a környezetkímélő kocsi adómentességet élvez. A jogszabályok szerint ebbe a csoportba tartoznak az elektromos gépkocsik és a nulla emissziós gépkocsik. Ajánlom figyelmedbe azt a cikkünket, amiben összegyűjtöttünk mindent, amit a zöld rendszámról tudni kell.
Elképzelhető, hogy a NAV hibásan állapította meg az adót?
Igen, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete jelezte, hogy egyes nehézgépjárművek esetében a NAV az adó megállapításakor sem a légrugó/környezetkímélő tengely-, sem a környezetvédelmi besorolás után járó kedvezményt nem vette figyelembe. A szervezet ezért arra kéri a gépjármű tulajdonosokat, hogy a határozat megérkezése után a jármű forgalmi engedélyének adatai alapján ellenőrizzék a gépjárműadó megállapított összegének helyességét. Ha pedig valami anomáliát tapasztalnak, akkor fellebbezzék meg a határozatot.
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a „P” betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott autó után is kell adót fizetni, melynek mértéke 23 000 forint. Az adókötelezettség a rendszámtálba kiadásakor keletkezik, írja a NAV.
A gépjárműadó befizetésre vonatkozó NAV-kisokos ezen a linken érhető el.
Segítségedre lehet az ECDH oldala, ahol egy rövid regisztráció után eseményként felveheted a teljesítményadó befizetését.