kedd - 2024. május 14.
22 °C
időjárástiszta égbolt
95 616 Ft
100 669 Ft
D 607 Ft

Van-e lejárati ideje egy légzsáknak?

Az autó minden alkatrésze kopásnak és öregedésnek van kitéve annak élettartama során, illetve azt is tudjuk, hogy ami el tud romolni, az el is fog. De vajon mi a helyzet az egyik legfontosabb biztonsági alkatrésszel, a légzsákkal? Ki és hogyan ellenőrizheti annak működőképességét?

A légzsák történetéről már korábban írtunk, az egykori extra ma már kötelező alapfelszereltséggé vált. De mi a helyzet egy akár 30 éves autóban sértetlenül cipelt légzsákkal? „Meg tud romlani?” Hogyan és micsoda vagy kicsoda ellenőrzi azt, hogy rábízhatjuk-e az életünket a temérdek alkatrész összehangolt munkájával működő rendszerre? A fékeket és egyéb biztonsági berendezéseket elvileg műszerrel mérik például minden műszaki vizsgán, de mi a helyzet a légzsákokkal?

Hogyan működik a légzsák?

Mielőtt választ adhatnánk a kérdésekre, látnunk kell a láncreakciót, amit egy baleset elindít az autóban ahhoz, hogy a másodperc tört része alatt már egy puha „párnába” érkezzen lényegében tehetetlenül sodródó fejünk. Alapvetően minden légzsák azonos elven nyílik – függetlenül pozíciójától az autóban.

A különböző helyekre – például lökhárítóba, ajtókba és a vezetőfülkébe – beépített gyorsulásmérős szenzorok érzékelik az ütközés pillanatát és erejét (bizonyos érték alatt nem lépnek működésbe, hisz sétatempóval bekövetkező koccanásnál nem lenne értelme eldurrantani a drága lufikat), majd elküldik a megfelelő jelet a jármű „agyának”. Ez elektromos impulzussal gyújtja be szó szerint a gázgenerátort, ami nátrium-azid - kálium nitrát keverékével, pontosabban reakciójával körülbelül három tizedmásodperc alatt képez nitrogéngázt, ez fújja fel a légzsákot. Meglepő módon egy kis homokot is találunk minden felszerelésben, ez azért felel, hogy a robbanás során visszamaradó vegyületek ne gyújthassák fel a technikát.

Van-e bármiféle szavatossági ideje a légzsákoknak?

Alapvetően elmondhatjuk, hogy a mai modern légzsákoknak nincs szavatossági ideje, viszont ez nem mindig volt így. A légzsákok fejlődése az 1970-es években kezdődött el igazán, azt megelőzően a légzsákok nem feltétlenül nyújtottak kellő védelmet elsősorban a lassú felfúvódási idők és a modern szenzorok hiányában.

A modern légzsákok megjelenését az SRS (Supplemental Restraint Systems) fogalmának kialakulásához köthetjük. Ez esetben a „supplemental”, vagyis kiegészítő szó arra utal, hogy ezek a rendszerek a biztonsági öv nyújtotta védelem kiegészítéseként működnek. Korábban a légzsákokat azzal a céllal fejlesztették, hogy azok kiváltsák a biztonsági öv használatát. Rövid idő elteltével azonban rájöttek a mérnökök, hogy ennek a két védelmi rendszernek együttesen kell működnie, mivel az utasok számára így tudnak kellő védelmet nyújtani egy közúti baleset során.

Ezáltal a 1980-as évek elején megjelentek a modern légzsákok, amelyek bár azóta is folyamatosan fejlődnek, az alapvető működési elvük változatlan. A ’80-as ’90-es években a légzsákok még mindig alapvetően friss fejlesztésnek számítottak, ezért a gyártók inkább óvatosságra törekedtek, amikor az élettartamot becsülték.

Ennek tükrében a legtöbb, 1990-es években gyártott autó kézikönyvében még 10-, majd később 15 éves felülvizsgálati időintervallumot, ritkább esetben cserét írtak elő a gyártók. A felülvizsgálat elsősorban egyszerű vizuális ellenőrzést és a jármű öndiagnosztikai rendszerének lefuttatását jelentette. 

A 2000-es évekre már elegendő gyakorlati információ állt rendelkezésre a légzsákokról, amelynek tükrében szinte minden gyártó felülvizsgálta az eredeti várakozásait az élettartammal kapcsolatban. Néhány gyártó, illetve szervezet az élettartam tartósság bizonyítékaként hajtott végre teszteket 20-30 éves légzsákokkal, amelyek mindegyike sikeresnek bizonyult. Emellett több közúti baleset feljegyzései is megerősítették, hogy a légzsákok 20-30 éves autókban is megbízhatóan működtek.

Ennek ismeretében elmondhatjuk, hogy a mai légzsákok élettartama megegyezik az autóéval. A felhasználó egyetlen feladata, hogy kiemelt figyelmet fordítson a jármű műszerfalán megjelenő visszajelző lámpára, amely a légzsák megfelelő működéséről és esetleges meghibásodásáról ad visszajelzést. Az autó indításakor a visszajelző fénynek ki kell gyulladnia, majd rövidesen kialudnia.

A légzsákvezérlő egység másodpercenként többször végzi el öndiagnosztikáját, amellyel egy esetleges hibát azonnal jelezni tud a járművezetőnek. Amennyiben a kontroll lámpa már indításkor sem gyullad ki, vagy az autó indítása után nem alszik el, úgy minden bizonnyal valamilyen probléma lépett fel. Ekkor a rendszer felülvizsgálata, műszeres diagnosztika javasolt, mivel a légzsákok működése nem garantált.

Teszünk-e különbséget régebbi (20-30 éves) modellek és újak légzsákjai között? Valami változott azóta? Milyen típusok léteznek?

Az elmúlt 20-30 évben a légzsákok fejlesztési iránya legfőképp a védelmi zónák növelését tűzte ki célul, míg alapvető működésük többé-kevésbé változatlan maradt. A légzsákok a kezdeti években elsősorban a sofőr- és az anyósülésen utazók védelmét szolgálták.

Ezt követően fejlesztették ki a függönylégzsákokat, amelyek oldalirányú ütközéseknél nyújtanak védelmet, valamint borulással járó baleseteknél akadályozzák meg, hogy az utazók kirepüljenek az ablakokon. Az oldallégzsákok a medence- és törzs tájékán védik meg testünket, míg a térdlégzsákok a lábaink épségét próbálják megőrizni.

A fejlesztés még manapság is folyamatos, így olyan újdonságok jelentek meg és terjedtek el az elmúlt években, mint például a centrál légzsák, a panorámatető légzsákja, a biztonsági öv légzsákja vagy a különböző gyalogosvédelmi légzsákok. A fő irány minden esetben, hogy a jármű minél nagyobb védelmet biztosítson az emberek számára.

Az elhelyezésen túl a technológiában is történtek változások, melyek közül az egyik legfontosabb a többfázisú gázgenerátorok megjelenése volt. Ezek képesek a felfúvási erőt szabályozni különböző faktorok figyelembevételével: a sofőr súlya, az üléspozíció, valamint az autó sebességének monitorozásával képesek a másodperc tört része alatt eldönteni, hogy milyen mértékű felfúvásra van szükség egy baleset következtében.

A cél egyértelmű: ne fújódjon fel a kelleténél erősebben és gyorsabban a légzsák (ezzel esetleges sérülést okozva a bent ülő számára). A többfázisú gázgenerátor ezt hivatott elősegíteni – tovább javítva esélyeinket egy ütközéskor.

Az egyik legfontosabb elem az úgynevezett gyújtószerkezet, amely végső soron működésbe hozza az eszközt. A gyújtószerkezetek már hosszú idők óta az úgynevezett „glass to metal” tömítéses technológián alapulnak, ennek fő tulajdonsága, hogy képes a nedvességet teljes mértékben kizárni a gyújtószerkezet körül azáltal, hogy azt hermetikusan lezárja.

A gyújtószerkezetek legnagyobb ellensége ugyanis a nedvesség, ami ha bejut a szerkezet belsejébe, megváltoztathatja annak kémiai tulajdonságait. Ez pedig végső soron gyengébb, vagy épp sokkal erősebb működést idézhet elő balesetkor.

Hogy ellenőrizhető a légzsák működése? Az erre vonatkozó diagnosztika miket vizsgál meg egy autóban?

A biztonsági rendszer központi eleme az úgynevezett ACU (Airbag Control Unit), ez számos szenzor jelét vizsgálja folyamatosan, másodpercenként akár több százszor is. A mai modern autók legfontosabb szenzorjai a különböző gyorsulásmérők-, nyomásmérők- és giroszkópok, amelyek az ütközés erejét és irányát hivatottak megállapítani.

Szinte minden mai autóban találhatók keréksebesség és féknyomás szenzorok, amelyek további adatot szolgáltatnak a balesetről. Ezen kívül számos kiegészítő szenzor, mint például az ülésfoglaltság jelző segíti az ACU döntését, hogy pontosan milyen biztonsági rendszereket és milyen erővel szükséges aktiválni.

A szenzorok adataiból érkező változókat az ACU feldolgozza, és a szükséges biztonsági eszközöket – a szükséges időben és erővel – működésbe hozza. Az autó korábban említett öndiagnosztikai rendszere minden komponens működését egyesével ellenőrzi.

Mindez azt jelenti, hogy a „légzsák lámpa” felgyulladása nem minden esetben jelenti a légzsák hibáját, hanem a számos szenzor egyikének hibáját is jelezheti. Mivel az SRS részét képezi több biztonságtechnikai eszköz is – mint például az övfeszítő rendszer, vagy az ülésfoglaltság érzékelő –, így ezek meghibásodását is jelezheti a rendszer.

Gyakran okozhat hibát egy korábbi kisebb koccanásos baleset, esetleg egy rendkívül intenzív vészfékezés is, amely bizonyos szenzorokat aktiválhatott. Mivel a biztonságtechnikai eszközök működésbe lépése elektromosságot igényel, így egy lemerülő akkumulátor is hibához vezethet abban az esetben, ha a kondenzátorok már nem képesek a szükséges mennyiségű elektromos töltés tárolására.

Mindebből látható, hogy az öndiagnosztika számos változót vizsgál folyamatosan, és bármilyen rendellenességet szinte azonnal képes jelezni, amelyre természetesen szükség is van, hogy a biztonságitechnikai rendszerek működése garantált legyen. Egy esetleges hibát minden esetben érdemes szervizben megvizsgáltatni, hogy a hiba pontos forrása feltárható legyen.

Hogyan vizsgáznak a légzsákok?

És mi a helyzet a műszaki vizsgával? Hogyan és mennyire ellenőrzik a vizsgabiztosok a biztonsági berendezések – így például a légzsák – működését? Az ügyben felkerestük az Építési és Közlekedési Minisztériumot.

Arra voltunk főként kíváncsiak, hogy milyen rendeletek vagy szabályok szerint nézik a kollégák az autók műszaki állapotát és megfelelőségét, illetve mik azok a fix elemek, és a vizsgaállomás oldaláról nézve kötelező pontok, amiken átesik a jármű egy vizsga során.

Egyáltalán ugyanolyan szempontok alapján vizsgálnak egy 30 éves dízel autót, mint egy mai modern plug-in hibridet? Továbbá a légzsák működőképességét hogyan tudják vizsgálni? Az alábbi választ kaptuk:

A közúti járművek műszaki vizsgálatának szabályait a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KÖHÉM rendelet (a továbbiakban: az 5/1990. (IV.12.) KÖHÉM rendelet) szabályozza. A vizsgálatok részleteit az 5/1990. (IV.12.) KÖHÉM rendelet 5. számú melléklete tartalmazza, amely kitér a vizsgálandó részegységekre, a vizsgálati módszerekre és az egyes hiányosságok értékelésére is.

 Az 5/1990. (IV.12.) KÖHÉM rendelet jellemzően nem tesz különbséget kor alapján a vizsgálandó feltételek tekintetében, minden olyan részegységet kötelezően vizsgálni kell, amelyre vonatkozóan az 5/1990. (IV.12.) KÖHÉM rendelet 5. sz. melléklete előírást tartalmaz, és az adott jármű esetében értelmezhető. Ez vonatkozik a légzsákok vizsgálatára is, a miniszteri rendelet alapján az elektronikus hibatároló lekérdezésével vagy a légzsákok szemrevételezésével,megtekintésével kell megvizsgálni. A vizsgálat módszertana arra figyelemmel került meghatározásra, hogy a légzsákok célja elsődlegesen az ütközések során az utasok védelme, továbbá a működési próba az időszakos vizsgán - működőképesség esetén is - a jármű alkalmatlanságát eredményezné.

A környezetvédelmi felülvizsgálatot az 1980. január 1. előtt első alkalommal forgalomba helyezett dízelmotorral szerelt jármű esetében nem kell elvégezni, továbbá a muzeális minősítéssel rendelkező járművek esetében a jármű gyártási időpontjában érvényes szabályoknak megfelelően kell a járművet vizsgálni.

A sok hivatkozás között persze könnyű eltévedni, így megkértük dr. Krizsán Zoltánt, a D.A.S. szakjogászát, hogy segítsen megérteni a minisztérium válaszát. Az ő álláspontját pár mondatban foglaltuk össze.

Magáról a műszaki vizsgáztatásról a Hatóság által is említett 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) szól. Háttérszabályként a KRESZ, illetve a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet hozható fel, de ott nem található a kérdéseket érintő kiegészítő vagy pontosító rendelkezés a Rendeletben írtakhoz képest.

Az időszakos vizsgálat egyrészt a közlekedésbiztonsági, másrészt a környezetvédelmi megfelelőség ellenőrzését foglalja magában. A szakjogász álláspontja megegyezik a Hatóság által írtakkal: a vizsgálat menete, a vizsgálandó folyamatok ugyanazok lesznek egy 30 éves gépjárműnél, mint egy új hibrid autónál. A módszertan és a vizsgálat során alkalmazott eszközök, valamint a vizsgálódás ügyrendje változhatnak a gépjármű műszaki jellemzőitől függően. A Rendelet legalábbis nem tesz említést arról, hogy a gépjármű kora alapján eltérően kellene vizsgálni és értékelni egy autót.

Ami jogi szempontból mindenképpen érdekes ezen téma kapcsán, hogy a műszaki vizsga megléte/elhanyagolása mennyiben hat közre egy baleset bekövetkezésekor a baleseti mechanizmusban, az okozott vagyoni- és nem vagyoni károk mértékében. Ha például a légzsák nem nyílik ki, szakértő bevonásával kell megvizsgálni azt, hogy egyébként aktiválódnia kellett volna a konkrét balesetben, de valamilyen gyári műszer nem vagy nem megfelelően működött. A bizonyíthatóság itt rendkívül nehéz a károsulti oldalon, mert tisztázni kell, hogy

  • a gépjárművet gyártó mulasztásáról van-e szó, vagy
  • a műszaki megvizsgálást végző személynek a felelőssége lett volna az, hogy a vizsgálat során felismerje és kiderüljön az, hogy a légzsákot aktiváló mechanika hibás vagy csak korlátozottan működik.

Azon kérdéskörben nem tudott sajnos pontosabb jogi választ adni a Hatóság által a Rendeletből idézett félmondatnál, hogy a vizsgaállomás oldaláról nézve hogyan mennek végig kötelezően a légzsák vizsgálatán, vagy egyéb kötelező pontokon. Ezt megkérdeztük egy hivatalos vizsgaállomástól, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Képek forrása:
Depositphotos