2021. szeptember 14. | 14:05

Lassan vége a nyárnak és ideje elgondolkodni azon minden autó tulajdonosnak, hogy hamarosan gumicserére kerül a sor. A legjobb megoldás, ha tájékozódsz, milyen a téli gumi választék. Mint ahogyan nekem is, hiszen először mindig megnézem az autón, hogy milyen a nyári gumi mérete, bár van, aki négy évszakos abroncsot használ, de én jobban szeretem az évszaknak megfelelőt az autómon. Ez alapján, már meg tudod határozni a téli gumiabroncs méretét.

Ennek függvényében, ugye úgy szokták kiszámítani, hogy 1-2%-os eltérés lehet a két méret között. Méretváltáskor, a col méretét is figyelembe kell venni, hiszen egy 16-os méretű felnire egy 15 colos gumi nem fog felmenni csak akkor, ha új felnit vásárolsz. Nekem, egy Ford Focus kombim van, ami nagy autókategóriába sorolható, és pontosan illik rá ez a méret. Tehát, ha nálad is ott lapul egy Opel Astra vagy akár Pegueot, akkor a számodra is megfelelő, a 205/55R16-os gumi. Természetesen, az előbb említett autótípusokon kívül még számos autóra jó ez a méret.

A 205 a szélességet jelöli, 55 a magasságot, a 16” pedig magát a felni méretet. Pontosan kitudod választani az autódnak megfelelő méretet, ha tudod melyik jelölés mit jelent. Télen, viszont érdemesebb a minél keskenyebb méretű gumiabroncsot felszereltetni, hogy a gumiknak minél kisebb felületről kelljen kiszorítania a vizet maga alól. Persze, nem mindenki szakértő egyből ebben a témában, érdemes előtte tájékozódni.

Pixabay

Az Autógumi akció oldalt böngészve, számos márkájú és különféle mintázatú 205/55R16-os téli gumiabroncsot találsz. Természetesen, amin először megakad a szemed az az ár, hiszen mindenki arra törekszik, hogy a pénzéért olyan minőségben kapja meg az autógumit amilyenben kiválasztotta. Van, mikor az ember kifogja, és a már jól bevált márka névvel ellátott 205/55R16-os gumiabroncsot megtudja venni akciós áron is főleg, ha előre gondol és már megveszi a nyár folyamán. Nem mindegy, hogy milyen a mintázata, milyen a tűrőképessége, és mennyire kemény az anyaga, vagy hogy vállalnak-e rá kátyúgaranciát is.

Ha megnézed az autógumit, különféle jelöléseket látsz a méret mellett. Ebből szoktam én is tájékozódni, hiszen ez alapján tudom majd pontosan lecserélni, a nyári gumimat majd télire. De ha igazán alapos akarok lenni és megnézem az autóm belső részét, a gyártó által ragasztott (az én esetemben, belül a vezető oldalára ragasztott) címkén, fel van tüntetve az eredeti gyári méret. Persze, kikérheted mások véleményét, tapasztalataikat akár egy Kingstar vagy egy Point-s winter star téli gumiról is.

Az autóban található pótkerekekre nem jellemző, hogy téli gumi van rajtuk. Ilyenkor sokkal jobb egy defekttűrő téli gumiabroncs, hiszen, ha bárhol defektet kap az autó még mindig megvan rá az esély, hogy simán elgurulsz vele a legközelebbi szervizbe. Fontos, hogy defekttűrő gumiabroncsot csak arra az autóra lehet felszerelni, amin eredetileg is ilyen van, különben a kemény gumi tönkre teheti az autó felfüggesztését.

Ez a funkciójuk igen hasznos, főleg egy durvább felületen való vezetésnél, ahol nagyobb a veszélye annak, hogy defektet kapsz. Lényege, hogy az oldalfala olyan erős, hogy nem fog “összerogyni” levegő nélkül az autó súlya alatt, hanem megtartja azt. Az új típusú defekttűrő gumiknál, mint például a Bridgestone vagy a Driveguard, az is feltétel, hogy az autódban legyen valamilyen nyomás érzékelő, különben nem veszed észre, ha defektet kapsz csak akkor, amikor már baj van. Az erősített oldalfalas gumik lényege, hogy több súlyt bírnak el.

Személy szerint jobban szeretem, ha egy abroncsra garanciát vállalnak, mert tudom azt, hogy megbízható és nem silány minőségű. Bár, ha igazán otthon akarsz lenni ebben, különböző gumi méret szerinti tesztelésekről is olvashatsz az interneten. Érdemes többféle oldalt olvasni, akár a gyártóról alkotott véleményekről is.

Pixabay