Az éghajlatváltozás miatt az elmúlt években egyre többet hallhattunk Magyarországon is a szupercellákról, óriási viharokról, de már kisebb tornádók kialakulására is voltak példák.
A többi típushoz képest sokkal ritkábban fordulnak elő a szupercellák, de a pusztítások, heves események nagy százalékáért ez a jelenség a felelős.
Figyeljünk fokozottan az időjárásra
Gondolunk itt például az időjárás-előrejelzésre. Jobb nem félvállról venni a figyelmeztetéseket, inkább legyünk elővigyázatosak, mint az, hogy menet közben kapjon el minket egy nagyobb vihar. Nyaralás vagy utazás közben csak akkor folytassuk a vezetést, ha nem adtak ki figyelmeztetést. Az autót is biztonságos, jól védett helyen tartsuk, parkoljunk fedett helyen, mert egy jégeső komoly károkat tud okozni. Persze a megfelelő biztosítás megtéríti az anyagi költségeket, amiben a Genertel Biztosító is tud segíteni, de a megelőzésről sem szabad megfeledkezni.
Ha vízben tartózkodunk, kerüljük el a viharokat, húzódjunk minél hamarabb biztonságos, fedett helyre. Már hazánkban, a Balatonon is több viharjelző található. Figyeljük ezeket a jelzéseket, de az eget kémlelve is láthatjuk, ha egy sötétebb felhő közelít. Ne várjuk meg, amíg az összeálló viharfelhők feltornyosulnak és elkezd esni az eső, már jóval előtte hagyjuk el a vizet.
A szupercella különösen nagy veszélyt jelent: a zivatargócokból összeálló viharkomplexum olyan forgó feláramlást tartalmazó speciális zivatarokból tevődik össze, amit jég, szélvihar és még tornádó is kísérhet. A gyorsan kibontakozó és elvonuló viharokkal ellentétben a jelenség élettartama akár nyolc óra is lehet. A szélessége pedig kiterjedhet 3-8 kilométerre is.
Ha a meleg, párás, hosszú ideig tartó fülledt időjárást egy markáns hidegfront hirtelen megváltoztatja, nagy eséllyel alakulhat ki szupercella. A légáramlat változása is kell hozzá, amikor a légtömeg nem vízszintesen, hanem függőlegesen kezd el mozogni. A felfelé irányuló nagy légtömeg örvénylő mozgásba kezd, így feltornyosulnak a viharfelhők.

Nem szabad kockáztatn
Akár itthon, akár külföldön tartózkodunk, a szélsőséges időjárás mindenhol komoly veszélyt jelent. A zivatarfelhő, ami egyre magasabbra és magasabbra kerül, víz halmozódik fel, ami megfagyva jéggolyóvá áll össze. Minél fentebb hajtja a légáramlás a felhőt, annál hosszabb időt tölt a magasban. Nem ritka a 4-5 centis jéggolyó sem egy-egy nyári vihar során, ami már komoly károkat tud okozni az autóban, vagy éppen az odakint felejtett kerti bútorokban, növényekben. Egy casco biztosítás ilyen esetben sokat tud segíteni, mivel fedezi az elemi károkat.
Jobb már most megtenni az első lépéseket
Bárhova készülünk nyaralni, pihenni, az egész családnak szüksége lesz megfelelő biztosításra. Az utasbiztosítás megkötése percek alatt megvan, külön figyelmet kell fordítani az autóra is.