2020. december 14. | 09:07

A koronavírus keresztbe tett az újabb közúti razziának.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a közlekedési társaságok és háttérintézmények bevonásával összeállított kiadványban hívja fel a közlekedők (az autósok, a biciklisek és a gyalogosok) figyelmét a téli közlekedés veszélyeire. A járványhelyzetre való tekintettel 2020-ban kizárólag elektronikus úton terjesztik a hasznos tanácsokat tartalmazó összegzést.

Az ITM a „Hidegindító” című téli kiadványban mutat rá azokra a veszélyekre, melyeket a téli közlekedés rejt magában. Télen az alábbi dolgok jelentenek fokozott baleseti kockázatot:

  • változó útviszonyok,
  • meghosszabbodó fékutak,
  • kanyarokban könnyen megcsúszó kerekek,
  • korai sötétedés,
  • ködből pislákoló lámpákkal előtörő járművek.

Amikor a hideg évszak fagyos és csapadékos, akkor általában a könnyű sérüléses, koccanásos balesetek száma megnő az alacsonyabb átlagos haladási sebesség miatt. Megfelelő felkészüléssel a közlekedők megelőzhetik a veszélyhelyzet kialakulását.

„A járványügyi óvintézkedések következtében sokan otthon maradnak, így a következő hetekben várhatóan kevesebben lesznek az utakon. Ettől azonban még ugyanúgy vigyáznunk kell egymásra a közlekedésben is, főleg mert a fertőzéstől tartva számos gyakorlatlanabb vezető válthat autóra” – mondta el Mosóczi László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár.

A hasznos tanácsokkal bővelkedő tájékoztató a KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft., a Magyar Közút Nonprofit Zrt., a MÁV, az ORFK – Országos Balesetmegelőzési Bizottság és a Volánbusz közreműködésével készült el. A „Hidegindító” kiadvány a MÁV, a Magyar Közút és a Volánbusz téli üzemelési gyakorlatába is bepillantást enged. A fokozott odafigyelésre a tárca fokozott közúti ellenőrzésekkel is felhívta volna a figyelmet, azonban a koronavírus keresztbe tett az újabb rendőrségi razziának.

„Tavaly a járművek téli felkészítettségét vizsgáló szakemberek 1280 megállított személygépkocsi közül 276 esetében tártak fel hiányosságot. A leggyakrabban a külső fényszórók, lámpák, az ablakmosó folyadék és az ablaktörlő lapátok állapota kapcsán merültek fel problémák. Az eredményekből tehát meglátszik, hogy kis odafigyeléssel és ráfordítással is sokat javíthatunk autónk biztonságos közlekedésre való alkalmasságán” – idézte fel a 2019-es év tapasztalatait Mosóczi László.