2019. február 08. | 15:55

A Toyota Yaris mindenki tudatában egy kedves, városi jármű képében jelenik meg, azonban a Toyota Sport verzió ennél több élményt tartogat

A Toyota Yaris első generációját (XP10) 1999-ben kezdték el gyártani, 2000-ben meg is kapta az év autója díjat, a Fiat Multiplát és az Opel Zafirát előzve meg. Ez volt az első olyan autó, amit szalonból vásároltunk meg édesanyámnak és meg kell valljam, igazi felüdülés volt a Kispolski után. Tisztán emlékszem a kellemetlen pisztáciazöld színére és 1.0 literes, négyhengeres motor kellemes duruzsolására, amit a második generációban háromhengeres motor váltott fel 69 lóerővel. Az XP90 2005-ben érkezett és szintén szalonból vásároltuk meg, igaz, tesztautó volt, szóval volt benne párszáz kilométer. Még pufókabb formát és tágasabb utasteret kapott és akármennyire nyomta ki az ember a szemét, mindig 6-7 liter környékén fogyasztott.

Nos, ennek a második generációnak 2007 és 2009 között készítették el a TS változatát: tesztautónk 105 000 kilométert futott és ritkaságszámba megy itthon, hiszen hazánkban nem is forgalmazták. De vajon tud szórakoztató lenni az 1.8-as szívómotorral?!

Toyota Yaris 1.8 TS – pufók autóból hothatch

Milyen kedves, aranyos forma, nem igaz? Ha létezik csajos autó, akkor a Yaris mindenképpen az. Ezért nem is nagyon értettem eleinte, hogy hogyan is lehet egy ilyen kedves arcú, ártatlan Yarisból vérbeli hothatchet faragni. A dizájnereknek nem volt túl tág a lehetőségek tárháza: átformálták a lökhárítókat, a hűtőrácson végeztek módosításokat, új oldalsó szoknyákat kapott és talán ami a legszembetűnőbb, hogy a hátsó lámpa LED-es kivitelben készült el, egy nagy „golyóval” a közepén. A fekete metál javít a morcosságán, ahogyan a gyári 17 colos sport alufelni szett, tesztautónk a sportosabb, három ajtós kivitelben tündökölt, de anno kapható volt ötajtós kivitelben is.

Toyota Yaris 1.8 TS Teszt Alapjárat

Toyota Yaris 1.8 TS – puritán, de praktikus belső

Megjelenésekor a második generációs Yarist KISnagy néven hirdették, hiszen a kisautós mivoltához képest belül remek helykínálattal bírt. Mivel ezen az autón tanultam meg a vezetés fortélyait, így elég sokat utaztam benne elöl és hátul is, ami után kijelenthetem: parádés a belső elrendezése. Az „sport” ülések pozíciója picit magasan van és a kormányt sem tudja az ember jól magára húzni, viszont a hátsó ülések sínen tologathatók és lehajthatók. Számos rekesz található a műszerfalon, de a műanyagok minősége kicsit aláássa a beltér hangulatát és szövetből is csak egy keveset fedezhetsz fel az ajtópaneleken, cserébe viszont tartósnak bizonyul a beltér, nehezen fog rajta az idő műanyagrágó foga.

Toyota Yaris 1.8 TS Teszt Alapjárat

Tesztautónk Webasto állófűtést, alapáron klímát, valamint új hangrendszert kapott, az analóg műszer narancssárgában tündököl, a jobban felszerelt, mezei Yarisokban kapható zöldes, mélyen ülő digitális kijelző modernebb hatást kelt, de itt most sportos, analóg autóról van szó, amihez analóg műszerek dukálnak. A maga idejében ötcsillagos törésteszttel büszkélkedhetett, szóval, ha nem környékezte meg a kasztnit a rozsda, még mindig biztonságos autónak számít.

Toyota Yaris 1.8 TS Teszt Alapjárat

Toyota Yaris 1.8 TS – csak a szívó benzin!

Az XP90-es Yarisból készült 1.0, 1.3, a ráncfelvarrás után 1.33-es benzines, dízel fronton pedig 1.4 literes motorral volt kapható, de ami az átütő erőt képezte, azaz 1.8 literes motorban volt keresendő. 133 lóerő és 173 Nm-es maximális nyomatékot produkált, viszont a svájci piacra készült belőle 1.8 kompresszor, amit 215 lóerőt szabadított az első kerekekre, ezen hajtáslánc mentén folytatták a fejlesztéseket, látva a legújabb Yaris GRMN kiadást.

Toyota Yaris 1.8 TS Teszt Alapjárat

Az aprócska trükk a változó szelepvezérlés kipufogó és a szívó oldalon, 3000-es fordulattól kezded érezni az erejét és egészen 6000-ig érdemes forgatni, ebben a tartományban érdemes tartani és akkor szeretni fogod. Nem kell átütő erőre számítani, 9,3 másodperc alatt éri el a százat, végsebessége 194 km/h. Alapvetően könnyű, 1190 kilogrammos önsúlyról van szó, tehát a fogyasztást sem lehet túlzásba vinni, a vegyes átlag valahol 7-8 liter környékén rejlik, ám ha boyracerbe vezeted, képes 10-11 litert is fogyasztani.

Toyota Yaris 1.8 TS Teszt Alapjárat

Toyota Yaris 1.8 TS – sokoldalúan sportos

Az alap Yaris üléspozíciója, mint már fentebb említettem, inkább magasra van szabva, minthogy a sportos érzést támogatja. 4000-es fordulat felett, sportosan közlekedve azért érezheted, hogy van alattad egy stabil futómű, a fék is remekül fog. Kicsit olyan, mint mikor a hobbista crossmotoros megveszi magának a 250 kétüteműt, aztán nem érti, hogy miért nem élvezi a motorozást. Azért, mert nem tudod kihozni belőle, amit valójában tud, hiszen azt csak a profik tudják! Ezért érdemes talán a 125 kétüteművel kezdeni, mert abból ki tudod facsarni a maximumot és te is jobban fogod élvezni, mikor nyélen motorozol. Na pont olyan ez a Yaris is: ki tudod nyomni teljesen a szemét, ezért élvezni is fogod, bár olykor lekókad a szád, ha a PDTDI Passat otthagy a zöld lámpánál.

Toyota Yaris 1.8 TS Teszt Alapjárat

Érezhetően szilárd a felépítés, valamivel közelebb is ülsz a földhöz és a kisautós érzés jóvoltából ügyesen mozog, szépen avatkozik közre az elektronika, ha orrtolást végezne az autó. Veszi a lapot, bár a 8%-kal kevesebbet forgó kormány jelezhetne egy kicsit többet. Friss élmények közül a Swift Sportot tudnám felhozni példának, ami kicsi és könnyű szintén, bár a turbómotorral határozottabb.

Toyota Yaris 1.8 TS Teszt Alapjárat

Toyota Yaris 1.8 TS ár és összegezve

A Toyota Yaris 2007 és 2009 között készült sportos változata tehát tartogat magában élményfaktort, de csak módjával. Az élvezet minden alkalommal a 6000-ig elforgatott szívómotor hangjában teljesedik ki, veszi a lapot a futómű, van alatta rendes fék és ha kell, a gyerekülés is befér hátra. Talán a Polo GTI, Peugeot 308 GTI és a Fiesta ST hármas képes róla elvonni a figyelmet, ha ehhez hasonló hothatchet szeretnél, ezen modelleknek járj utána. Mielőtt viszont kicsengetnéd az 1,5-1,8 millió forintot egy Yaris TS-ért, mindenképp nézz alá, vedd szemügyre alaposan a rozsdásodás mértékét és az sem árt, ha végig tudod követni az autó szervizmúltját, hiszen ezeket a sportos kisautókat nem szokták kímélni – meg amúgy is, kímélni az 1.3-ast meg az 1.0-t kell!

Toyota Yaris 1.8 TS (2007)

  • Lökettérfogat: 1798 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 133 LE 6000/perc
  • Max. forgatónyomaték: 173 Nm 4400/perc
  • Hossz./szél./mag.: 3750/1695/1530 mm
  • Tengelytáv: 2460 mm
  • Saját tömeg: 1190 kg
  • Városi fogyasztás: 9,2 l
  • Országúti fogyasztás: 6 l
  • Vegyes fogyasztás: 7,2 l
  • Tesztfogyasztás: 8,3 l
  • CO2 kibocsátás: 170 g/km
  • Végsebesség: 194 km/h
  • 0-100: 9,3 s