2019. szeptember 08. | 18:33

A Ferrari 2010 után nyert újra hazai pályán.

Olasz Nagydíj - Az időmérő

Belgiumhoz hasonlóan Olaszországban is a Ferrari tűnt a leggyorsabbnak a szabadedzések során, de közel volt az olasz csapathoz a Mercedes, Red Bull páros. Igaz, Max Verstappen kocsijába a szerelők belepakolták a Honda legújabb specifikációjú motorját, így biztos volt, hogy a holland rajtbüntetést kap.

Az időmérő első szakaszában a két Renault állt az élre az első percek után, de aztán a friss futamgyőztes Charles Leclerc a közepes keverékű gumikon is meg tudott előzni mindenkit. Verstappen ugyan szeretett volna gyors kört futni, de motorproblémája adódott, így inkább visszament a boxba, mért idő nélkül fejezte be a kvalifikációt.

A második szakaszban is Leclerc állt az élre, de aztán Lewis Hamilton beugrott elé, miután kihasználta a Valtteri Bottas által biztosított szélárnyékot. Az említett három versenyzőn kívül Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Alexander Albon, Carlos Sainz, Nico Hülkenberg, Lance Stroll és Kimi Räikkönen jutott be a Q3-ba.

A harmadik szakasz aztán bővelkedett a furcsa jelenetekben. A pilóták már az elején direkt lassan mentek, hogy ne kerüljenek a sor elejére, senki sem akart szélárnyékot biztosítani a másiknak. Aztán csak jött néhány gyors kör, Leclerc 1:19.307-es idejétől alig maradt el Hamilton, de Bottas és Vettel is közel volt a monacóihoz. Közben Räikkönen eldobta az Alfa Romeót az utolsó kanyarban, a finn világbajnok a gumifalban kötött ki (Räikkönen kocsiját újra kellett építeni, ezért vasárnap a boxutcából rajtolt).

Az újraindítás után nagy csatára lehetett volna számítani, de a pilóták egészen amatőr módon csak tötyörésztek a pályán a fentebb említett szélárnyékozás miatt. Csak Sainz és Leclerc érte el időben a célvonalat, de utóbbi sem nyomta aztán a gázt, mert tudta, hogy a mögötte állók közül senki sem tud majd javítani az idején. A kvalifikáció után Hamilton a Ferrarit hibáztatta, míg a Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff kerek perec kijelentette, hogy mindannyian idiótáknak tűntek. Talán csak a Renault örült kicsit annak, hogy így alakultak a dolgok, Ricciardo az ötödik, Hülkenberg pedig a hatodik helyen zárta az időmérőt. Ilyen jó kvalifikációja 2007 óta nem volt a francia csapatnak, abban az évben Heikki Kovalainen és Giancarlo Fisichella tudott az első hatban végezni a szombati napon Magny-Coursban.

7. Carlos Sainz (McLaren)
  8. Alexander Albon (Red Bull, idő nélkül)
  9. Lance Stroll (Racing Point, idő nélkül)
  10. Kimi Räikkönen (Alfa Romeo, idő nélkül)

Olasz Nagydíj - A futam

A vasárnapra ígért eső reggel érkezett meg Monzába, délután már sütött a nap, így a versenyzők száraz pályán vágtak neki az 53 körös versenynek. Hamilton fantasztikusan kapta el a rajtot, de nem tudott bebújni Leclerc mellé az egyes kanyarban. Hülkenberg ugyan két helyet is javított a piros lámpák kialvása után, de a második kör elején Vettel visszaelőzte a honfitársát. A 19. helyről rajtoló Verstappen már a második körben kiment a boxba, orrkúpot kellett cserélni a kocsiján, a másik Red Bullal pedig Albon kicsúszott a pályáról, miközben Sainz-cal küzdött.

A hetedik körben jött egy óriási Vettel-hiba, a négyszeres világbajnok megpördült az Ascariban, aztán eltalálta Strollt, miközben visszajött a pályára. A kanadai versenyző is megpördült, őt pedig majdnem Pierre Gasly találta el hátulról, szerencsére nem lett belőle baleset. Aztán még Romain Grosjean is keresztbe csúszott az Ascari kijáratánál. A 12. kör után Leclerc, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Hülkenberg, Sainz, Giovinazzi, Albon, Kvjat és Magnussen haladt pontszerző helyen.

Vettel végül 10 másodperces stop and go büntetést kapott a mutatványáért, vagyis a boxutcában 10 másodpercig egy helyben kellett állnia. A Ferrari versenyzője két kanyar alatt tönkrevágta a versenyét, ez már a sokadik hiba volt tőle az elmúlt egy évben. Stroll pedig boxutca áthajtásos büntetést kapott, mert veszélyesen tért visssza a pályára a Vettel-incidens után.

A kerékcserék után óriási csata alakult ki Hamilton és Leclerc között, a 23. körben talán össze is értek, a monacói leterelte a pályáról a britet, amiért fekete-fehér zászlós figyelmeztetést kapott, több ilyen manővert már nem engedhetett meg magának a Ferrari élmenője. A 29. körben Sainz feladta a versenyt, mert rosszul lett rögzítve a jobb első kerék az autóján, nagyot hibáztak a McLaren szerelői. Kvjat pedig a 6. helyről esett ki, miután elfüstölt alatta a Honda motorja. A 32. körben Leclerc, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Hülkenberg, Giovinazzi, Albon, Pérez, Magnussen és Norris haladt pontszerző helyen.

Miközben Hamiltonék gigászi csatát folytattak egymással, Vettel kálváriája tovább folytatódott, a 34. körben előbb lekörözte a csapattársa, majd elfékezte az egyes kanyart. Így a nyakára esett az egyik Williams, vele kellett harcolnia a németnek – az a küzdelem a 14. helyért ment....

A 36. körben Leclerc is elfékezte az egyes kanyart, levágta a sikánt, Hamilton szólt is, hogy ez talán már kicsit sok a fiatal pilótától, de a versenyfelügyelők nem büntettek. Hamiltonnak közben hátrafelé is figyelnie kellett, mert Bottas nagyon gyorsan felzárkózott az első kettőre, hiszen a finn gumijai nagyon frissek voltak. A 42. körben Hamilton is hibázott, neki is sikerült elfékeznie az egyes kanyart, így Bottas feljött a második helyre. Mögöttük Ricciardo, Hülkenberg, Albon, Pérez, Verstappen, Giovinazzi és Norris volt a pontszerzők sorrendje.

Az utolsó körökben Bottas ráesett Leclerc nyakára, de aztán a finn is hibázott az egyes kanyarban, így nem tudott támadni. Az utolsó körben Bottas megint hibázott, nem is nyithatta a hátsó szárnyát az Ascari felé. A tifosi ekkor már őrjöngött, Leclerc pedig behúzta az Olasz Nagydíjat! A Ferrari 2010 után nyert újra Monzában.

A leintés után Hamilton és Bottas azonnal gratulált a Ferrari fiatal titánjának. Ki kell emelni a Renault teljesítményét, Ricciardo a negyedik, Hülkenberg pedig az ötödik helyen zárt. A hátulról rajtoló Verstappen végül négy pontot szerzett, Leclerc ezzel a 25 ponttal pedig megelőzte Vettelt a világbajnoki pontversenyben.