2019. szeptember 01. | 18:45

A monacói pilóta élete első F1-es futamgyőzelmét aratta Spa-Francorchampsban.

Belga Nagydíj - Az időmérő

A kvalifikáció kezdete előtt óriási volt a sürgés-forgás a Mercedes garázsában, Lewis Hamilton ugyanis a harmadik szabadedzésen falnak csapta az autóját, ami csúnyán összetört. A W10-es elejét újra kellett építeni, ami sok időbe telt, a Q1 elején még javában dolgoztak a 44-es rajtszámú autón a szerelők. Végül azonban elkészültek, ehhez Robert Kubica „segítsége” is kellett. A lengyel pilóta alatt elfüstölt a Williams a pályán, az első szakaszt emiatt félbeszakították, a Mercedes szerelői így értékes pluszidőhöz jutottak hozzá.

A Q1-ben aztán Antonio Giovinazzi is motorprobléma miatt állt félre, ezért másodszor is félbeszakadt az edzés. A Toro Rossóhoz száműzött Pierre Gasly megverte a csapattársát, Danyiil Kvjatot, rajtuk kívül Carlos Sainz, George Russell és Kubica nem tudott bejutni a Q2-be. A második szakaszban továb javultak az idők, de továbbra is a Ferrari volt az úr, Hamiltonék sem tudták nagyon megközelíteni Sebastian Vetteléket. Hamilton egyébként a Q2 végén majdnem ütközött Romain Grosjeannal, a Q3-ban pedig kis híján csapattársát, Valtteri Bottast öklelte fel hátulról, mert a finn nagyon belassított a felvezető körén.

A Ferrari fölénye a Q3 végéig kitartott, Charles Leclerc egyszerűen megállíthatatla volt szombaton, 1:42.519-es idővel nyerte meg az időmérőt, a monacói még Vettelnek is több mint 7 tizedet adott. Az látszott, hogy az egyenesekben nem lehet mit kezdeni a tűzpiros kocsikkal, pénteken viszont a Mercedes és a Red Bull is jobb versenyszimulációt futott, mint a Ferrari, így izgalmas versenyre volt kilátás.

Belga Nagydíj - A futam

A vasárnapot beárnyékolta egy szörnyű tragédia: a Forma-2-es sorozat szombati versenyén Anthoine Hubert halálos balesetet szenvedett Spa-Francorchampsban. A 22 éves francia pilóta elveszítette az irányítását a kocsija felett az Eau Rouge-ban, ezt követően előbb nekicsapódott a gumifalnak, majd a pályára visszapördülő autóját Juan Manuel Correra telibe találta óriási sebességgel, Hubert versenygépe szó szerint kettészakadt. A fiatal versenyzőt kórházba vitték, de az orvosok nem tudták megmenteni az életét, olyan súlyosak voltak a sérülései.

Az F1-es csapatok „Racing for Anthoine", azaz „Anthoine-ért versenyzünk" szöveggel ellátott matricákat ragasztottak a kocsikra vasárnap, illetve a pilóták is felragasztották ezt a matricát a bukósisakjaikra. A futam előtt pedig egyperces gyászszünettel tisztelgett Hubert emléke előtt a mezőny.

A rajt után Hamilton feljött a második helyre, de Vettel hamar visszaelőzte a brit versenyzőt. Az egyes kanyarban Max Verstappen és Kimi Räikkönen koccant, előbbi pár másodperccel később beleállt a falba a sérült autójával, a 90 ezer holland szurkoló legnagyobb bánatára. Azonnal jött a biztonsági autó, amely a negyedik kör végén ment vissza a boxutcába. Az újraindítást követően Vettel hibázott, de Hamilton szélárnyékkal együtt sem tudta megelőzni a németet a Kemmel egyenesben, akkora volt a Ferrari tempóelőnye (igaz, a DRS-t akkor még nem lehetett nyitni). Lando Norris szép csendben pedig feljött az ötödik helyre, a két Haas pedig odakeveredett az 5-6 pozícióba.

Miközben a középmezőnyben mentek a helyezkedések, Hamilton próbált nyomást gyakorolni Vettelre, de hiába volt közel a riválisához, nem volt esélye az előzésre. Az élen Leclerc nem igazán tudott elhúzni, egyszer még hibázott is, emiatt le kellett vágnia az ötös kanyart. Az első négyesből Vettel menti ki elsőként a boxba, de mindenki a pályát figyelte, mert Pérez és Gasly egyszerre előzte meg Räikkönent a Kemmel egyenesben, megismétlődött Mika Häkkinen és Michael Schumacher nagy csatája a 2000-es Belga GP-ről, amikor a két legenda Ricardo Zontát autózta körbe ugyanabban a pillanatban.

A kerékcserék után Leclerc elveszítette az első helyet, az Vettel ölébe hullott, Hamilton maradt a harmadik, a Mercedes elszúrta az ötszörös világbajnok boxkiállását, nehezen ment fel a bal hátsó kerék a 44-es számú autóra. A verseny ennek ellenére nem volt lefutva, mert a két Mercedes nagyon erős köröket kezdett el futni a középső gumikeveréken. Jött a csapatutasítás a Ferraritól, Vettel visszaengedte maga elé Leclercet a 27. körben, nem akarta a csapat, hogy egymással küzdjön a két csapattárs.

A 32. körben Hamilton nagyon közel került Vettelhez, a DRS segítségével pedig meg is tudta előzni az egyik Ferrarit. Vettelt hozták is ki a boxba, a német elkoptatta a gumijait, a verseny végéig használt lágy abroncsokat kapott, hátha utol tudja érni a Mercedeseket.

Hamilton a végén kinyomta a szemét a Mercedesnek, de nem tudta megelőzni Leclercet, aki élete első F1-es győzelmét aratta Belgiumban. Egyben ez volt a Ferrari első futamgyőzelme 2019-ben.

Vettel lett a negyedik, de ki kell emelni Alex Albon teljesítményét is, aki a mezőny végéről rajtolva egészen az ötödik helyig jött fel, jól mutatkozott be a Red Bullban. Sokáig egyébként Norris volt az ötödik, de az utolsó körben leállt a McLaren, így rengeteg pontot bukott a fiatal versenyző.