2023. január 16. | 08:25

Klímaaktivisták és zöldpárti politikusok szerint ez legfeljebb egy rossz vicc lehetne, nem a valóság.

Kecskére a káposztát - ezt mondja több klímaaktivista azzal az üggyel kapcsolatban, hogy a 28. alkalommal megrendezendő COP klímatárgyalások vezetője idén egy olajipari üzletember lesz. Ahmed AI-Dzsaber szultán ugyanis az Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) állami olajipari óriáscégnek, a világ 12. legnagyobb olajkitermelőjének vezetője.

Ezzel szemben a COP pont hogy a világ vezetőinek csúcstalálkozója klímavédelmi szempontból az ENSZ szervezésében. Célja, hogy globális és regionális szinten is megoldásokkal kezeljék az éghajlatváltozást és az azt előidéző emberi tevékenységeket.

Ezen a találkozón vizsgálják meg, hogy az országok egyenként és összesen is mennyit tettek a klímavédelmi célok elérése érdekében. Ezek után pedig újabb célokat tűznek ki a felmelegedés lassítása, lehetőség szerint pedig megállítása érdekében.

Az idei COP tárgyalások november 30-án kezdődnek majd meg, de főleg klímavédelmi aktivisták és zöldpárti politikusok körében nagy port kavart, hogy egy olajipari óriás elnöke vezeti majd a találkozót. Ahmed AI-Dzsaber viszont nem csak olajmágnás, hanem országának ipari és fejlett technológiai minisztere, illetve klímamegbízottja is.

Ennek ellenére a környezetvédők nem bíznak benne, hiszen pont egy olyan iparágat képvisel, ami nagyban felelős a klímaváltozásért. Sokakat aggaszt, hogy ilyen jellegű tárgyalásokban is ekkora befolyást szereznek fosszilis üzemanyagok érdekképviselői.

A környezetvédők és civil szervezetek felszólítják az mágnást, hogy ha komolyan gondolja a COP28 tárgyalás vezetését, akkor mondjon le olajipari érdekeltségeinek éléről. Szerintük ugyanis csak ezzel tudná bizonyítani, hogy tényleg a klímavédelem oldalán áll.

Többek szerint egyébként a COP tárgyalásokat lassan tönkreteszi az, hogy egyre több fosszilis anyagokat kitermelő iparági képviselő dolgozik benne. A zöldek meglátása szerint ezek az emberek már a tavalyi találkozón is a saját érdekeiket képviselik a klímavédelemmel szemben.

Arról egyébként hogy az olajipari vállalatok mennyit tudnak tevékenységük szennyezéséről, egy botrány már fényt derített nemrég. Az amerikai ExxonMobil például saját kutatásai miatt - amit az '50-es években kezdtek - tudják nagyjából 1970 óta, hogy tevékenységük nagyban összefügg a légkörbe jutó üvegházhatású gázok mennyiségével.

Ezeket a dokumentumokat és tudományos megállapításokat az amerikai olajcég eltitkolta, elhallgatta helyenként pedig elhallgattatta azokat, akik ezt nyilvánosságra hozták volna. Emiatt csak napjainkban indulhattak eljárások és jelen állás szerint a cég ellen vizsgálatok előkészítése zajlik.

Askin Kiyagan / Anadolu Agency / Getty Images