2023. augusztus 27. | 06:07

Egy félresikerült parkolásért vagy ott felejtett autóért gyakran küldik a trélert és elviszik az autódat. De hova? És hogyan szerezheted vissza?

Mi történik akkor, ha egy autó tilosban, ráadásul nagyon rossz helyen parkol, és nem kerül elő a tulajdonos? Elszállítják a kocsit egy telephelyre, ahonnan csak pénz és macera ellenében lehet visszaszerezni a kocsit.

Többször felmerült már, hogy ideje elengedni a kerékbilincs műfaját. Hiszen gondoljuk végig a szerkezet elvét: rossz helyen van az autó? Oké, akkor maradjon is ott. Ennél sokkal hatékonyabb az elszállítás, főleg, ha mindent a tulaj áll.

Az elszállításnak nagyon szigorú, törvények által szabályozott menete van. Erről az 55/2009. (X.16.) IRM rendeletben írnak a 12-es, 13-as, 14-es és 15-ös paragrafusokban.

Az elszállítás - ahogy a kerékbilincselés is - jellemzően a városok vagy városrészek önálló rendészeti szervéhez tartozó feladatkör. Az első, hogy a szabálytalanul parkoló autósról jegyzőkönyvet kell készítenie a rendésznek. Ezután szállíttathatja el a tréleressel.

Ezt követően egy legalább 20x20 centis, jól látható értesítő matricát kell elhelyeznie a helyszínen, ha erre a körülmények - időjárás, helyszín, terepviszonyok - megfelelők. Ezentúl az elszállításról értesíteni kell a területen illetékes rendőrkapitányságot is, ha az ügyfél arra keresné az autóját.

Elvileg értesítést is kap az üzembentartó az elszállításról, amelynek adatait a rendszám, annak hiányában pedig az autó alvázszáma alapján megszerzik. Viszont sokan számoltak be arról, hogy ez időnként elmarad. Ezért is célszerű a forgalmi készíttetésekor bejegyeztetni a tulajnak a telefonszámát.

A legtöbb ilyen rendészetnek van már saját weboldala, ezen pedig gépjárműkereső. Ha tudjuk, hogy melyik városrészben, melyik rendészet alá tartozó helyről vitték el az autót, akkor a megfelelő oldalon a rendszám beírásával rákereshetünk a rendszerben.

Ha megvan a kocsi, akkor érdeklődhetünk az itt megadott telefonszámokon, hogy mikor mehetünk érte. Az autót ilyenkor jellemzően egy kijelölt lerakathoz viszik, de előfordul, hogy más autótelepeken, például egy bontóban tárolják - persze nem bontják el.

Sok telepnek van 0-24-es portaszolgálata, tehát előfordul, hogy bármikor mehetünk az autóért, csak legyen a zsebünkben pénz. Az árak kis mértékben eltérnek egymástól, de például Erzsébetváros Rendészeti Igazgatóságának honlapján a költségekben szerepel egy elszállítási díj, amely 17 250 forint, illetve egy tárolási díj, amely napi újabb 1200 forint, ha nem tudunk aznap az autóért menni.

Ha ezeket megfizettük, akkor visszakapjuk az autót és a benne található értéktárgyakat. Abban az esetben, ha nem megyünk el érte hat hónapon belül, akkor a rendészet elárverezheti azt, ám az árát a tulaj megkaphatja a 1999. évi LXIII. törvény 20. paragrafusának 5. pontja szerint.

Ha a tulajdonos (üzemben tartó) nem állapítható meg, vagy a felszólítás ellenére az elszállított járművet az elszállítástól számított hat hónapon belül nem veszi birtokba, a felügyelet a járművet értékesítheti vagy más módon hasznosíthatja. Ha az elszállított jármű tulajdonosa a jármű értékesítését követő hat hónapon belül jelentkezik, részére az értékesítésből befolyt, a tárolási költséggel csökkentett ellenértéket ki kell fizetni.

Depositphotos