2019. július 15. | 15:11

Az egykori F1-es pilóta a hetedik helyen ért célba, ám ez is elég volt számára a bajnoki címhez.

Társszerző: Hajdu Balázs

New Yorkban rendezték a Formula E bajnokság szezonzáró futamát a hétvégén. A bajnoki cím első számú várományosa, Jean-Eric Vergne a 12. helyről vágott neki a viadalnak, éppen legfőbb riválisa, Lucas di Grassi mögül. A francia rögtön a verseny elején brazil vetélytársa elé került.

40 perccel a leintés előtt Andre Lotterer és Jose Maria Lopez ütközött a 7-es kanyarban, utóbbi autója a pályán rekedt, így be kellett küldeni a biztonsági autót. Miután a Safety Car kiállt, a versenyzők az „Attack Mode“ aktiválási zónáján haladtak át – ez 25 kW plusz teljesítményt jelent számukra. Minden aktiválás négy percig tart, a versenyzők maximum három alkalommal használhatják ezt a funkciót minden versenyen.

Az első kockából rajtoló Alex Sims vezette ekkor a versenyt, mögötte a holland Robin Frinjs és az egykori F1-es pilóta, Sebastian Buemi küzdöttek a dobogós helyekért. 25 perccel a vége előtt di Grassi a 9., Vergne pedig a 10. helyen állt. A brazil pilótának győzelemre volt szüksége, Vergne számára elegendő volt 8 egység begyűjtése.

20 perccel a leintés előtt Frinjs támadást indított Sims ellen a vezetésért, kiszorította brit ellenfelét az 1-es kanyarban és az élre is állt. Di Grassi előbb Stoffel Vandoorne-t, majd Oliver Rowlandot is megelőzte, ezzel feljött a 7. helyre. Vergne közben a 9. pozíciót foglalta el.

Az utolsó körben viszonylag lecsendesedtek az események: Frinjs megtartotta a vezetést Sims és Buemi előtt, Vergne pedig a hetedik helyen ért célba. Az összetettben második és harmadik di Grassi és Evans a 11-es kanyarban ütköztek, és pár méterrel a cél előtt feladták a versenyt. Jean-Eric Vergne történelmet írt: ő lett az első pilóta, aki meg tudta védeni bajnoki címét a Formula E sorozatban.

Vergne kapott egy büntetést is, egy nap közmunkára ítélték. A francia ki szerette volna csikarni az első futamon, hogy bejöjjön a biztonsági autó. Vergne arra kérte csapatát, hogy a mérnökök utasítsák arra csapattársát, hogy állítsa meg a pályán az autót. Pontszámait azonban nem érinti az eset, így a bajnoki cím már biztosan az övé.