2018. szeptember 15. | 08:00

A Hyundai Kona üde színfoltja a kompakt SUV szegmensnek: az tény, hogy megjelenése viszi a prímet, a belső már kevésbé látványos, azonban az 1.0 literes turbómotor ideális választás lehet a többnyire városban közlekedők számára

Te hány csillaggal értékeled ezt a tesztautót?
szavazat - átlag: (5-ből)
Hyundai Kona 1.0 T-GDI
Előnyök
Izgalmas külső
Időtálló technika
Jó ár-érték arány
Hátrányok
Unalmas belső
Iszákos 1.0
Zajos futómű
A mértéktelen divatterepjáró folyamban a Hyundai is elérkezettnek látta az idő arra, hogy belépjenek a kompakt SUV-k örvénylő medrébe. A Kona előkészületei egészen 2015 őszéig nyúlnak vissza, 2017 nyarán már nagyüzemben gurultak le a gyártósorról a Nissan Juke, C4 Cactus, Reanult Kadjar modelleket megrendítve. Vajon képes lesz megingatni ezt a három fő riválist? Azt gondolom, hogy a tartósságot és megbízhatóságot figyelembe a Hyundai-Kia konszern kezd egyre komolyabb hírnevet szerezni Európában, igenis számolni kell velük! 2018-ban a koreai autók, legyen szó Kiáról, Hyundairól, SsangYongról, már nem nevezhetők gagyinak sem, kedvező az áruk, hozzák a kielégítő szintet azoknak, akik egy puszta használati tárgyként tekintenek autójukra. Az új Konára nem lehet mondani, hogy ne lenne izgalmas vagy megosztó, de ez mindegy is, hiszen van opció a konszernen belül, ha túlságosan magasra tette volna ez ízlésvilágodnak a lécet – a konzervatívabb Kia Stonic testvérmodell személyében. A következő videóból megtudhatod, hogy tetszett Müller Attinak a Hyundai fiatalos, kompakt modellje!

Hyundai Kona – izgalmas külcsín

Az ember ránéz az új Hyundai Konára és elkezd cikázni a szemgolyója. Vonalak keresztbe-kasul, itt egy műanyag, ott egy nyílás, ott meg egy lámpatest. WOW! Kétes érzés fog el, de manapság szükség van erre, merni kell különbözni! Az autó „bűnelkövetője” a belga sztárdizájner, Luc Donckerwolke-hoz köthető, aki többek között a Volkswagen konszernnél is dolgozott a Hyundai előtt. Ne legyen ezzel bajod, manapság egyre nehezebb kitűnni a sorból, többszöri megtekintés után befogadod az összképet, kifejezetten jók az arányok, jó értelemben merész a formaterv. Hyundai Kona Teszt - Alapjárat Az első traktus engem egy szopott-gombóc fejre emlékeztet, érthetetlen elemekkel: a plusz hosszanti csík a géptető alatt, melynek semmi funkciója nincs és számos műanyag betét. A felső, elnyúló lámpatest adja az indexet és a LED-es nappali menetfényt, alatta a fényszórók is LED-es technikával működnek, igaz, a C3 Aircross egy ideje már elsütötte ezt a felosztást, de még mindig jól mutat. Hyundai Kona Teszt - Alapjárat A kocsiszekrény maga nagy ütésállóságot tanúsított az Euro NCAP töréstesztjein, köszönhetően a nagy szilárdságú acél bővelkedő felhasználásának. Az ötcsillagot elért Kona méretei: 4165 mm hosszú, 1800 mm széles és 1550 mm magas, a tengelytáv 2600 mm. A C-oszlop hátsó részén figyelhető meg egy egyedi motívum, afféle bumeráng forma, hátul szintén osztott lámpatesteket találni - alul meg az az értelmezhetetlen diffúzór, mindegy is! A tesztautóról a 200 000 Ft feláras, kéttónusú fényezés elmaradt, de őszintén, azzal lehetne csúcsra járatni az autó stílusát.

Hyundai Kona – kevésbé izgi belső

A beltér már nem nevezhető annyira izgalmasnak. A tervezésénél bátrabban nyúlhattak volna a részletek kidolgozásához, igazából a piros betétek teszik csak figyelemfelkeltővé a belsőt, no meg a hozzá igazodó piros biztonsági öv. Ezek kérhetők még narancssárga, lime színekben is, egyébként ilyenkor a varrások is trendi színekben tündökölnek. Hyundai Kona Teszt - Alapjárat Teljes mértékben átgondolt, átlátható, de mivel egy kompakt autóról van szó a helykínálat is ezt tükrözi: átlagos láb- és fejtér hátul, elöl azonban kényelmesen el lehet helyezkedni. Maguk az ülések komfortosak, a kormánynak jó fogása van. A csomagtér alaphelyzetben 361 literes, az üléseket 60/40 arányban ledöntve 1143 literre növelhető. Hyundai Kona Teszt - Alapjárat A középkonzol koronájaként a 8” LCD panel emelkedik ki tablet-szerűen, ez alatt pedig külön a digitális légkondicionáló kezelője található. Az alap modellben egy 5 colos monokróm kijelző van csupán, bőven megéri a nagyobb kijelzőt kérni, hiszen jól használható, logikus a belső menürendszer és sok fontos infóval képes ellátni. Life, Comfort, Premium és Style felszereltségi szinteket kínálnak, utóbbiban van holttérfigyelő, kormányfűtés, elektromos ülésállítás, bőrcsomag és metálfény, de a tesztautóban Head-up display és sávtartó automatika is jelen volt.

Hyundai Kona – hengerek száma: 3

A 998 köbcentis, háromhengeres, két vezérműtengelyes motor esetében igyekeztek a súlycsökkentésre is nagy hangsúlyt fektetni, ezért maga a blokk és a hengerfej is alumíniumból van, megbízhatóságra pedig a láncos vezérlés adhat okot. A háromhengeres turbós erőforrás 120 lóerőt és 172 Nm-es maximális nyomatékot teljesít, utóbbit 1500 és 4000 fordulat között adja le. A gyorsulása kereken 12 másodperc, végsebessége 181 km/h. Hyundai Kona Teszt - Alapjárat A kis benzinmotor nem kérhető összkerékhajtással, azonban az 1.6 literes, 176 lóerős turbómotorhoz már társítható, de a nagyobb benzinmotort választva csak hétsebességes duplakuplungos automatád lehet. Autópályán remekül jön a váltási érzetre kielégítő, hatfokozatú kézi váltó, előzésnél érdemes visszafele váltani, sokkal szabadabban indul meg fordulaton. Dízel fronton is 1.6 literes motorokat találsz, ezeket 115 illetve 136 lóerős teljesítményszinteken kínálják. Hyundai Kona Teszt - Alapjárat A háromhengeres motor aránylag kulturáltan jár, például a Volkswagen Polo esetében sokkal finomabb hangolást, hatékonyabb zajszigetelést értek el, de tudja az Euro 6-os normákat és meglehetősen kevés rá a biztosítás is. A downsizingolt motorok esetében már tapasztalható volt eddig is, hogy alacsony fordulatról nehezen indulnak meg, de ahogyan megérkezik a turbónyomás, lehet velük lendületesen autózni - gyári fogyasztás 5,2-t jelez, ám dinamikusabb közlekedés esetén inkább a 8-9 liter a reális. Azonban ha visszafogottan közlekedsz vele, az 50 literes üzemanyagtartály jóvoltából akár 650 kilométert is megtehetsz egy tankolással.

Hyundai Kona – nem mindig biztos a dolgában

Nem emeltem ki, de szerintem manapság fontos, hogy ha már crossoverről van szó, lehessen hozzá kérni 4WD-hajtást. Üde színfolt tehát ebből a szempontból is a Hyundai Kona, ez tök jó benne! Mivel komoly terepen ezeknek az autóknak a 90%-át nem használják életük során, leginkább a téli időszakban lehet előny az összkerékhajtás. Hyundai Kona Teszt - Alapjárat A kanyarokat azért érdemes megtisztelni, bár a futómű feszesre van hangolva, valójában szeret dőlögetni kanyarban, nem 100%-ig biztos magában. Inkább a komfortos irányvonalat kellett volna megcélozni a futómű tervezéskor: elöl a jól megszokott MacPherson-típusú, független kerékfelfüggesztés, hátul csatolt lengőkaros megoldás található, az összkerekes változatok esetében már multilink van hátul, az valamivel komfortosabb vezetési élményt nyújthat. Szépnek szépek a 18 colos könnyűfém keréktárcsák, de méretükből adódóan számos úthibát összeszednek, 45-ös gumikkal pedig érezhetően üt a Kona.

Hyundai Kona - összegezve

A Hyundai Kona hozza a ránézésre elvárhatót - összességében élvezetes vezetni a pajkos, de iszákos turbómotorral. Az utastér hátul szűkös, de a kategóriájában egyáltalán nem marad el. Az egyedi formaterv és a kedvező ára miatt fogják szeretni: 4 500 000 forinttól indul Life felszereltséggel, Style-ban már 5 999 000 Ft. Akinek kívánalma a számos vezetési segéd, az most már itt is talál kedvére valót a sok alapáras extra mellett, de érdemes a legelején figyelembe venni, hogy a Kia Stonic már 3 600 000 forinttól elérhető, igaz, jóval szűkebb motorkínálattal. Ár-érték arányban jó vétel lehet, főleg az 5 év kilométer korlát nélküli garanciával, de érdemes várni egy picit, hiszen hamarosan érkezik a tisztán elektromos Hyundai Kona.

Hyundai Kona 1.0 T-GDI

  • Lökettérfogat: 998 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. teljesítmény: 120 LE 6000/perc
  • Max. forgatónyomaték: 172 Nm 1500-4000/perc
  • Hossz./szél.: 4165/1800 mm
  • Tengelytáv: 2600 mm
  • Saját tömeg: 1233 kg
  • Városi fogyasztás: 5,2 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 8,5 l /100 km
  • CO2-kibocsátás: 119 g/km
  • Végsebesség: 181 km/h
  • 0-100: 12 s