2020. augusztus 07. | 12:38

Az alpereseket, vagyis a gyanúsítottakat még nem nevezték meg.

A müncheni ügyészség a Volkswagen-csoport dízelbotrányával összefüggésben csalással vádol három embert, akik korábban az Audi igazgatótanácsának voltak a tagjai. Csalást követhetett el az Audi egyik korábbi osztályvezetőjét is, legalábbis rávetült a gyanú árnyéka.

A müncheni ügyészek által kiadott közleményben az áll, hogy az alpereseket csalással, hamis állítások okirati hitelesítésével, és a fogyasztókat hamis állításokkal megtévesztő, jogsértő reklám terjesztésével vádolják. Az ügyészség szerint a vádlottak tisztában voltak azzal, hogy 2013 októbere és 2015 szeptembere között csalószoftverrel látták el az Audi, a Volkswagen és a Porsche gyártmányaihoz készült dízelmotorokat, mégsem tettek semmit a folyamat megakadályozására.

A dízelbotrány 2015 szeptemberében robbant ki, amikor az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) megvádolta a VW-csoportot, hogy olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű jármű kipufogógáz-tisztító berendezésébe, amely érzékeli a mérés körülményeit. A csalószoftver révén az érintett járművek (amelyekből 8,5 milliót az EU-ban adtak el) a teszteken lényegesen kevesebb nitrogén-oxidot bocsátottak ki, mint valós körülmények között.

A német ügyészség tavaly nyáron emelt vádat (három másik ember mellett) az Audi korábbi vezérigazgatója, Rupert Stadler ellen a dízelbotrányban betöltött szerepe okán. Stadlert még 2018 nyarán helyezték előzetes letartóztatásba, ő egyébként azt állítja, hogy nem tudott a manipulációról. Stadler tárgyalására 2020 szeptemberének végén kerül sor a tervek szerint.