2022. május 26. | 12:09

Mintegy 100 ezer autóba építették be az emissziós értékek meghamisítását lehetővé tevő szoftvert. 

A Fiat Chrysler Automobiles egyesült államokbeli üzletága elismerte bűnösségét, és nagyjából 300 millió dollár (aktuális árfolyamon 110,8 milliárd forint) büntetést fizet a dízelmotoros járműveket érintő, az évekig tartó károsanyag-kibocsátási csalással kapcsolatos vizsgálat megoldása érdekében – közölte a Reuters, az ügyben érintett belső forrásokra hivatkozva.

A jelenleg már a Stellantishoz tartozó FCA amerikai részlege beismerte, hogy az Egyesült Államokban több mint 100 ezer régebbi RAM pickup és Jeep hobbiterepjáró esetében igyekezett kijátszani a károsanyag-kibocsátási előírásokat.

Az amerikai igazságügyi minisztérium illetékeseivel megkötött megállapodás részleteit a tervek szerint a jövő héten ismertetik. A cég ezt követően, egy későbbi bírósági meghallgatáson fogja hivatalosan is elismerni bűnösségét az ellene felhozott vádakkal kapcsolatban.

RAM pickup
Kép: Stellantis

Az érintett dízelmotoros járműveket 2014 és 2016 között gyártották, jóval azelőtt, hogy at FCA 2021-ben egyesült volna a francia PSA-val, így létrehozva a Stellantist. A Stellantis és az amerikai igazságügyi minisztérium nem kívánt nyilatkozni az üggyel kapcsolatban.

A mostani vádalku öt évvel azt követően született meg, hogy a Volkswagen-csoport elismerte, hogy világszerte körülbelül 11 millió autót szereltek fel olyan trükkös szoftverrel, amely képes volt átverni az emissziós teszteket. A német konszern dízelbotránya 2015 szeptemberében robbant ki.

Ez azt eredményezte, hogy a hatóságok sokkal szigorúbban lépnek fel azokkal az autógyártókkal kapcsolatban, amelyek esetében felmerül a gyanúja, hogy illegális szoftverek segítségével próbálják megtéveszteni a károsanyag-kibocsátási teszteket.

Jeep Wrangler
Kép: Stellantis

Az európai autógyártók az úgynevezett tiszta dízeltechnológiára támaszkodtak, hogy megfeleljenek a szigorúbb környezetvédelmi előírásoknak. A hatósági vizsgálatok kimutatták, hogy ezek a járművek sokkal több szennyező anyagot bocsátanak ki menet közben, mint a tesztek során. Az amerikai igazságügyi minisztérium több FCA-alkalmazott ellen is vádat emelt a kibocsátási botrányban való részvétele miatt.  

Az FCA korábban tagadta, hogy szándékosan csalt volna az emissziós teszteken.

Nyitókép: Depositphotos