2020. december 18. | 14:59

A karácsony és a szabadság közeledtével bőven lesz idő a filmezésre. Összegyűjtöttem hát nektek az öt legjobb autós filmet. Íme, otthoni mozizásra fel!

Mióta világ a világ, jobbnál jobb autós filmek készülnek. Megannyi kultikus mozi született már a történelem során, sokunk számára egy-egy ilyen film ugródeszka volt, talán az egész életünket befolyásolta. Vettünk egy autót, mert láttuk egy filmben és beleszerettünk, vagy csak a hangulata, a mondanivalója volt annyira inspiráló, hogy más irányt vettünk a hatására. Nehéz dolgom volt akkor, amikor ezek közül ötöt kellett kiválogatni erre a listára, és csak hogy egy kis engedményt adjak magamnak, hozzácsaptam még egyet. Nézzétek hát meg, mire esett a választásom. Vigyázat! Spoilerveszély!

5. Death Proof – Halálbiztos (2007)

Quentin Tarantino zseniális rendezése valahol a kultfilm és a „zs” kategória között, melyet kezdetben a Grindhouse című mozi egyik feleként mutattak be. Egy különleges thriller, telis-tele izgalmas autós jelenetekkel, és a Tarantino-féle tipikus filmes momentumokkal. A főszereplőnk egy kiöregedett autós kaszkadőr (meglepő módon a neve Kaszkadőr Mike), aki random csajokat gyilkolászik az autójával. Aztán a film második felében fordul a kocka: egy másik lánytársaság csúnyán elkapja főhősünk grabancát, mintegy megbosszulva az eddigi áldozatokat. A film egyszerre bizarr, vicces és olyan mértékben szippant magába, hogy tuti megnézed majd még egyszer. Vagy kétszer, vagy háromszor, vagy …

4. San Francisco-i zsaru - Bullitt (1968)

A filmtörténet talán méltán leghíresebb autós jelenete majdnem tíz percen át tart a Bullitt, magyar fordításában a San Francisco-i zsaru című filmben, amikor Steve McQueen egy 1968-as Mustang GT-vel kerget két bérgyilkost San Francisco utcáin. McQueen egy San Francisco-i zsarut játszik, aki egy szakszervezeti tanú testőre. A tanút meggyilkolják (egy nagyjából tíz perces, elég brutális jelenetben), és innentől McQueen politikai viaskodás célpontja lesz, és az ő dolga elrejteni az áldozat holttestét, amíg meg nem tudja oldani az esetet.

3. Száguldás a semmibe - Vanishing Point (1971)

Az ex-autóversenyző Kowalski (Barry Newman) feladata, hogy eljuttasson egy fehér Dodge Challengert Denverből San Franciscóba. Időközben azonban összetűzésbe kerül a hatóságokkal, a rendőrség üldözőbe veszi, ámokfutása pedig széles médianyilvánosságot kap, köszönhetően a vak, fekete rádiós DJ túlbuzgó lelkesedésének, mellyel a hajszát közvetíti. Hősünk az átlagember számára ikonná, a hatóságok szemében ellenséggé válik. Kowalski sztorija nem véletlenül avanzsált olyan kultfilmmé, amit még a feljebb említett Halálbiztos című rendezésben is a hetvenes évek egyik legjobb filmjeként neveznek meg. A Száguldás a Semmibe kétségkívül egy művészfilm, magával ragad, pörget, érzelmeket vált ki és nyílegyenesen az ösztöneidre hat.

2. Ford vs. Ferrari - Az aszfalt királyai (2019)

Az Aszfalt királyai egy amerikai életrajzi dráma Matt Damon és Christian Bale főszereplésével. A film az 1960-as évek közepén játszódik, amikor is a Ford annak ellenére, hogy nem erőgépeket gyártott, hanem inkább középkategóriás családi autókat, eldönti, hogy legyőzi a Ferrarit a 24 órás Le Mans-i versenyen. Ehhez a győzelemhez viszont nem elég pusztán az elhatározás és a motorerő, szüksége van két legendás versenyzőre: Carroll Shelbyre és Ken Milesra…

1. Rush – Hajsza a győzelemért (2013)

Ron Howard életrajza a hetvenes évek legnagyobb riválisait, Niki Laudát (Daniel Brühl) és James Huntot (Chris Hemsworth) mutatja be. A két férfit elemi ellentétekként állítja egymással szembe. Ahogy a rivalizálásuk egyre nagyobb méreteket ölt, úgy ezzel együtt barátságuk is, mindeközben a film drámai és érzelmes mozzanatokat mutat meg nekünk az autóversenyzés szépségeiről és veszélyeiről. Megmutatja Lauda emberfeletti elszántságát és azt, hogy ennyire két teljesen különböző karakter hogyan köthet életre szóló köteléket egymással. Egy izgalmas film a versenyzésről, életről és halálról, megmozdító gondolatokkal.

+1: Drive - Gázt! (2011)

A történet szerint a főhősünk (Ryan Gosling) normál állásban szerelőként és kaszkadőrként, míg éjjel illegálisan, sofőrként dolgozik. Egy nap azonban besétál az életébe egy lány és a kisfia, hogy ezzel felforgassa a hallgatag sofőr mindennapjait. Aztán megjelenik a képben a nő börtönviselt férje és egy régi adósság is, aminek köszönhetően a maffia a nyomukba ered. Elsőre filmes klisének tűnhet, időközben ám a felszín alatt megannyi érzés, rejtély és apró részlet látszik derengeni, hogy a film vége után még ülsz pár percet, és próbálsz rájönni hogy akkor most mi a fene is történt veled az elmúlt másfél órában. Megtekintése kötelező.