2021. augusztus 11. | 10:09

Elrettentő erővel bírhatnak ezek az esetek.

Magyarországon 2021. május 14-e óta bűntettnek minősül a jogosítvány nélküli vezetés. Attól a naptól számítva mostanáig bezárólag, összesen 243 esetben indult eljárás olyan sofőr ellen, aki a bírósági eltiltás ellenére ült autóba, tudta meg az ORFK-tól a Pénzcentrum.

A bevezetőben említett napon lépett érvénybe a Büntetőtörvénykönyv azon módosítása, amely szigorította az eltiltás hatálya alatti járművezetés szankcióját. Az új jogszabály értelmében bűntettet követ el az a személy, aki bírói tiltás ellenére használja az autóját. A szabályszegés akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is szankcionálható.

Az ORFK jelezte, hogy azt is büntetni kell, aki kölcsönadja a gépjárművét egy eltiltás alatt álló személynek. Az üzembentartó ezen magatartása egyébként korábban is „engedély nélküli vezetés” szabálysértésnek minősült, emlékeztetett a rendőrség.

„Ezen tényállást nem csak az a személy valósíthatja meg, aki járművezetéstől eltiltott személy részére engedi át a jármű vezetését. Ez a szabálysértés megvalósul akkor is, ha más okból nem rendelkezik a járművezető vezetési jogosultsággal” – írták az egyenruhások, azt viszont nem tudták megmondani, hogy hány esetben történt ilyen szabálysértés.

Pető Attila közlekedési szakértő üdvözölte a módosítást, amelynek szerinte komoly elrettentő ereje lehet az autósok körében.

„Ha fél évnél hosszabb időre veszik el a vezetői engedélyt, akkor ennek lejártával sem kapja vissza azt automatikusan az ember, el kell végezni egy kötelező utánképzést. Az eltiltottaknak nem elég beiratkozni egy >>sima tanfolyamra<<, nem lehet így kijátszani a szabályt. Az a röhej, hogy sokan szorgalmasan végigülik a tanfolyamot, le is vizsgáznak. És amikor mennek a kormányablakba a jogosítványért, akkor közlik velük, hogy minden hiába volt, nem kapják vissza a jogsit, mert nem a kötelező utánképzést teljesítették” – nyilatkozta a Kreszprofesszorként is ismert szakember.

Pető Attila szerint azért ódzkodnak sokan a kötelező utánképzéstől, mert az „macerásabb”, időigényesebb és drágább, mint egy szimpla tanfolyam.