2022. április 27. | 17:25

Ezzel a megjelenéssel és ezzel a műszaki tartalommal nagy reményekkel indul csatába a Volvo XC40 kupésított testvére, a márka első tisztán elektromos autója.

Te hány csillaggal értékeled ezt a tesztautót?
szavazat - átlag: (5-ből)
Volvo C40 Recharge Twin (2022)
Előnyök
bődületes erő és remek menetteljesítmények
divatos megjelenés
korrekt alapfelszereltség
jó feláras hifi
kifinomultan működő vezetéstámogató rendszerek
Hátrányok
kemény, nem igazán kényelmes ülések
kiforratlan infotainment
kissé hangos és rázós futómű
értelmét vesztett panorámatető

A mai autókat kétféleképpen kell értékelni: egyszer az autó mivoltukat, másszor pedig, hogy mennyire válnak be mobiltelefonnak. Animációk sora, érintőképernyők hada és érintésérzékeny gombok kavalkádja igyekszik megbirkózni a háttérben futó szoftverekkel, aminek a megvalósítása finoman szólva sem sikerül mindig.

Régen minden egyszerűbb volt, az ember csak beült az autóba, vezette, figyelmét maximum az átlagfogyasztás-monitor terelte el, vagy az sem. A lényeg magán az autón, a vezethetőségén és a működésén volt. Mi van ma? Addig szinte nem is tudod beindítani az autót, amíg be nem állítottad rajta a profilodat és el nem fogadtad a felhasználási feltételeket.

volvo c40 teszt alapjárat

A Volvo C40 infotainment rendszerén az Android Automotive OS fut, ami csak akkor működik száz százalékosan, ha a Google-fiókunkkal bejelentkeztünk az autóba. Enélkül nincsen navigáció, nincsen teljes értékű zenelejátszás és sorolhatnám, a fedélzeti rendszer erősen korlátozott lesz, ha valaki nem a „bejelentkezéssel” kezdi az autó birtokbavételét.

Ráadásul a beállításokhoz kell internet, amit az autó nem ad magától, tehát először meg kell osztani a netet a telefonról, hogy egyáltalán el lehessen kezdeni a műveletet. Ha az összepárosítás és netmegosztás sikeres - ami rendszerint csak sok próbálkozás után sikerül -, akkor jöhet a Google-profilba történő bejelentkezés, ami itt szintén nem két perc. Nem a legszerencsésebb megoldás, ami az amerikai techóriás hibája, de a vásárlók mégis a Volvóra fognak haragudni érte.

Egy újabb X6-klón, de bánja a fene

Amennyire a konzervatív vonalat képviseli a Volvo XC40, a „kupésított” testvére, a C40 annyira progresszív, dinamikus és modern. Hihetetlen, hogy a C-szegmensben csatába induló új elektromos crossover külsejével mit tesz a lejtős, kupés tetővonal és far. Feltűnő jelenség, ami a formáján felül a feláras Fjord-kék színének is köszönhető.

volvo c40 teszt alapjárat

Főleg hátulról, negyvenöt fokos szögből rápillantva tetszetős, a 20 colos kerekek, a fekete üvegtető és spoiler, valamint a ki-bekapcsoláskor különleges fényjátékkal üdvözlő LED-es hátsó lámpák mind nagyon mutatósak. A masszív alsó műanyagozásnak hála pedig légiesnek, könnyednek hat a szemnek az egyébként bőven két tonna felett lévő elektromos autó.

A C40 a kínai Geely által kifejlesztett, elsősorban belső égésű motorok befogadására tervezett, ugyanakkor flexibilis CMA-platformon csücsül, amelyen az XC40-nel, a Polestar 2-vel és számos másik, csak a távol-keleti országban elérhető autóval osztozik. 4,4 méter hosszú, 1,6 méter magas, egyszóval nem egy góliát, mégis valahogy a valósnál nagyobbnak, komolyabbnak és drágábbnak tűnik élőben, de a képeken is.

Száz százalékban fenntartható beltér

A beltér minőségére egy Volvóban sincs manapság panasz, nincs ez másként a Volvo C40-ben sem. Kiváló anyagok, puha felületek és zörgésmentes masszív összeszerelés jellemzi. Vidám hangulatúnak csak a feláras kárpitozással járó kék színű ajtóbetéteknek és padlókárpitnak köszönhetően lehet nevezni, egyébként a komor feketeség a jellemző.

A modernitás hiányán az alapáras 12 col átmérőjű digitális műszerfal vagy a 9 colos érintésérzékeny központi képernyő sem változtat sokat. Előbbivel az a gond, hogy alig szabható testre, alig állítható, legnagyobb tudása, hogy kitehető rá a Google Maps, utóbbin pedig elavult a menürendszer megjelenése. A gömbölyű formák felett is eljárt már az idő, a C40-nek jobban állna a Polestar 2 szögletes műszerpultja.

volvo c40 teszt alapjárat

Helykínálat tekintetében jól áll az autó, elöl és hátul is bőséges a hely, négy felnőtt elfér benne. Ettől függetlenül hátra nem érdemes langalétákat beültetni, mert a lejtős tető miatt kissé korlátozott fejtér. Meglepő, de a kényelem sem az első szó, ami az ember eszébe jut az autóban helyet foglalva, mert az ülések tömése keményebb a Volvókban megszokottnál.

Nyújthat némi vigaszt, hogy a beltér bőrkárpitjai 100%-ban bőrmentesek, egyetlen szarvasmarha sem adta azért az életét, hogy tehetős vásárlók finom bőrülésekben pöffeszkedhessenek. Ami bőrnek tűnik, az valójában műbőr, ami pedig Alcantarának, az részben újrahasznosított alapanyagokból készített velúr textil.

Az alapáras panorámatető a beltér hangulatát hivatott javítani, ám nem nyitható és elhúzható rolója sincs. Cserébe sötétített, hogy a szikrázó napsütésben ne kapjanak hőgutát az utasok. Ettől sajnos pont a lényegét veszíti el: komor szürke napokon nem enged be semmi fényt, elhúzhatatlansága pedig meggátolja, hogy a naplementében autózva nyitott tetőnél lobogjon az ember haja.

volvo c40 teszt alapjárat

A tárolókapacitással már nincs probléma, jó méretűek a térképzsebek, van egy öblös tároló a könyöklő alatt elöl, sőt, akad ott egy praktikus, könnyen üríthető szemetes is. A telefonnak van saját indukciós töltőhely kialakítva, a csomagtér pedig 413 literes, amely a 2/3-1/3-ad arányban síkba dönthető ülésekkel 1205 literre bővíthető. Nagyon pozitív még, hogy rendelkezésre áll egy 31 literes tároló elöl, amibe kényelmesen bedobható például a töltőkábel.

A két motor több az egynél

A Volvo C40 kizárólag elektromos modellként kapható, nem létezik belőle se plug-in hibrid, se lágy hibrid, se hagyományos benzines, pláne nem dízel. Gázolajos egyébként sem kapható semmilyen Volvóból már. A svédek első villanyautóját állandó mágnesű elektromos szinkronmotor vagy szinkronmotorok hajtják - a hajtáslánc megegyezik a testvér XC40-ben találhatóval.

A gyengébb verzióban egy motor dolgozik az első tengelyen, teljesítménye 231 lóerő, maximális forgatónyomatéka 330 Nm, az akkumulátorába pedig nettó 67 kilowattórányi elektromos áram fér. A kétmotoros kivitel (Twin – tesztautó) mindkét tengelyre kap motort, az összteljesítmény 408 lóerő, a maximális forgatónyomaték 660 Nm, az akkumulátor kapacitása nettó 75 kWh.

volvo c40 teszt alapjárat

A tesztautót 100%-os töltöttséggel vettem át, ami mellett nem volt túl meggyőző a mindössze 260 kilométeres kijelzett hatótáv, amikor ennek a modellnek a gyári ígérete 437 kilométer. De mint kiderült, az átlagfogyasztás az egekben volt a korábbi használók miatt, a teszthét során pedig sikerült egészséges számokat produkálni.

Ha valaki lehívja a bődületes teljesítményt, az autó habzsolja az elektronokat és 30 kilowattóra feletti fogyasztásra lehet számítani. A mindennapokban azonban simán meg lehet közelíteni a gyárilag megadott 21,1 kWh-t, maga a teszt a tavaszi melegebb időben 22,5-ös átlaggal zárult. Ez korrekt érték egy bivalyerős, magas építésű és a féltonnás akkupakk miatt üresen is 2200 kilós autótól.

A Volvo C40 Recharge mindkét változata tölthető Type 2-es csatlakozón keresztül váltóárammal (AC), maximum 11 kilowattos teljesítménnyel, amivel az otthoni falitöltővel a teljes feltöltés körülbelül 7-8 órán át tart. Továbbá alapáron lehet őket CCS2-es csatin egyenárammal (DC) is tölteni, amivel a töltési teljesítmény 150 kW-ra nőhet, és 10-ről 80 százalékra kb. 30 perc alatt megy fel az akkumulátor töltöttsége.

Letépi a gyereked fejét, amíg elérsz vele az oviba

Odasétálsz az autóhoz, rámarkolsz a kilincsre, a központi zár magától nyit (a legmagasabb felszereltségi szint esetén), beülsz, D-be (vagy éppen R-be) pöccinted az előválasztókart és már mehetsz is. Az elektromos autókban terjedő „beindítás-mentes” működést a Volvo elektromos autói is tudják. Leállítani is úgy „kell”, hogy megnyomod a „P” gombot, még a rögzítőféknek sincs külön gombja, és kész.

volvo c40 teszt alapjárat

Ha viszont éppen közlekedne az ember, a 408 villanylóerő és az azonnal rendelkezésre álló bődületes forgatónyomaték nem viccel. Ekkora teljesítmény egy hagyományos belső égésű motorral szerelt autóban sem kevés, hát még egy elektromosban. A gázpedál letaposására késlekedés nélkül ugrik, a legális sebességtartományokban már-már túlságosan is erős.

Túlzások nélkül állítható, hogy a C40 vezetőre és utasokra egyaránt bármikor rá tudja hozni a frászt, akkorát lép. Az előzések kivitelezése gyerekjáték, inkább arra kell vigyázni, nehogy a tervezett helyett kétszer annyi autót előzzünk meg véletlenül. Fel is vetődik a kérdés, hogy szükséges-e ilyen erőssé tenni egy jórészt majd anyukák által vezetett városi crossovert, amivel a csemetéiket fogják fuvarozni jobbra-balra?

Mondjuk nem kötelező padlógázzal járni, alkalomadtán pedig jól jön az erő. Inkább legyen, amit nem használ ki az ember, mint ne legyen, amit aztán egyfolytában hiányol. Teljesítményből a C40-ben tehát nincs hiány, maximum a Volvo-módi 180 km/órás végsebesség szúrhatja egyesek szemét. Pedig ezzel sincs semmi baj, amikor nem megengedett ennyivel száguldani sehol sem az Autobahn kivételével.

A vezethetőségének és a stabilitásának nagyon jót tesz az alacsony tömegközéppont, ám igazán jót autózni nem lehet az elektromos C40-nel. Ahhoz egész egyszerűen túl nagy a súlya, tehetetlensége minden gyorsabban vett kanyarban és féktávon érezteti hatását. Erre nincs megoldásuk a mérnököknek más márkáknál sem, a fizika az fizika.

A nagy súllyal járó mozgási energia feladja a leckét az alapáras négyévszakos gumiknak is, elképzelhető, hogy egy fokkal kezesebb lenne, ha nyáron nyári gumival szerelnék az autót. Ez a gyorsításokra is igaz, még 70-80 km/óránál és csontszáraz útviszonyok mellett is küzdenek a tapadásért a gumik.

volvo c40 teszt alapjárat

A sportos vezetést egyébként a kormányzás abszolút támogatja, a rásegítés két fokozatban állítható, közvetlen és kiemelten precíz, az autó jól leköveti a vezető által kijelölt irányt. Örömteli, hogy a C40-ben már nem tapasztalható az új Volvókra egyébként jellemző idegesség, jó az egyenesfutása, nem kell állandóan korrigálni a kormánnyal.

Ezért is jó vele autópályázni, meg azért is, mert nagyon jó a hangszigetelése. Az utasterében minden sebességtartományban csend honol, amibe egyedül a gumik surrogása szűrődik be valamelyest. Valószínűleg ezen is javítana kicsit a nyári abroncs. Városhatáron belüli közlekedésre – mint szinte az összes elektromos autó – természetesen tökéletesen alkalmas a Volvo C40.

Teljes csendben, rezzenéstelenül, mindentől zavartalanul lehet vele araszolni a városi forgalomban. Aki még nem vezetett villanyautót, el sem tudja képzelni, mennyivel pihentetőbb, mint egy Mercedes-Benz S-osztály szintjén innen lévő bármilyen hagyományos autó. A városban közlekedő embereknek receptre kellene felírni a villanyautót, mert valóban csökkenti a stressz szintjét.

Ezt támogatják az autó kivételesen működő vezetéstámogató rendszerei is. A holttérfigyelő például képes előre megjósolni a bajt, már akkor is jelez, ha egy gyorsabban érkező néhány másodpercen belül be fog érni a holttérbe.

A keresztforgalom-figyelő is időben szól, nem csak akkor csipog, amikor valaki már rég mögénk/alánk került a parkolóból történő kitolatás közben. A ráfutásgátló sem lármázik feleslegesen, a tapasztalat alapján valóban csak akkor csipog, amikor kell. A sávtartója azonban már nem tökéletes, darabosan, úgymond sáv szélétől a másik szélig kacsázva igyekszik irányban tartani az autót.

volvo c40 teszt alapjárat

Tudtad-e?

Az angol frunk a front (első) és trunk (csomagtartó) szavakból tevődik össze, jelentése elöl lévő csomagtartó. A Volvo C40-nek is van „frunkja”, amely egy 31 literes, kétszintes üreg az autó „motorházteteje” alatt.

Parkoláskor a 360 fokos kamera képére lehet hagyatkozni, amely nem a legszebb, de legalább van. Önműködő parkolóasszisztens már nincs, a manővert a kamerák mellett elöl-hátul ultrahangos parkolóradarok segítik. Okos kiegészítés, hogy a rendszer magától képes lefékezni az autót, ha a vezető tolatás közben figyelmetlenül nekimenne valaminek.

Remek dolog még az ún. egypedálos üzemmód, amely során az autó nem az üzemi fékekkel, hanem a villanymotorját generátor üzemmódra állítva fogja ki a szelet a vitorlákból. Egyrészt ezzel hatékonyan lehet csökkenteni a fogyasztást és növelni a megtehető hatótávot, másrészt nagyon jól hangolták a mérnökök, hamar rá lehet érezni a működésére. A legtöbben már csak azért is használni fogják ezt a funkciót, mert csak az aktiválása után lesz elérhető az auto hold.

A botrányos budapesti utakon nem érzi jól magát az autó, kissé sprőd a rugózás és zajosnak is tekinthető a futómű. A feszesség persze érthető, hiszen kell a tartás a nagy önsúly és a nagy teljesítmény kombinációja miatt, de az autó nyújtotta csendbe és komfortba túlságosan behatolnak az útviszonyok. Ebben a műfajban a szabadidő-autók és az elektromos modellek is rendre elvéreznek, a Volvo C40 ráadásul mindkettő.

Ár és összegezve

Elektromos Volvo C40-ese listaáron jelenleg 19 976 000 forinttól lehet az embernek. Ekkor az alapot jelentő Core felszereltséggel, egy motorral, elsőkerék-meghajtással gazdálkodhat. Ha valaki az erősebb hajtásláncra vágyik – amit meg lehet érteni -, akkor további 2,4 millió forint kell kifizetni.

A vevő ennyi pénzért kap egy második motort a hátsó tengelyre, így összkerékhajtást is és persze jelentősen megváltoznak a menetteljesítmények. A százas sprint 4,7 másodpercre zsugorodik a gyengébb verzió 7,4 másodpercével szemben. Ha az erő mellé fontos a legmagasabb felszereltségi szint is, akkor az autó alapára már 24,3 millióra duzzad. Különleges fényt és a 19-es kerekek helyett 20-as méretűt választva, no meg minden extrát buzgón< bepipálva már 26,5 millió figyel az árcédulán. Sok?

Volvo C40

A jó hír, hogy már az alapfelszereltség is bőséges, olyan tételeket tartalmaz, mint a LED-Mátrix fényszórók, az automatikusan sötétedő belső tükör, a sávtartó, a táblafelismerő, a parkolóradar elöl és hátul, a tolatókamera, a kétzónás klimatizálás, a tempomat, a prémium textil kárpitozás, a 250 W-os hangrendszer, a panorámatető vagy a 19-es könnyűfém keréktárcsák.

A külön megvásárolható, 366 ezer forintba kerülő téli csomagot feltétlenül érdemes megrendelni, mert akkor hőszivattyús fűtésrendszerrel, valamint ülés- és kormányfűtéssel bővül a felszereltség. Holttérfigyelő, ráfutásgátló vagy radaros, araszolásra is képes tempomat azonban csak a második felszereltségi szint (Plus) mellé jár további 950 000 Ft kifizetése után.

Ekkor viszont már kap az autó elektromos csomagtérajtó működtetést, illetve kulcsnélküli nyitás-zárás funkciót is. A legmagasabb szint (Ultimate) további 930 forintba kerül, amiben 360 fokos kamera, brutálisan szóló, mélynyomóval ellátott 600 W-os Harman Kardon hifi és elektromos memóriás ülésállítás (vezető és utas) is helyet kapott.

Azt kell mondjam, hogy ravaszul van árazva az új Volvo C40. Egyrészt csak szintek közül lehet válogatni, másrészt, ha valaki nem sajnálja a pénzt a plusz teljesítményért, akkor valószínűleg nem fogja az olyan extrákért sem, mint a ráfutásgátló, az adaptív tempomat vagy éppen a kulcsnélküliség. Ekkor pedig rögtön a legmagasabb felszereltségi szintnél járunk.

A marketing pompás, ám nem kell haragudni a döntéshozókra, ugyanis ezen vásárlóknak lesz egy rendkívül erős, remek felszereltségű autójuk. A csúcs C40 24,5 millió forint, ami abszolútértéken persze sok pénz, ám sehol máshol nincsen ennyiért ekkora teljesítmény. A konkurens elektromos crossoverek vagy sokkal gyengébbek vagy sokkal drágábbak.

A Volvo C40-ben minden megvan, hogy népszerű legyen, trendi, zöld és erejéhez, felszereltségéhez képest nem is annyira drága. Szinttől függően 4-600 ezer forinttal kerül többe a konzervatív XC40-nél. A fedélzeti rendszere ugyan kiforratlan és nem hozza a szokásos szintű Volvo-kényelmet sem, mégis, az első fecskével, a márka első tisztán elektromos modelljével valószínűleg elégedettek lesznek a vásárlók, főleg, ha az erősebb kivitelt választják.

Volvo C40 Recharge Twin (2022)

  • Max. teljesítmény: 408 LE
  • Max. forgatónyomaték: 660 Nm
  • Hajtás: összkerékhajtás
  • Hossz./szél./mag.: 4440/1873/1591 mm
  • Tengelytáv: 2702 mm
  • Saját tömeg: 2185 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 21,1 kWh/ 100 km
  • Tesztfogyasztás: 22,5 kWh/100 km
  • Gyári hatótáv: 437 km
  • CO2 kibocsátás: 0 g/km
  • Végsebesség: 180 km/h
  • 0-100: 4,7 s

Képek: Kozma Ádám / Alapjárat