2021. április 18. | 08:50

A Fiesta és a Focus sikerei után a Ford úgy gondolta, ebből a mini SUV-ból is elkélne az erősebb változat. Formabontó megjelenés már ismerős alapokon: íme, a Puma ST!

Előző tesztemben már olvashattatok a Ford Puma történetéről, a nagy átalakulásról, amit a Ford a mini-sportautón eszközölt. A kompakt kupét 1997 és 2001 között gyártották, kizárólag az európai piac részére a németországi Cologne városában. Akkoriban négy motorral kínálták, volt belőle 1,4-es, 1,6-os, és egy, csak a Pumában alkalmazott 1,7-es VCT verzió, valamint ennek az erősebb változata, amit a Ford Racing Puma kapott. Bizonyára, ahogy bennem sem, benned sem merülne fel a gondolat, hogy ez a kisautó még a B csoportos raliban is indult annak idején. Az a dizájn már bizony a múlté, olyannyira, hogy sokan fel sem merik tételezni, hogy ez az autó egy Puma. Csak ismételném magam, ha azt mondanám, milyen jó ötlet volt ez az erőteljes stílusváltás!

Béka, béka, brekeke!

Az új Puma kinézetében és méreteiben is 180 fokos FORDulatot vett. 4226 mm hosszúra, 1805 mm szélesre és 1520 mm magasra növekedett a macsek, tengelytávja pedig 2588 mm. Az ST változat esetében a karakteres lakkfekete hűtőrács és a csomagtér ajtaján elhelyezett ST plakett a laikusok számára is üzeni, hogy ez valami merőben más sztori. Az első lökhárító alatt található egy Ford Performance feliratú műanyag légterelő, ami a gyártó állítása szerint 80%-kal növeli az autó leszorító erejét. Ezt sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem tudom, elöljáróban viszont annyit meg kell jegyeznem, hogy mini SUV-hoz képest az autó tényleg nagyon szépen fekszi a kanyarokat és az utat.

ford-puma-st-teszt-alapjarat

Ez a lakkfekete fényezés visszaköszön a ködlámpát körülölelő betéteken is, remekül feldobva a már így is nagyon jó hangulatú orr-részt, ennél a verziónál már egész jól megbarátkoztam a fényszórók formájával is. Hátul a diffúzorban ott ékeskedik minden benzinvérű álma 2021-ben, az pedig a jobb oldalon megtalálható dupla kipufogóvég, ami nem csak látványos, de igen hangzatos is, de erről majd később. A mi tesztautónk egy hozzá rendkívül jól passzoló, Mean Green elnevezésű élénkzöld fényezést kapott, amitől egy embertelen mód kigyúrt levelibéka benyomását kelti az autó. Ez a szín erre az autóra valami fantasztikus, nem is véletlenül forog utána az utcán mindenki.

A kevesebb több elvén

A legnagyobb különbséget az azonnal szembetűnő, nekem leginkább a nyolcvanas évek synthwave korszakát idéző Recaro sportülések adják. Engem személy szerint a fix verzió sem zavar, de ezeknek az üléseknek az esetében állítható a fejtámla. Pazar!

ford-puma-st-teszt-alapjarat

Minden más innentől kezdve háttérbe szorul a belső részeket illetve, ami amúgy egy egyszerű, de átlátható és rendezett tér, ami vezetés közben nagy előny. A helykínálat tekintetében azért hagy némi kívánnivalót az autó, a hátsó lábtér szűkös, gyerekeknek és apró termetű felnőtteknek optimális. A csomagtér mérete 523 liter, ami a hátsó üléstámlák lehajtásával 1216 literre bővíthető, ha sportolni indulsz, be fog férni minden. Az erős változatban is megtartották a Megaboxot, ami egy nagyon hasznos találmány, már csak akkor is, ha bevásároltál, de nincs nálad szatyor, és nem szeretnéd, hogy a sör, a paradicsom és a paprika ide oda gurulgasson a csomagtérben hazafelé, de akár 115 cm magas dolgok is elférnek benne.

Az infotainment rendszer kategóriájában messze nem a legerősebb és a leglátványosabb, de cserébe bőven kapunk minden egyéb mást. A gyártó Bang&Olufsen hangszórókkal szerelte a hifit, de garantálom, hogy nem sokat fogod hallgatni.

ford-puma-st-teszt-alapjarat

A multikormányon is akad árulkodó jel egy „S” felirattal ellátott gomb formájában, amivel a módválasztó mellett itt közvetlenül Sport módba dobhatod az autót, ha megjön a kedved egy kis rendetlenkedéshez. A Mode gomb megnyomására felbukkanó menüből pedig választhatsz Normal, Eco, Sport és most figyelj: Race Track fokozatok között. Ilyenkor megjelenik a „Race track use only!” (kizárólag versenypályán történő használatra) felirat is, nem véletlenül, hiszen ezt használva megszűnik a vezetéstámogató elektronikák működése, így nem ajánlott mindennapos használatra!

Most akkor béka vagy ragadozó? Utóbbi!

Természetesen - és ez jó vagy sem - a Puma ST-be is EcoBoost motor került, jelen esetben egy 1,5 literes változat, ami 200 lóerőt és 320 Nm nyomatékot produkál, de még hogy! A fentebb említett vezetési változatok között lépkedve a Sport és a Race track mód esetén nyit a kipufogószelep, és máris felmordul a ragadozó, de nem csak úgy ímmel-ámmal, hanem bizony tisztességesen, már-már versenyautó módjára. Kíséri még az előadást némi turbófüttyögés, és gázelvételre, váltásra visszadurrogás is.

ford-puma-st-teszt-alapjarat

Ez köszönhető az integrált kipufogócsonknak is, ami miatt rövidebb az út a hengerek és a turbó között. Gondolnánk, hogy a háromhengeres motor semmilyen normálisnak nem nevezhető motorhangot nem képes magából kiküszködni, de bizony az ST ezt is tudja. Érted már, miért nem fogod sohasem a Bang&Olufsen hifit hallgatni? Az autó a Launch Control (rajtautomatika) használatával 6,6 másodperc alatt éri el a 100km/órás sebességet. A váltó masszív, karakteres, és mindemellett tűpontos, tökéletesen hangolt az autó habitusához.

Ha pedig nyugodtan szeretnél közlekedni az autóval, és inkább rejtőzködő levelibéka módba váltasz, akkor a Normal vagy az Eco feliratú pontot válaszd ki a menüből. Némi hang így is marad, de lényegesen halkabb, mint sportoskodás esetén. Ilyenkor még előfordulhat az is, hogy a lehető leggazdaságosabb üzemanyag-felhasználás érdekében a rendszer kikapcsol még egy hengert, így innentől a motor - igen, jól gondolod - kettő hengerrel üzemel. Ez a hengerlekapcsolási mechanizmus egyébként hallható és érezhető, kicsit amolyan Polski Fiatos, de nem zavaró, és ha ezen múlik az üzemanyag-megtakarítás, hát legyen, én hiszek a Ford mérnökeinek. Nagy baklövést biztosan nem vétettek, hiszen egészen tűrhető fogyasztás mellett, átlagban olyan 8,5 literrel közlekedtem.

ford-puma-st-teszt-alapjarat

A gyártó termékpalettáján megtalálható még a szintén 1,5 literes motorral szerelt dízel változat 120 lóerős kivitelben, 6 sebességes manuális váltóval. Az ezer köbcentis EcoBoost változatok közül pedig elérhető a 125 lóerős, 7 sebességes automata váltós, valamit két mild-hibrid 125 és 155 lóerős modellek formájában.

Egy hullámhosszon, kanyarról kanyarra

MacPherson és csatolt hátsó lengőkar: ismerősek lehetnek ezek a szavak, itt azonban komoly változtatásokat vitt végbe a gyártó többek közt annak érdekében, hogy a magasabb építésű crossover is tisztességesen megállja a helyét a kanyarokban. Az alapkivitelhez képest 50%-kal merevebb a hátsó torziós rúd, ami még a Fiestánál is 40%-kal nagyobb értéket jelent. A Puma ST az első SUV a Ford kínálatában, melyet az első tengelyen mechanikus sperr differenciálművel szereltek. Ez egy úgynevezett Torque Vectoring Control (nyomatékvektoráló) funkcióval működik, ezáltal az autó könnyebben kezelhető és csökken az alulkormányzottság, stabilabb, és nagyobb kanyarsebességet tesz lehetővé.

ford-puma-st-teszt-alapjarat

Ez bizony érezhető is, az autó inkább enyhén túlkormányzottként viselkedik, elsőkerekes létére. Mindezek mellett pedig csodás vezetési élményt ad, bepattansz, és elfelejted, hogy egy mini SUV-ban ülsz. Vannak olyan autók, amiket vezetsz és nem tudsz összehangolódni vele. A Puma esetében ez a kapcsolódás az első pillanattól kezdve ott van, és pár kanyar után ez az érzésed csak méginkább erősödik. A sportosra hangolt futómű azonban a kátyús városi utakon már nagyon kényelmetlen, ezt pedig csak tovább tetézik a 19 colos könnyűfém felnik és a peres gumik.

Ár és összegezve

Mielőtt kitérnék a piszkos anyagiakra, szeretném összegezni mindazt, amiről ez az autó szól. Sokat gondolkodtam ezen, hogy miért is született meg ez a verseny-crossover, és igazság szerint nem találtam választ a kérdésre. Majd arra is rájöttem, hogy nem is kell ezt túlgondolni. Felhozhatnék sok-sok tökéletes vagy tökéletlen élethelyzetet, kinek és miért jó ez az autó, de felesleges is lenne, a lényeg, hogy itt van, és élvezni kell. Mert hogy lehet, nagyon is! Az alapfelszereltségű modell aktuális ára 11 520 000 forint, tesztautónké pedig 12 860 000 forint. Aki pedig nem ST kivitelt választana, egyszerűen csak megtetszett neki az újvonalas Puma formavilága és bőven beéri egy ezres EcoBoosttal is, plusz extrák nélkül már 7 465 000 forintért kihozhat egyet a kereskedésből. A piacon úgy gondolom, jelenleg ez egy teljes mértékben élhető árkategória, cserébe pedig valóban tisztességes autót kapunk.

Ford Puma ST 1.5 EcoBoost (2021)

  • Lökettérfogat: 1496 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. összteljesítmény: 200 LE
  • Max. forgatónyomaték: 320 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4226 /1805 / 1520 mm
  • Tengelytáv: 2588 mm
  • Saját tömeg: 1358 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 8,5l / 100 km
  • Tesztfogyasztás: 8,6-9 l/100 km
  • CO2 kibocsátás: 134 g/km
  • Végsebesség: 220 km/h
  • 0-100: 6,6 mp