2020. december 21. | 12:01

Kisebb motor, nagyobb kasztni: a Ford teljesen új arculatot adott a Pumának, motortérfogat tekintetében viszont csökkentek a méretek.

Ugye mindannyian emlékeztek arra a kis szappantartó formájú „wannabe sportautóra”, ahogyan a Ford Puma annak idején létezett. Az összes vagány szolislánynak volt hasonló, mondjuk kifejezetten bután nézett ki, amikor férfiak vezették ezt a kevésbé maszkulin verdát. Tényleg itt volt az ideje ennek az fejlesztésnek, és most már elmondható, hogy az új Puma mindenkié. A női sportkocsiból crossoverré avanzsált ragadozó most már abszolút uniszex, ha a csajodtól kéred kölcsön, akkor sem fognak furán nézni rád a parkolóban. A kis crossover kategóriában olyan vetélytársai vannak mint Nissan Juke, a Mazda CX-3, a Citroën C3 Aircross vagy a Renault Captur. Választék van bőven, de ha egy újvonalas, kényelmes és vagány autót akarsz, akkor a Puma lesz a te választásod.

ford puma teszt alapjárat

Felnőtt a kiscica

Tényleg jó a boost, és nem csak a motorra értve. Nagyon jó irányba indult el a dizájn, az eredmény sem lett rossz, sőt, egész meggyőző a formavilág. Méreteiben is nagyot ugrott elődjéhez képest, számszerűsítve 2588 mm a tengelytáv, 4186 mm a hosszúság, 1805 mm a szélesség és 1550 mm a magasság. A csomagtartó 523 liter, ami a hátsó ülések lehajtásával 1216-ra bővíthető.

ford puma teszt alapjárat

Mi az ST Line verzió Lucid Red színét kaptuk, ami kifejezetten jól áll az autónak, mondjuk manapság ez a meggypiros/meggybordó szín nagy divat lett az autógyáraknál, volt olyan, hogy a körülöttünk álló összes autónak majdnem ugyanilyen színe volt a pirosnál várakozva. Elbírja a nagy hűtőrácsot, a picikét butára sikerült első fényszórókat remekül kompenzálják a benne érdekes vonalvezetéssel elhelyezett LED menetfények és az irányjelző, valamint a ködlámpa és a baltával formázott splitter. Króm betétek kerültek a ködlámpa alá, az oldalsó küszöbre, az ablakok köré és a hátsó lökhárító aljára. Nem aprózta el a gyártó a felni kérdését sem, ezzel is sokkal tekintélyt parancsolóbbá téve a mini SUV-t, 225/40 R19-es papucsokon gurulhatunk, ami nagyon szép, de automata mosóba ne menjetek vele. Nekem személy szerint nagyon tetszik a tetőszárny kialakítása, mintegy ráhúzták a hátsó szélvédőre, de olyan ügyesen, hogy a látótérből egyáltalán nem takar ki. Lássuk be, jó lett az összkép a végére.

Egyszerű, de előremutató

Az új Puma belső terét tekintve nem akarta megváltani a világot. Egy egyszerű, élhető, de modern belsőt kapunk, a lehető legjobb kihasználhatóság mellett. Ezt az átlagos összképet viszont nagyon hatásosan töri meg a fekete műbőr üléshuzat, ami nem csak sportossá, de könnyen takaríthatóvá is teszi a belsőt, az sem világvége, ha a gyerekek hátul kiborítják a cukros teát az ülésre. Ha már gyerekek, akkor az viszont hátrányára válik az autónak, hogy hátul nagyon kevés a hely. Felnőtt ember bizony már csak nagy kényelmetlenségek árán fér oda, a kölyköknek még pont jó. A digitális műszeregység kinézete, mint most már sok másik gyártó esetében, itt is testreszabható és abszolút átlátható. Kaptunk mellé még egy középső érintőkijelzőt is, ahol az egyéb beállításokat kezelheted. Ha szeretsz vezetés közben zenét hallgatni, és miért ne tennéd, akkor a jó hangzásról a Bang&Olufsen hifi gondoskodik, a Ford sem az olcsóbb kategóriából válogatott, az ég áldja meg őket.

ford puma teszt alapjárat

Kisköbcenti nagykabátban

A környezeti nyomás és a kapcsolódó jogszabályok évek óta érintik az autógyártókat, és egészen az 1970-es évek olajválságától kezdve érezhető, hogy egy komoly társadalmi elmozdulás kezdődik az üzemanyag-takarékosság javítása, valamint a károsanyag-kibocsátás csökkentése felé a motorok méretének redukálásával. Ez a leépítés a teljesítmény és gyakran a hengerek számának csökkentését is jelenti. Jópár évvel ezelőtt kénytelenek voltunk kompromisszumot kötni a gazdaságosság érdekében, de az olyan modern technológiáknak köszönhetően, mint amilyenek a Ford EcoBoost egységeiben is találhatók, a kisebb, „lefelé méretezett” motorok most már ugyanolyan erősek, mint nagyobb elődeik.

ford puma teszt alapjárat

Turbófeltöltők adják a lendületet a motorokhoz, ezek odáig növelik a teljesítményt, hogy az ezres EcoBoost motor nem csak hogy hozza a régebbi, 1,6 literes motorok jellemzőit, hanem javíthatja is őket. Ez azért van, mert a turbó jelenléte nagyobb nyomatékot ad, ami az egész hasznos fordulatszám-tartományban rendelkezésre áll, ezáltal a motor dinamikusabb is lesz. Szerkesztőségünkben egy 125 lovas, háromhengeres ST Line fordult meg az elmúlt hetekben. Ez a teljesítmény a kis lökettérfogat ellenére soha nem tűnt kevésnek, elindul az autó, amikor kell, és autópályán sem jön zavarba, igaz, nem is nehéz az autó, mindösszesen 1205 kg, a 100km/órás sebességet pedig 10 másodperc alatt éri el. Én viszont igencsak zavarba jöttem a 8 literes fogyasztás láttán, ami a gyárilag megjelölt 5-6 literes átlagtól olyan messze van, mint Makó Jeruzsálemtől. Úgy látszik, bármennyire is a fogyasztáscsökkentés a cél, ennek a felfújt, downsized motornak ez az ára. 

Okos cica

Igen, egy kis crossoverről beszélünk, ennek ellenére egyáltalán nem nevezhető az úttartása butácskának, ez tényleg az is-is kategória, sportos is és kényelmes is. Elöl MacPherson felfüggesztés gondoskodik arról, hogy a kátyúkon keresztülhajtva ne essen ki a fogadból a tömés, hátul pedig csatolt lengőkaros megoldás található. Vezetés közben három üzemmód közül választhatsz, attól függően, milyen körülmények között kell közlekedj, egy látványos grafikai megjelenítés tudatja veled, épp melyik vezetési módozatban vagy a négy közül: Normal, Eco, Slippery vagy Trail.

ford puma teszt alapjárat

A teszthét alatt kipróbáltam az összes fokozatot havas kanyaríven felfelé haladást modellező vezetéstechnikai pályán, és tényleg nagyon hatékonyan ügyeskedik az elektronika a különböző beállítások alatt. Slippery módban például sokkal előbb és erősebben avatkozik be a menetstabilizátor, nem enged túlságosan erőteljes gyorsítást sem, gyönyörűen íven tartotta végig az autót, szinte megcsúszás nélkül. A TCS OFF gombot viszont csak akkor használjátok, ha tényleg rutinos sofőrök vagytok. Vezetési dinamikáját tekintve pedig van egy Sport mód is, aminek a használatát kifejezetten ajánlom, mert érzetre emellett a beállítás mellett mutatkozik meg ténylegesen a 125 lovacska és mind a 210 Nm.

Ár és összegezve

Tényleg nagyon örülök, hogy itt van ez a kis Ford crossover, és hogy tényleg sikerült kinőni azt az irányvonalat, amit annakidején a Puma képviselt. Használható a mindennapokban, igazi városi cirkáló, hamar megszokható, nem akartak túl nagyot alkotni vele, és így nem is estek bele a tipikus túlgondolt-crossover csapdába. Egy igazi arany középút. Jelenleg a legolcsóbb elérhető modell a 120 lóerős 1,5-ös TDCi verzió, aminek bruttó alapára 7 995 000 forint, ha pedig mélyebben a pénztárcádba nyúlnál, akkor a legerősebb, 1,5 literes, 200 lóerős ST-Line X 11 520 000 magyar forintért lehet a tiéd.

A mild-hibrid verziók közül az ezres EcoBoost MHEV ára 155 lóerővel 9 605 000 forint. Ezzel próbálják talán ösztönözni a népet a lágy hibrid autók vásárlására, így a gyártó flottaátlaga CO2-kibocsátás terén nyilván kedvezőbb lesz. A nálunk járt 1,0 literes, 125 lóerős változat sajnos már csak a készlet erejéig kapható, alapára 8 425 000 forintról indul.

Ford Puma 1.0 EcoBoost ST Line (2020)

  • Lökettérfogat: 998 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. teljesítmény: 125 LE
  • Max. forgatónyomaték: 210 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4186/1805/1550 mm
  • Tengelytáv: 2588 mm
  • Saját tömeg: 1205 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 6,5-7 l
  • Tesztfogyasztás: 7,5-8 l
  • CO2 kibocsátás: 103-106 g/km
  • Végsebesség: 191 km/h
  • 0-100: 10 s