2020. október 21. | 15:09

A kisebb városi terepjárók szegmensében a stílussal lehet eladni termékeket, minden más mellékes - célját az új Nissan Juke elérte.

A Nissan Juke első generációja 2010-ben látta meg a napvilágot megosztó, mégis formabontó, egyedi külsővel. Nagyjából akkor kezdődött a szabadidő-autók szép lassan mindent felemésztő szaporodása, ma a B-szegmensben már olyanokkal találkozhatunk, mint a Renault Captur, Seat Arona, Citroen C3 Aircross, Ssangyong Tivoli, Honda HR-V, Hyundai Kona vagy éppen a Toyota C-HR. Ebben az erős mezőnyben kellett tehát az eddigi egy ráncfelvarráson átesett Juke-nak helytállnia, de a számok azt bizonyítják, hogy sikerült neki, hiszen 2020-ig csak Európában 840 000 példány kelt el, 2019-ben Magyarországon 647 darab talált gazdára. Most itt a második generáció, ami továbbra is lehengerlő megjelenésével igyekszik levenni lábáról a vásárlókat, ugyanakkor egyetlen erőforrást kínál csupán, kérdés, hogy ez elég lesz-e az alternatív hajtásláncokat kínáló konkurensek ellen.

Nissan Juke - továbbra is merész külcsín

A platformstratégiát ismerve nem meglepő, hogy az új Juke a Renault Clióval, Capturrel és Dacia Logannal közös CMF-B padlólemezre épül. Az elődhöz képest 10 centit nőtt a tengelytáv, széltében és hosszában is gyarapodott, 4,1 méter hosszú, 1,8 méter széles, magassága pedig 1,57 méterről 1,60 méterre nőtt. Sokkal inkább komolyan vehető az új modell, a hosszan elnyújtott menetfényt tartalmazó osztott első fényszórónak és a hátsó sorban ülők számára előnytelen, csapott tetővonalnak köszönhetően számomra egy holdjáró benyomását kelti. Persze, lehet szeretni vagy sem ezt a merész külsőt, de ha az autó felhasználási módját tekintem, azt, hogy stílusosan tudja anya oviba hordani a gyermeket, arra tökéletesen megfelel - leginkább a hölgyek szívét dobogtatja meg igazán. És valóban, a 19 colos kerekekkel mutat jól, a potenciális vásárlókat a megjelenés fogja érdekelni, nem az, hogy lerázza a vesédet menet közben, de erről majd később.

Nissan Juke teszt alapjárat

Nissan Juke - a beltér rendben van

A tesztautó Tekna felszereltségi szintet képvisel, kényelmesek, pofásak a fűthető bőr sportülések, amik az alapmodellhez is elérhetők, az Alcantara borítás és a bőr viszont feláras extrának számít. A helykínálatra tényleg nincs panasz hátul sem, talán a fejtérből hiányzik néhány centi, a csomagtér alaphelyzetben tisztességes 422 literes, ami versenybe száll a nagytestvér Qashqai méreteivel.

Nissan Juke teszt alapjárat

Felüdülést jelentenek a dedikált gombok a 8 colos érintőkijelző alatt, és külön klímakonzolt is találunk. Az anyagok minősége abszolút rendben van, néhol a számomra felesleges karbon betétek mutatkoznak, a kerek légbeömlők tapintása, kattanása is kellemes, Kozma kollégával sokáig tanakodtunk, hogy fémből vagy borzasztóan kemény műanyagból öntötték-e őket, bár inkább az utóbbi megállapítás lehet az igaz. A fejtámlákban a BOSE Personal Plus nyolchangszórós rendszer tagjai kaptak helyet, nem nyújtanak annyival több élményt, hogy megérjenek 250 000 forintos felárat, sőt, a vezető oldali ajtóba épített hangszóró beépítése és rezgésvédelme sem sikerült jól, hiszen előszeretettel hallatta magát az ajtó műanyagja a mély hangok megszólalásakor.

Nissan Juke - egyetlen motorral, egyelőre

A motorpaletta látványa kevésbé üdítő, mint maga az autó, hiszen kizárólag az 1,0 literes, háromhengeres, benzines turbómotorral kapható, ami 117 lóerőt és 180 Nm-es nyomatékot biztosít. Ha azt nézzük nem feltétlenül baj, hiszen az átlagos vásárló egy dinamikus, háromhengeres mivoltához képest kulturált, csendes autóban foglalhat helyet, csak mi, benzinvérűek vagyunk hajlamosak lelankadni a fordulaton erőlködő, csenevész hajtómű miatt. A fogyasztás városban és autópályán 7-8 liter környékén alakult, ami azért a hibrid vetélytársakhoz képest magas, de remélhetőleg érkezik a Renault hibrid rendszere a Juke motorkínálatába is, legalábbis szerintem jól járnának vele.

Nissan Juke teszt alapjárat

A hatos manuális váltó helyett egy hétfokozatú, duplakuplungos automatával volt dolgom, ami nem a leggyorsabbak közül való, normál, nyugodt, közúti használatban szépen teszi a dolgát, de ha akció van, akkor szeret késlekedni és a parkolásnál, hátramenet-előremenet közti váltásnál is lassan reagál, a gázpedállal nagyon óvatosan kell bánni ilyenkor, nehogy nekikoccanjunk az előttünk, mögöttünk parkolónak. Mondjuk ezt lehet még tetézni a dugóban araszolással, mikor a Start&Stop és az Autohold funkció is működésbe lép, ilyenkor nehezen hangolja össze a motorindítást és a fék oldását a rendszer.

Nissan Juke - nem fog kelleni a nagy kerék

A Nissannál a Pro Pilot rendszer foglalja magába a vezetéstámogatók armadáját, a tesztautó is rendesen fel volt szerelkezve: a gyalogosokat és a kerékpárosokat is felismeri, megtalálható volt benne a távolságtartó tempomat, sávelhagyás-jelző és -megelőző rendszer, hátsó keresztirányú forgalomra figyelmeztető, holttérfigyelő és az egész jó megmunkálású 360 fokos kamerarendszer. A vészfékasszisztens sokszor feleslegesen majrézott, a sávtartót sem nevezném magabiztosnak autópályán a felfestések között – valójában ez az a hely, ahol a Juke nem érzi jól magát, a háromhengeres motor 130 km/h környékén elvérzik, akad szél- és kerékjárati zajból is rendesen, igaz, a hetedik fokozatnak köszönhetően 2500-at forog a motor, mindenesetre maradjunk vele városban és környékén, ha tehetjük.

Nissan Juke teszt alapjárat

Az elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros futóművel szerelt Juke-ot kisautós értelemben egészen könnyed vezetni, fordulékony, merészebben bevett kanyarokkal is megbirkózná, ha jó minőségű aszfalton haladna. Borzasztó nagy hátrányt szenved a 19 colos kerekek miatt, hiszen minden úthibán ráz, egy ballonosabb gumival szerelt 16 vagy 17 colos kerékkel sokat lehetne javítani a menetkomforton, bár akinek továbbra is a megjelenés számít, az a malomkerékkel fogja megvásárolni.

Nissan Juke ár és összegezve

A belépőmodell 5,7 millió forinttól már hazavihető, az automata váltóval, számos kényelmi extrával és vezetéstámogatóval felszerelt tesztautó viszont már 8,77 millió forintba kerül. Ha racionálisan egy városi rohangálós, stílusos megjelenésű autót szeretnénk az asszonynak, akkor én megpróbálnám rábeszélni a manuális váltóra és a 17 colos kerékre, így Acenta felszereltségben 6,5 milliótól indul az ára, a Komfort és a Design csomag ehhez is kérhető, jár hozzá alapból a tolatókamera, okostelefon tükrözés és a 8”-os érintőképernyő. Egyszóval a középtartományba egy sokkal élhetőbb, menő kisautót kaphatunk, ugyanúgy tágas, egészen minőségi beltérrel, viszont egyelőre egyetlen erőforrásból választhatunk.

Nissan Juke 1.0 DID-T DCT Tekna (2020)

  • Lökettérfogat: 999 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. összteljesítmény: 117 LE
  • Max. forgatónyomaték: 180 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4210/1800/1596 mm
  • Tengelytáv: 2636 mm
  • Saját tömeg: 1210 kg
  • Vegyes fogyasztás: 6,5 l
  • Tesztfogyasztás: 7,5 l
  • CO2 kibocsátás: 139 g/km
  • Gyári gyorsulás: 11,1 s
  • Végsebesség: 180 km/h