2019. augusztus 01. | 13:43

A crossover szegmens meghatározó alakja új hajtásláncot kapott.

A japánok nagyot húztak a Qashqai bevezetésével 2006-ban, hiszen akkor egy nagyon újszerű és divatos modellnek számított. A modell a kompakt crossover szabadidőautók kategóriájának egyik legmeghatározóbb alakja lett, jelenleg pedig a 2017-ben ráncfelvarráson átesett második generációja fut. A Qashqait egy iráni népcsoportról nevezték el, a szó jelentése pedig elvileg „fehér homlokú ló” szabadfordításban. Mára azonban ennél izgalmasabb dolgot nehéz elmondani erről az autóról, sajnos meglátszik rajta, hogy a gyártási ciklus vége felé jár, ideje lenne lassan bemutatni a következő generációt a Nissannak. A hajtáslánc jelentős része azonban új, ez pedig mindenképpen a javára válik az autónak. És hogy hogyan szerepel ezzel a konfigurációval a hobbiterepes? Az hamarosan kiderül.

Nissan Qashqai - Teszt Alapjárat

A Qashqai olyan ellenfelekkel küzd meg ebben a kategóriában, mint a Peugeot 3008, a Kia Sportage vagy a Škoda Karoq. A piacon még mindig elég jó pozícióban van, közkedvelt modellnek tekinthető a nagyvárosi fogyasztók körében is. A Datahouse adatai szerint az eladások is igazolják ezt, hiszen 2019-ben havonta nagyjából 200 darab Qashqait adnak el itthon, mellyel a kompakt szabadidőautók közt dobogóközeli helyen szerepel.

Nissan Qashqai – nem túlzottan extravagáns

Az autó külső formavilága elég harmonikus, nincs rajta olyan részlet, melyet nehezen lehetne megemészteni. Talán egy kicsit túl semleges is, ezért sem hat annyira frissnek, eléggé beleolvad a forgalomba. Elöl jellegzetes Nissan elemeket látni az elnyújtott lámpával és az emblémát körülvevő nagy króm kerettel, az autó oldalán is próbáltak izgalmas domborulatokat kialakítani. Az erősen emelkedő övvonal is szép látvány, ám a bent ülők már nem annyira értékelik ezt a megoldást a nehéz kilátás miatt. Az autó faránál szerintem kicsit elfogyott a tervezők lendülete, bár ez megint csak ízlés kérdése. Jól mutatnak a 19 colos könnyűfém felnik is a kicsit peresebb gumikkal, optikailag ez a méret az ideális ehhez a modellhez, az már más kérdés, hogy a rugózás szempontjából meg nem éppen.

Nissan Qashqai - Teszt Alapjárat

Nissan Qashqai – öreges műszerfal

A nagyobb problémám a beltérrel adódott inkább. Alapból nem állnak annyira közel a szívemhez a japán belterek, a Qashqai esetében pedig itt érhető tetten a leginkább, hogy jó hat éve fut már ez a modell. Ezektől a középkonzol felé futó íves vonalaktól a hideg kiráz, a komor fekete hangulatról már nem is beszélve. A gombok kialakítása és elrendezése sem kifejezetten 2019-hez illő, a felhasznált anyagok minősége pedig közepesnek mondható. A kormány mérete elég nagy, de a fogása legalább kellemes. A rajta elhelyezett gombok némi megszokást igényelnek, de nem vészesen sok a funkció rajta.

Nissan Qashqai - Teszt Alapjárat

A központi kijelző elfogadható képernyővel rendelkezik, a rajt futó rendszer pedig nem akadozik. Android Auto és Apple CarPlay konstrukcióval is kompatibilis, ráadásul telefontükrözésre is képes. A tolatókamera képe és a felülnézeti kamerakép nem nevezhető túl élesnek, de a célnak megfelel. A váltó körül hangulatvilágítást helyeztek el, mely nem egy drága dolog, mégis sokat dob az érzésen az esti órákban. A helykínálat a kategória átlagát hozza, elöl és hátul is el lehet férni kényelmesen. A hátsó fejtér is megfelelő, a kilátás viszont korlátozott.

Nissan Qashqai - Teszt Alapjárat

A tesztautóban napfénytető is volt, melynek rolója vagy nem kapott automata kapcsolót, vagy nem működött rendesen, így a napellenző kinyitásához folyamatosan nyomni kellett a gombot. A csomagtér 410 literes mérete nem kifejezetten nagy, a dupla padló viszont ügyes megoldás. Jól szól a 8 hangszórós Bose hifi is, az egyébként csendes utasteret megfelelően betölti.

Nissan Qashqai – jó az új benzines

Az igazán friss dolog a Qashqai esetében az a motor és a váltó. A Nissan megszüntette az 1,2-es és 1,6-os motorokat, helyette a Daimlerrel közösen fejlesztett 1,3-as turbómotort kapta meg ez a crossover is 140 és 160 lóerős kivitelben. A tesztautóban az erősebbik verzió volt 7 fokozatú duplakuplungos váltóval, ugyanezzel a konfigurációval teszteltem korábban a Mercedes A-osztályt is. A négyhengeres motor itt is szépen, csendben és vibrációmentesen végezte a dolgát, a rugalmasságával sem volt gond. Minden forgalmi szituációt meg lehet vele oldani, bár nyilván nem teszi sportautóvá az 1450 kg körüli Qashqait. Dízelfronton a jelentősen átdolgozott 1,5-ös dCi kérhető 115 lóval, manuális váltóval, valamint az 1,75 literes 150 lóval.

Nissan Qashqai - Teszt Alapjárat

A DCT váltó ebben az autóban sem nyújt kiemelkedő teljesítményt, erőteljes gyorsításkor a kelleténél többet gondolkodik, a visszaváltásoknál is kissé ránt. Aki azért szeretne automatát, mert kényelmesen akar haladni, annak ez tökéletesen megfelel majd, aki azonban egy jó duplakuplungos váltóra vágyik, annak nem javasolnám. Az alapkivitelek 6 fokozatú kéziváltója jobb megoldásnak tűnik azoknak, akik valamennyire élvezni szeretnék az autózást. A motor étvágya egyébként elfogadható a 160 lóerő és a kasztni méretéhez képest, normális használat mellett 8 liter alatt tartható a vegyes fogyasztás.

Nissan Qashqai - Teszt Alapjárat

Nissan Qashqai – adott a magas üléspozíció

Vezetési élményről nehéz beszélni, a kormány nem szolgál sok visszajelzéssel, de legalább a kasztni nem billeg. A 19 colos kerekek ugyan jól mutatnak, de a rugózásnak nem kedveznek annyira. Ennek ellenére nem elviselhetetlen így sem a menetkomfort, de a kisebb, 16 colos kerekekkel mindenképpen kényelmesebb autó tud lenni a Qashqai. Az „A” oszlopokba integrált holttérfigyelő lámpa hasznos megoldás, így nem kell a tükör szélét figyelni, ha rizikós helyzetben szeretne az ember sávot váltani. A sávtartó nem terel vissza a vonalak közé, csak jelez probléma esetén, ezt mondjuk furcsának találtam. A start-stop rendszernél viszont tetszett, hogy az alapértelmezett mód a kikapcsolt állapot.

Nissan Qashqai - Teszt Alapjárat

Nissan Qashqai ár és összegezve

A japánok szabadidőautója nem vét kiemelkedő hibát, de nincs is olyan pontja, amiért rajongani lehet érte. Kicsit beleszürkült a mezőnybe, ám még így is egy jó választás lehet, persze nem ezzel a sok extrával, hiszen így már nagyon elszalad az ára. A tesztautó 11 millió környékén vásárolható meg, melyet most akciósan 10 millióra mérsékeltek. A belépőmodellt szintén kedvezményesen kínálják, 6,3 millió helyett 5,4-ért. Ez egy jó árnak mondható a kategóriájában, a csomagos felszereltségi szintek viszont kicsit nehézzé teszik az optimális konfiguráció megtalálását. Sokat lehet spórolni a DCT váltón is, hiszen ennek felára 600 000 forint körül van.

Nissan Qashqai 1.3 DIG-T 160 DCT Tekna+ (2019)

  • Lökettérfogat: 1332 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 163 LE (120 kW) 5500/perc
  • Max. forgatónyomaték: 270 Nm 2000/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4394/1806/1590 mm
  • Tengelytáv: 2646 mm
  • Saját tömeg: 1445 kg
  • Városi fogyasztás: 10,3 l
  • Országúti fogyasztás: 6,1 l
  • Vegyes fogyasztás: 7,2 l
  • Tesztfogyasztás: 8,3 l
  • CO2 kibocsátás: 163 g/km
  • Végsebesség: 198 km/h
  • 0-100: 9,9 s