2019. május 04. | 11:23

Az A-osztály a megfelelő konfigurációval a kategória vezetője lehet

A Mercedes eddigi fennállása során olyan képet igyekezett kialakítani magáról, melyet a prémium minőséggel és a kifogástalan működéssel kötnek össze. Ez minden modelljükre igaz a kommunikációjuk szerint, a nem kifejezetten sportos járműveikre pedig a kényelmes jelzőt is előszeretettel használják. Az én fejemben is sikerrel alakították ki ezt a víziót, hiszen szerintem sem lehet a háromágú csillagot akármilyen járműre felrakni. De hogy megüti-e az elvárt szintet az új A-osztály, és vajon meg van-e benne az a plusz, mely prémiumautóvá teszi? A tesztből ez is kiderül!

Sok víz lefolyt a Dunán, mióta 1997-ben megjelent az A-osztály első generációja. Nyilván mindenki fejében megvan a szendvicspadlóra épített magas építésű városi kisautó, melyben a jávorszarvas-teszten mutatott botrányos teljesítménye miatt alapfelszereltséggé vált az ESP. A Mercedes belépőmodellje sokat fejlődött az elmúlt húsz évben, a 2018-ban bemutatott negyedik generáció pedig már össze sem hasonlítható az első szériával. A 2019-es Év Autója döntőjében is szereplő A Mercit immáron Kecskeméten is gyártják, ez a modell váltja a B-osztályt a magyarországi futószalagokon. 

Mercedes A200 – morcos orr, széles far

Az előző generációhoz képest átrajzolták valamelyest az autó orrát, a géptető erőteljesebb lejtésének és az oldalanként 18 LED izzót tartalmazó fényszóróknak köszönhetően agresszívabb lett az A-osztály eleje. Oldalról akár egy Hyundai is lehetne, itt nehéz jellegzetes Mercedes vonást felfedezni, aztán ahogy az autó farára téved az ember szeme, megint észreveszi, hogy bizony a csillagos márka egyik modelljét vizsgálja. A sárvédőívek domborítása jól áll a kisautónak, nekem személy szerint a hátsó lámpák is tetszenek. A jármű 12 centivel lett hosszabb, a tengelytávot is 3 centivel növelték. Ez érződik a kabinban is, ráadásul a súlyából is faragtak egy keveset.

Mercedes-Benz A200 Teszt Alapjárat

A 16 colos téli felnik ugyan nem mutatnak olyan ütősen az autó alatt, és a kamu króm kipufogóvégek is kicsit hatásvadász elemek, ám az összhatás mégis harmonikus lett, sikerült a tervezőknek megtalálni a célközönség formanyelvét. A Mercedes ugyanis egyértelműen a fiataloknak szánja ezt a modellt, ezért is pakolták bele az elképesztő technikai tudást az új MBUX rendszerszerrel. De erről majd később…

Mercedes A200 – egy elegáns űrhajó

A beltérben a gyártótól megszokott formák fogadnak, a szellőzőnyílások és kormány már ismerős lehet más modellekből. A legnagyobb újdonság azonban a műszerfalon keresendő, hiszen két hatalmas, 10,25 colos kijelzőt helyeztek rá, melyet egy elegáns keretbe foglaltak. A vezető előtti képernyőt teljesen személyre lehet szabni a kormányra helyezett érintőgombokkal, a központi kijelző pedig érintéssel vagy a középkonzolra helyezett force feedback-es egérrel is kezelhető. A képernyők elképesztő minőségűek, első ránézésre egy Apple terméket idéznek.

Mercedes-Benz A200 Teszt Alapjárat

A karosszériába épített radarok és kamerák segítségével figyeli az autó környezetét a rendszer, a szép képű tolatókamera is egy kis fedél alól bújik elő annak érdekében, hogy ne legyen koszos. A navigáció AR (kiterjesztett valóság) móddal is rendelkezik, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha egy elágazáshoz érkezik a sofőr, a térkép mellé az első kamera képét is megjeleníti a kijelzőn, és egy háromdimenziós nyilat mutat, melyre rá van írva annak az utcának a neve, ahova be kell kanyarodni.

Mercedes-Benz A200 Teszt Alapjárat

Az MBUX részeként egy tanulékony „mesterséges intelligencia” jellegű rendszer dolgozik benne, mely igyekszik a vezetőhöz igazítani a beállításokat. Leggyakoribb úticélokat, legtöbbet hallgatott rádiócsatornákat és egyéb beállításokat képes megtanulni, ezzel javítva a felhasználói élményt. Könnyen csatlakoztathatóak az okostelefonok is, a „Hey Mercedes!” megszólítással pedig utasításokat is felismer. Ez egy közepesen extrázott modell, melyben tolatókamera, sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, vészfékező és parkolási asszisztens is volt többek közt. A belépőszinten két 7 colos kijelző található a digitális műszerfalon, ám az igazi élményt a nagyobb képernyők adják. Ezzel tehát egy új szintre lépett az A-osztály, mely az okostelefont használók generációjának egy igen hasznos eszköz lehet. Kiemelkedik az információs rendszer tekintetében a mezőnyből a Mercedes, ebből a szempontból hozza a prémium szintet.

Mercedes-Benz A200 Teszt Alapjárat

A kényelemre az első üléseken nem lehet panasz, a combtámaszos műbőr-szövet üléseknek az ülőlapja is dönthető, így könnyen megtalálható a megfelelő üléspozíció. Hátul is elfér két felnőtt, a láb- és fejtér is elégségesnek mondható, bár a gubbasztós üléspozíció és a rövid ülőlapok hosszabb távon nem annyira kényelmesek. A 370 literes csomagtér hozza a kategória átlagát, az elődmodellhez képest közel 30 literrel lett nagyobb a puttony, mely egészen jól pakolható.

Mercedes A200 –az automata váltó a gyenge pont

Ebben az A200-ban a Renault és a Mercedes közös fejlesztésű motorja található, mely az M282 kódjelű, 1,3 literes négyhengeres blokk. A turbós benzines teljesítménye 163 lóerő, mely egy átlagos felhasználónak minden körülmények közt elegendő. Megvan benne az erőtartalék, a 250 Nm-es maximális nyomatékát pedig már 1620-as fordulaton leadja.

Mercedes-Benz A200 Teszt Alapjárat

Pörgetve kicsit hangos a motor, ám a nagyobb probléma a Getrag 7G-DCT duplakuplungos váltója. Egész egyszerűen nincs jól felprogramozva ehhez a motorhoz, a 7 fokozatú automatát könnyű zavarba hozni. Elinduláskor a kellemesnél nagyobbat ránt, ha pedig lepadlózza a sofőr, nem tudja merre váltson. Mivel a duplakuplungos váltó mindig bekészíti a következő fokozatot, így egyenletes gyorsításnál szép lineáris a váltás. Erőteljes gázadásnál vissza kellene kapcsolnia, ám ez nehezére esik, hiszen a felfele következő fokozatra „számított”. Ehhez a konfigurációhoz hengerlekapcsolási funkció is jár, mellyel egészen takarékos az A-osztály, a teszt során 7,3 literes fogyasztást mértem, melyben városi és autópályás szakaszok is voltak, helyenként erősen kipróbálva az autó képességeit.

Mercedes-Benz A200 Teszt Alapjárat

A motorkínálat egyébként széles, kérhető még ennek az 1,3 literes benzinesnek a 109 és a 136 lovas verziója is, valamint választható a Mercedes saját, 2,0 literes benzinmotorja 190 lóval. Dízelfronton 1,5-ös és 2,0 literes motorok állnak rendelkezésre 116, 150 és 190 lóerős kivitelekben. Az azonban biztos, hogy inkább a 6 fokozatú manuális váltóval ajánlanám ezt a modellt.

Mercedes A200 – nem mozog rosszul

Ebben az A-osztályban elöl McPherson, hátul pedig a drágább, négy lengőkaros futómű dolgozott. Alapvetően jól fekszik az utón, a túl nagy rásegítéssel bíró kormány pedig a körülményekhez képest pontosnak mondható. A magyar utakon azonban sokszor elfogyott a tudás a hátsó futóműből, és a rugóút rövidsége miatt kicsit felütött néha, mely nem méltó egy Mercedeshez. Az alapkivitelben csatolt lengőkaros rendszer van hátul, kíváncsi lennék, hogy azzal mit produkál az autó. Alapáron jár a négy móddal rendelkező menetprogram választó, mely a váltó karakterisztikáját is módosítja, felárért pedig rendelhető adaptív lengéscsillapító szett. A kanyarokban semlegesen fordul, a karosszériadőlés sem számottevő. A 16 colos kerekek és a ballonosabb gumik jótékony hatást gyakoroltak a menetkomfortra, nagyobb felnikkel valószínűleg rosszabb a helyzet.

Mercedes-Benz A200 Teszt Alapjárat

Mercedes A200 ár és összegezve

Az új A-osztálynak sok erőssége van, a beltér kifogástalan össszeszerelése és minősége valóban prémiumautóhoz illő, az MBUX rendszer pedig a kategória vezetőjévé teszi. A negyedik széria beltere már helykínálatban is elfogadható, ám a váltó és a futómű olykor „faragatlan” viselkedése nem illik a Mercedes hangulatához. A tesztautó 13 millió körüli ára elég borsos, a 8 milliós alapár már inkább kedvezőnek mondható, bár abban nincs ennyi okosság. Sokat lehet spórolni az automata váltón, vagy érdemes egy kisebb motorral választani annak, aki nem akar ennyi erőt az autóba. Összességében elmondható, hogy az A 200 megérdemli az orrán található Mercedes csillagot, ám ez csak a megfelelő konfigurációval mondható el. Így tehát ezt a váltót és a butább futóművet nem tanácsos választani.

Mercedes-Benz A200 7G-DCT

  • Lökettérfogat: 1332 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 163 LE (120kW) 5500/perc
  • Max. forgatónyomaték: 250 Nm 1620/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4419/1992/1440 mm
  • Tengelytáv: 2729 mm
  • Saját tömeg: 1300 kg
  • Városi fogyasztás: 6,7 l
  • Országúti fogyasztás:4,7 l
  • Vegyes fogyasztás: 5,6 l
  • Tesztfogyasztás: 7,3 l
  • CO2 kibocsátás: 128 g/km
  • Végsebesség: 225 km/h
  • 0-100: 8,0 s