2020. február 15. | 12:11

Az új Peugeot 208 a szegmens legmenőbb kisautója és minden elemében vérpezsdítő, annak ellenére, hogy számos apró hibája van.

A Peugeot 208 első generációja 2012-ben kezdte meg hódító útját, ám meglehetősen nagy felelősség hárult rá volt a 206-os hagyatéka miatt, ami korának legmenőbb kisautója volt, pörgős benzinmotorokkal, strapabíró dízelekkel. A második széria tavaly érkezett és a sajtófotókat bámulva ismét egy igazán pofás kisautó benyomását keltette, alig vártam tehát, hogy megérkezzen szerkesztőségünkbe is a tesztautó. A legerőseb benzinmotorral, automata váltóval és GT Line kivitelben tesztelhettem a franciák újdonságát, ami az 508-ashoz hasonlóan produkált furcsaságokat és az ára sem éppen kedvező ebben a kivitelben. Ha nincs kedved olvasgatni tekintsd meg tesztvideónkat, amiben szintén minden fontos információt a franciák legújabb termékéről:

Peugeot 208 – a forma ötös

Az új Peugeot 208-as a DS3 Crossbackkel és az új Opel Corsával közös platformon nyugszik, sőt hamarosan a szabadidő-autó változat is érkezik negyedikként, őt 2008-asnak hívják majd. A CMP moduláris padlólemez egyik nagy előnye, hogy elektromos hajtáslánc is társítható hozzá, a e-208-as is már célegyenesben van, nem kell rá sokat várni.

Peugeot 208 teszt alapjárat

A merész, elixírvörös fényezés igazán jól áll a szélesebb, laposabb, picihel hosszabb új szériának. Tökéletesen eltalált kisautós arányok, az elöl-hátul hármas felosztásban megjelenő full LED fényszórókkal még egy kis agresszivitást is sikerült az autó megjelenésébe csempészni. Alapból halogén fényszórók járnak az autóhoz, a LED-es megoldást csak a GT Line felszereltségben kapjuk meg, ezen felül a GT- Line első hűtőrács, fényes fekete tükörház és alsó ablakkeret, dupla króm kipufogóvég és a 17 colos könnyűfém keréktárcsák számítanak különlegességnek.

Peugeot 208 – hiába a 3D, ha kitakarja a kormány

A GT Line kagylosított ülései egész jó tartást biztosítanak, az anyagok minőségére sincs panasz. Közvetlenül az új CLA 200-as után volt szerencsém helyet foglalni a 208-asban, ezáltal sikerült megéreznem, hogy mitől is prémium az a prémium. A kabin szigetelése, a beszűrődő zajoknak a mértéke és a motor hangja konkrétan sértette a fülem a 208-asban helyet foglalva, de ez továbbra is egy megfizethetőbb termék és épp ezért szeretjük – amúgy sem fogunk minden nap Merciből Peugeotba átülni és vissza, így fel sem fog tűnni a 208-as kabinjának silányabb szigetelése.

Peugeot 208 teszt alapjárat

A helykínálat talán még a kategóriájában is szerénynek mondható, bár ez inkább a hátsó traktusra igaz. A csomagtér 265 literes, de akár 1106 literre is bővíthető az ülések lehajtásával, igaz, ilyenkor lépcsőzetes kialakítással találjuk szembe magunkat. Az 5,7 vagy akár 10 colos érintőkijelzőn futó multimédia megszokást igényel, főleg, hogy klímakezelő külön nincs. Praktikus megoldás a zongoralakkal borított középkonzol lenyitható fakkja, amibe a telefon betámasztható, mögötte pedig egy vezetéknélküli töltésre alkalmas rekeszt találunk.

Peugeot 208 teszt alapjárat

A neon színű varrás és a vörös hangulatfény, sőt a karbonbetét számomra nem volt összeegyeztethető, és meggyűlt a bajom az i-Cockpitot kitakaró, remek kialakítású kormány is. Ha kényelmes üléspozícióban vezettem, teljesen leárnyékolta a műszeregységet, ezért is kellett egészen az ölembe tenni a kormányt. Ugyanezt tapasztaltam az 508-as esetében is, bizony a szépség oltárán lett a praktikum feláldozva, ezzel együtt kell élni. Egyébként maga a műszeregység 3D-s megjelenése, kidolgozása csodálkozásra adhat okot az első 3-4 alkalomig, működése egyszerű: a plexi mögött van egy kijelző és a műszer felső részén is van egy, ami felülről vetít adatokat a plexire, így adva 3D-s megjelenést. Mínuszok környékén, hideg időben járt nálunk az autó, így megtapasztalhattam milyen, mikor hidegen a belső műszerek akadozva működnek, nem mindig kapcsol be a hátsó ablakfűtés, annak ellenére, hogy jelzi működését. De kérdem én, ha például a koreaiak ki tudják küszöbölni ezeket, akkor a franciák miért nem képesek az ilyen apró bakikat orvosolni?!

Peugeot 208 – felesleges vele izmozni

Az új Peugeot 208 csak háromhengeres benzinmotorokkal kérhető, van az 1.5 literes, 100 lóerős dízel és hamarosan érkezik a tisztán elektromos, 136 lóerős változat, ami az 50 kWh-s akkucsomagnak köszönhetően 340 kilométeres hatótávra lesz képes a WLTP-szabvány szerint. Ára viszont valahol 9 900 000 forint körül indul majd.

Peugeot 208 teszt alapjárat

A benzinesek hengerűrtartalma 1,2 litert mutat, a szívó, 12 szelepes változat 75, a gyengébbik turbós 100, míg a tesztautónkban helyet kapó turbómotor 130 lóerőt teljesít 230 Nm-es maximális nyomaték mellett. A legerősebb változathoz csak a 8 fokozatú, Aisin-eredetű automata váltó jár, a közepeshez kérhető hatos manuálissal is, a leggyengébb benzineshez viszont csak az ötös manuális társul. Ha sürgősen kell egy 208-as vagy épp nincs kedved kivárni az elektromos kivitelt, akkor lehet, hogy a szívómotort javasolnám, ami kedvezően fogyaszt, de legalább nem megy. Ha esetedben nem csak közlekedőedényként funkcionálna a 208, nyilván lehet a turbósok közül szemezgetni, azonban ezek fogyasztása városban könnyű szerrel elérheti a 7-8-9 litert, ha nem vigyázunk, országúton viszont hozható volt a 7 liter körüli átlag a 130 lovas verzióval is.

Peugeot 208 – városba nem kell ennél több

A vezethetőségre egyáltalán nincs panasz az új 208-as esetében, az 130 lovas benzinmotor talán még sok is bele, de nem zavaró a háromhengeres dünnyögése, nyilván, ha elforgatjuk előtör belőle a kerregés, és érezhetően elfogy 4000-es fordulat felett. Érződik az autón, hogy könnyű, városi környezetben remekül lehet vele manőverezni és autópályán sem kellemetlen a nagyobb tempós haladás. Az adaptív tempomat jól jöhet a hosszú utakon, igaz a sávtartó automatikán még volna mit finomítani, egyrészt szeret jojózni a felfestések között és ha esetleg ráfutnánk a felfestésre meglehetősen kíméletlenül avatkozik be.

Peugeot 208 teszt alapjárat

Elöl MacPherson, hátul csatol lengőkaros felfüggesztést és franciásan lágy hangolást kapunk, a kinézet mellett a másik legnagyobb erőssége talán a futómű. A négyszögletesített kormány fogását, ha megszokja az ember tényleg úgy érzi, mintha egy gokartot vezetne, egyszerűen üdítő vele közlekedni.

Peugeot 208 ár és összegezve

10-15 éve elképzelhetetlen volt, hogy egy 208-ashoz hasonló városi kisautó mindent is kínáljon vezetőtámogatás és kényelmi extrák terén. 2020-ban viszont fontos szempont, hogy az alapáron megfizethető autónkat tele tudjuk pakolni mindennel, személyre tudjuk szabni kívül-belül. A vevő vizuális kielégítése igencsak fontos. Kérdés, hogy a racionalitás talaján maradva is megéri-e az új 208-as? Persze, akkor éri meg igazán, hiszen alap kivitelben, akciósan most 3 990 000 forinttól meg lehet vásárolni, azonban a 130 lóerős benzinmotorral, fullos felszereltségben már 6 770 000 forinttól indul. A dízellel valahol 5 milliótól kezdődik, a tisztán elektromos kivitel pedig az állami támogatással együtt is a 10 milliót fogja súrolni. Megjelenésében verhetetlen, kellemesen vezethető, összeszedett autó ez a 208-as, de, hogy ne maradjon el a közhely, a franciás, apró bakijai miatt sajnos nem tökéletes, pedig tényleg tud mindent. Ha van mit aprítani a tejbe érdemes a villanyos változatra várni, ha pedig a felfújt változatra van szükség, akkor a 2008-as divatterepjárónak is érdemes időt hagyni, ami szellősebb belteret kínál és szintén elérhető lesz elektromos változatban.

Peugeot 208 1.2 PureTech 130 EAT8 GT Line (2020)

  • Lökettérfogat: 1199 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. teljesítmény: 130 LE
  • Max. forgatónyomaték: 230 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4055/1745/1430 mm
  • Tengelytáv: 2540 mm
  • Saját tömeg: 1205 kg
  • Városi fogyasztás: 5,9 l
  • Országúti fogyasztás: 4,0 l
  • Vegyes fogyasztás: 5,7 l
  • Tesztfogyasztás: 8,1 l
  • CO2 kibocsátás: 129 g/km
  • Végsebesség: 208 km/h
  • Gyorsulás (0-100 km/h): 8,7 s