2022. január 13. | 15:43

Közvetlen rivális nélkül tört be a piacra a koreai sportos crossover, ennyi pénzért ilyen technikai tartalmat máshol nem lehet venni.

Te hány csillaggal értékeled ezt a tesztautót?
szavazat - átlag: (5-ből)
Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT 2021
Előnyök
kiváló ár/érték arány
jó vezethetőség
sperrdiffi elöl
Hátrányok
komor beltér
kis csomagtér

A kanyarban úgy húzza be az orrát az első sperrdiffi, mintha muszáj lenne. A szerpentinen autózva vigyorgok, mint egy idióta, közben azon gondolkodom, hogyan tudtak például a Jaguar E-Pace-ben úgy elfedni 300 lóerőt, hogy fel sem tűnt, hogy ott van. Miközben a Hyundai mérges crossoverében meg tudod számolni a seggeddel mind a 280-at. A kérdésre a válasz a motorban, a hajtásláncban, a hangolásban és a súlykülönbségben keresendő. De erről majd később.

Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT teszt

A Hyundai 2021-ben mutatta be a Kona leghegyesebb változatát, az N kivitelt. Az i30 és az i20 után tehát az egyik legkelendőbb modelljük is megkapta a sportváltozatot, ezzel elég nagy konkurenciát teremtve házon belül. Új Konából egyébként 956 darabot helyeztek forgalomba 2021-ben a Datahouse adatai alapján Magyarországon, ebből 6 darab volt N kivitel az importőr információi szerint.

Továbbra sem a legszebb, de ez itt most nem számít

A hibrid verzió tesztelésekor már rájöttem, hogy a Hyundai városi hobbiterepjárójának formavilága nem az én ízlésem szerint készült, ám a gyártó B-SUV platformjára épülő Kona N kétségkívül sportos megjelenést kapott. Látványosak a 19 colos kerekek, a vörös féknyergek és küszöbbetétek. Hátul is egyértelmű az üzenet, a (nem kamu) dupla kipufogóvég és a diffúzor-szerű kialakítás jelzi, itt nem babra megy a játék. Az első lökhárítóba valódi légterelőket vágtak, ez szintén nem megszokott ebben a kategóriában.

Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT teszt

Nagy autónak túlzás lenne nevezni, inkább egy emelt kompaktról van szó, ezzel a crossover fogalmát ki is meríti a Kona N. Hossza 4215, szélessége 1800, magassága pedig 1565 mm, ehhez 2600 mm-es tengelytáv és 17 centis hasmagasság társul.

Nem a beltér az erőssége

Ahogyan a külső, úgy a Hyundai belső dizájnja sem a kedvencem. Komor, közepes fekete anyagok mindenhol, a kategóriájában pedig átlagosnak mondható a helykínálat. Az összeszereléssel nincs gond, nem mozog és nem nyöszörög semmi, azonban a 361 literes csomagtér sem óriási, a hátsó pad ledöntésével viszont 1143 literre bővíthető. Az első ülések kényelmesek, bár az oldaltartásuk lehetne kicsit komolyabb, ha már ilyen sportos modellről van szó. A magasabbaknak probléma lehet, hogy nem tudják elég mélyre engedni az ülést, de ez sajnos a hobbiterepjárók velejárója.

Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT teszt

A fedélzeti rendszer két 10,25 colos kijelzőn jelenik meg, az egyik a digitális műszerfal, a másik pedig a központi érintőkijelző. A felbontásuk és a sebességük is jó, csak egyszer bukkantam rá bugra: a menüben barangolva cirill betűkbe futottam, az mondjuk elég furcsa volt, hiszen nem állítottam át a rendszer nyelvét. Kár, hogy nincs vezeték nélküli telefontükrözés, vezetékkel viszont az Android Auto és az Apple CarPlay funkció is működik.

Tudtad-e?

Az N jelentése a Hyundainál többrétű: egy stilizált sikánt is kiad, de utal a Nürburgringre, valamint a gyártó fejlesztési központjára, Namyangra.

Van head-up display is, valamint személyre lehet szabni a digitális műszerfalat. Rendkívül sok menetinformáció megjeleníthető rajta, ez főleg N-módban hasznos. Nem a zongoralakk ural bent mindent, ráadásul megtartották a fizikai gombokkal ellátott klímapanelt is, ez szintén pozitívum. Elöl és hátul is van USB aljzat, ám ezek közül egyik sem Type-C. Néha a táblafelismerő is képes benézni ezt-azt, a biztonsági asszisztensek viszont hiba nélkül működtek.

Van benne tűz

A Kona N orrában a 2,0 literes T-GDi turbómotor dolgozik, 280 lóerőt és 392 Nm nyomatékot kitolva magából. Ezt egy 8 fokozatú, olajfürdős DCT automata továbbítja az első kerekekhez, az úton maradásban pedig egy elektronikusan szabályozott, lamellás sperrdiffi segíti a sofőrt. Ez így egy elég erős kombináció, amely párját ritkítja a piacon. Az 1,6 tonna alatti önsúly ugyan nem kevés, de azt nem lehet mondani, hogy ez fájdalmasan érződne a Kona N-en, sőt! Manuális váltó egyébként nem érhető el hozzá, de nincs is gond ezzel a nyolcgangossal, szépen teszi a dolgát.

Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT teszt

A hajtáslánc-kínálat nagyon széles, hiszen van hibrid és teljesen elektromos verzió, a koreaiak pedig nem fogták vissza magukat, és a piaci trendekkel ellentétben megcsinálták a sportváltozatot is. A fogyasztás a teszthét végére 11,5 liter lett, amelyben volt városi dugózás, autópályás szakasz és élményautózás egyaránt. Amikor az ember kinyomja a szemét, akkor 15 litert is simán megeszik, de aki egy 280 lovas sportos crossovert vásárol, az valószínűleg tisztában van ezzel.

Akár pályára is elvihető

Igen, ki kell mondani, egy emelt hasmagasságú krumplival is lehet élményautózni. Megvan benne a kellő erő és nyomaték, van alatta rendes futómű (elöl MacPherson, hátul multilink) és fék, megfelelő gumik vannak rajta. Van N sportmód, amelyben rengeteg paramétert lehet személyre szabni: a kormányzást, a futóművet, a gázreakciót, az ESP érzékenységét, a kipufogót, a diffit és a váltó karakterisztikáját is. Elérhető hozzá a rajtprogram, a kormányon elhelyezett NGS (N Grin Shift) feliratú gombbal pedig 20 másodpercre ideiglenes túltöltést lehet bekapcsolni, így 290 lóerő áll rendelkezésre.

Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT teszt

Látható a motorolaj és a hűtőfolyadék hőmérséklete, képes a G-erőket vizualizálni, tud köridőt mérni, valamint, ha betáplálják az adott versenypályát az agyába, azt is ki lehet tenni a kijelzőre. Így már kezd egy valódi sportgépre hajazni.

Mindent keményre állítva valóban izgága lesz, rosszabb minőségű úton képes elpattogni, de a kanyarokban sem dől legalább számottevően. A diffi szépen húzza be a kanyarba a kocsit, nem alulkormányzott, a farát sem dobálja. N módban persze a kipufogó is hangosabb, de normál vagy komfort üzemmódban egy teljesen hétköznapi crossover, még a rugózást sem mondanám olyankor fájdalmasan keménynek. Ilyet, ennyiért más bizony nem kínál, és ez egy nagyon erős fegyver a Hyundai kezében.

Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT teszt

Városi közlekedésre is alkalmas, hiszen 11,6 méteres fordulókörével jól manőverezhető, kompakt méretének köszönhetően pedig szűkebb helyekre is beparkolható. A kormány akár egyujjas is lehet, de sport módban kellő ellenállása van. A fék kiválóan adagolható, nem is nagyon fárad el egyhamar. Ez az autó egy igazi svájci bicska, hiszen, ha kell, akkor egy normális, praktikus hétköznapi Kona, de ha úgy akarod, akkor vaddisznó módjára is lehet haladni vele.

Ár és összegezve

A Kona N alapára 11,8 millió forint, a tesztelt kivitel néhány extrával 12,1 millióba kerül. Megnéztem, milyen riválisok jöhetnek szóba a piacon, és nem nagyon találtam neki közvetlen ellenfelet. Eleve nincs sok sportos crossover, a Ford Puma ST és a Cupra Ateca maradt fent a rostán, ám előbbi jóval gyengébb, míg utóbbi jóval drágább a Hyundai termékénél.

Azoknak tudom ajánlani, akik szeretnek örömautózni, de nem tudnak vagy nem akarnak két autót fenntartani: egyet a hétköznapokra, egyet pedig mókázásra. Egy ideális kompromisszum lehet a Kona N, ha nem akar valaki az Audi RS Q3 22 millió forintos territóriumába csöppenni.

Hyundai Ioniq 5 tesztünket itt találod:

Hyundai Kona N 2.0 T-GDi 8DCT (2021)

  • Lökettérfogat: 1998 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 280 LE (206 kW) 5500-6000 1/perc
  • Max. forgatónyomaték: 392 Nm 2100-4700 1/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4215/1800/1565 mm
  • Tengelytáv: 2600 mm
  • Saját tömeg: 1510 kg
  • Vegyes fogyasztás: 8,5 l
  • Tesztfogyasztás: 11,5 l
  • CO2 kibocsátás: 194 g/km
  • Végsebesség: 240 km/h
  • 0-100: 5,5 s