2021. március 07. | 08:50

Spoilerveszély: az, hogy mitől érzéki számunkra sem derült ki.

Na lássuk csak, mi a manó ez a városi kocsi, ami feleslegesnek tűnhet a palettán, mégis bizonyítja, hogy nem az. Az i20 B-kategóriás cirkáló 2008-ban jelent meg a piacon, és az egykori Getz nevű modellt váltotta fel. A dél-koreai gyártó kínálatában az i10 és az i30 közé pozícionálták, és jóval nagyobb érdeklődés övezi, mint a szupermini tesóját, az i10-et.

2020-ban összesen 552 új példányt helyeztek forgalomba belőle hazánkban, Európa teljes területét nézve azonban impozánsabb számokat produkált, ugyanis 63 301 darab kelt el. 2018-ban láthattuk az utolsó faceliftet a második generációból, 2020-ban pedig megérkezett a 3. generáció. A Hyundai, mint oly sok más modell esetében, úgy az i20-nál is osztozik a GB-platformon a Kia egyes modelljeivel, ilyen például a Rio, a Soul és a Stonic.

Nagyobb karosszéria, új formanyelv

Az i20 a gyártó vadonatúj formanyelvét használja, melyet az “Érzéki sportosság” névvel illettek Peter Schreyer (a Hyundai vezető dizájnere) jóváhagyásával. Sajnos, vagy nem sajnos, de az érzékiséget én nem véltem felfedezni az autóban, ám a sportosság annál inkább megmutatkozott. Az autó szélesebb, hosszabb és ami a legfontosabb, alacsonyabb elődjénél.

hyundai i20 teszt alapjárat

A fényszórók kialakítása is merőben új, körbe LED-eket találni mindenütt, a legszebb részlet mégis az első fényszóró nappali menetfénye, mely egy vékony csík csupán. Természetesen az összes lámpa kialakítása harmonizál a kocsi éles töréseivel és vonásaival. Az orr-részen karakteresen tátongó beömlők találhatók, és a hűtőrács mintázata is új.

Az autó egészén felfedezhető a Z vonalvezetés, mely főleg az oldalán és a fényszórókon érhető tetten. A gyártó 10 színt kínál a kocsihoz, többnyire kellemes metál árnyalatok, a tesztautón pedig az Intense Blue elnevezésű található. Opcionálisan választható még egy Phantom Black fantázianevű fekete tető is, így kéttónusúvá avanzsálhat a jármű fényezése. A C-oszlopba beintegráltak egy ablaknak csúfolt lőrést is, a kilátást semmilyen módon nem javítja, de legalább valamivel több fény jut hátra. Az i20 a gyártó első olyan modellje Európában, amely az új formanyelvet alkalmazza. Véleményem szerint az új dizájn helyenként még kiforratlan, ám közvetlenül az i20 után a szerkesztőséghez került egy Tucson. Na, ott már szó sincs kiforratlanságról, sőt, egyenesen lehengerlő annak az autónak a megjelenése. A felszereltséghez tartozó 16-os felnik biztos, hogy valakinek tetszenek, de sajnos számomra ez már sokadik Hyundai kerék, amitől az egyik szemem sír, a másik meg kifolyik. Ettől függetlenül valószínűleg nem csúnya, nekem viszont nem tetszik. Ha neked is van róla véleményed, hagyd meg nekünk kommentben!

Kellemesen tágas beltér és szuper megjelenés

Ha valamit nem lehet elvenni az i20-tól az az, hogy nagyon is egyben van. Minden értelemben véve, ugyanis a belső tér tökéletesen harmonikus, ergonomikus és kellően szellős ahhoz, hogy az ember ne érezze egy apró dobozba zárva magát. A belső formák és azok vonalvezetése összhangban van a külsővel, ám ügyeltek rá, hogy minden jól mutasson. Általánosnak mondható a vízszintes vonalvezetés, amely optikailag tovább tágítja a belsőt, a kellemes légkör csúcsa pedig a LED-es hangulatvilágítás. A kormány mögött 10,25 colos, teljesen digitális SuperVision műszeregység dolgozik, melynek színe a vezetési módoktól függően lehet kék, zöld és piros.

hyundai i20 teszt alapjárat

A négyküllős, bőr kormánykerék kialakítása kényelmes és mindenképpen piros pont jár érte, hogy nem tervezték túl nagyra, nem lóg rá magasabb emberek térdére sem. A klímát manuálisan lehet állítgatni, de szerintem ezt el lehet nézni, lényeg, hogy van klíma. A Comfort felszereltséghez, már járt a 10,25 colos infotainment is, amelynek tartalmazza az Apple Carplay és az Android Auto rendszert is, az Apple termék biztosra mondom, hogy remekül dolgozott.

Ugyan a Bluetooth jelet olykor-olykor hajlamos volt eldobni a rendszer, ezt nem rónám fel negatívumnak, hiszen megtörtént ez már velem a prémium Mercedesben is. Természetesen van USB csatlakozás és töltő is, valamint hangfelismerő funkciót is rendelhetsz a kocsihoz. A kárpitozás a Hyundai filozófiája szerint újrahasznosított műanyagból készült szövet és szintetikus bőr.

A helykínálat 4 felnőtt ember számára elég, ám nagyon messzire azért nem biztos, hogy ezzel az autóval indulnék el. Legalábbis a hátul ülők biztos nem lennének hálásak az utazás végére annak ellenére, hogy egyébként tényleg el lehet férni, az ülések kicsit pad-hatásúak hátul. Elöl azonban kifejezetten kényelmesnek éreztem őket, engem elég stabilan tartottak a helyemen.

hyundai i20 teszt alapjárat

Összességében a belteret nevezhetjük egyszerűen nagyszerűnek, a vásárló három különböző beltér árnyalatból választhat, így hangyányit ez is személyre szabható. A pakolórekeszek is rendben voltak, és kellő számban látták el vele az autót, a középkonzolon az ajtókárpitokon és középen is van számos rész kialakítva tárolásra, a másfél literes palack sem okozott gondot. A 351 literes csomagtérbe hullát nehezen raknál, de egy bevásárlást azért befogad gond nélkül.

Elsőkerekes, 1,2-es, IDEGES!

Vagyis a palettán megtalálható többi motorral biztos zaklatottabb lenne, de ez a mezei 1,2 benzin édes kevés volt, de olyannyira kevés, hogy a macisajtban több a brummogás, mint ebben. 84 lóerő és 118 Nm bizony halottnak a csók még akkor is, ha csak Géza bácsit előzöd két falu között. Nem egy sprinter szegény, de valójában nem is várja tőle senki, hogy az legyen. Az furcsa, hogy az egyébként is kevéske erőt csupán 6000-es fordulaton lehet kihasználni teljes egészében, 6500-nál azonban már tilt a rendszer.

hyundai i20 teszt alapjárat

A tesztautóban 5 sebességes manuális váltó volt, de ha a mild-hibrid, vagy 3 hengeres turbós mellett döntesz, már választhatsz akár DCT vagy iMT váltót is. Ami azért buli, mert az iMT, azaz Intelligent Manual Transmission teljesen elektromosan működik, és akkor is sebességben marad, ha a belső égésű motor éppen leáll. A monda szerint ezzel a módszerrel és annak titkaival együtt közel 3%-ot javulhat a kibocsájtási érték. Nem utolsó tény, hogy az iMT-t egyébként a Kia fejlesztette kifejezetten saját 48V-os rendszereihez, de ahogy azt már megszokhattuk, ami a Kia játéka, az a Hyundai játéka is.

Beszélnék kicsit a fogyasztásról és kibocsájtásról is, a gyártó 4,3 és 6,9 liter közé sorolja a fogyasztási átlagokat, Én csupán városban használtam, de az ott említett 6,4-et sajnos nem sikerült teljesítenem, 6,9-es átlaggal közlekedtem. A kibocsájtás 117 gramm kilométerenként, amivel nem a legrosszabb, de nem is a legtisztább városi kisautós mércével.

A manőverezés könnyű, ám a pedálok hagynak némi kívánnivalót maguk után

Az elöl MacPherson hátul CTBA (coupled torsion beam axle) futóműtől nem voltam elájulva, bár kifejezetten rossznak sem lehet nevezni. Nem tetszett, hogy a kátyúkat bizony nagyon érezni és fekvőrendőröknél is egy kicsit nagyobbat ütött, mint vártam. Ettől függetlenül a kanyartulajdonságok rendben voltak, amelyben nagy szerepet játszik persze, hogy alacsonyabban van a tömegközéppont.

hyundai i20 teszt alapjárat

Ez egy pici, kompakt méretű autó éppen elég asszisztenciával ellátva ahhoz, hogy hülyebiztos legyen, és a biztonság is tökéletes. Az egyetlen gondom a pedálokkal volt vezetési élményt terén, mégpedig, hogy rettentő magasan fog a kuplung, számomra végtelennek tűnően hosszúak a pedálutak, és kissé érzéketlenek a pedálok. Betudtam annak, hogy itt nem ez a lényeg. Mindenesetre, aki az érzéketlen suhanásra vágyik, annak tuti tökéletes.

Ár és összegezve

A jó hír az i20 kapcsán, hogy nem sorolnám a drága autók közé, ár-érték arányban pedig talán csak a Kia azonos kategóriájú termékei, például a Rio veszi fel vele a versenyt. Szívesen kipróbálnék egy hibridet is, sőt, még az 1,0 literes, 3 hengeres opció is szóba jöhetne. A legolcsóbb i20 listaáron 4 399 000 forint, a tesztautó Comfort felszereltséggel és 1,2 literes motorral már 5 449 000 forintról indul, a csúcs mild-hibrid rendszer pedig 7 249 000 forintos kezdőárral a top felszereltség.

A Hyundai nem vacakolt, most minden egyes eladási árra egységesen ad 400 000 forint kedvezményt, valamint 5 év kilométer korlát nélküli garanciát. Az i20-at első autónak, anyu autójának, de akár fiatal pároknak, valamint nyugdíjasoknak ajánlanám, hiszen nem egy erőgép és a menettulajdonságok, valamint az elsőkerék-meghajtás sem sarkall eszeveszett élményautózásra. Megbízható és egy fiatalos csinos kis autó, amelyet magamnak is el tudnék képzelni, hogy ne az anyóson utazzon a kutyusom.

Hyundai i20 1.2 MPi (2021)

  • Lökettérfogat 1197 cm3
  • Hengerek, szelepek: 4/16
  • Max. teljesítménye: 84 LE
  • Max. forgatónyomaték: 117 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4040/1775/1450 mm
  • Tengelytáv: 2580 mm
  • Saját tömeg: 1013 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 5,16 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 6,9 l /100 km
  • CO2 kibocsátás: 117 g/km
  • Végsebesség: 173 km/h
  • 0-100: 13,1 s