2021. szeptember 19. | 09:50

A nyújtott tengelytávolságú Caddy úgy ad elfogadható teret 7 személynek, hogy közben a csomagoknak is jut bőven hely.

Te hány csillaggal értékeled ezt a tesztautót?
szavazat - átlag: (5-ből)
Volkswagen Caddy Life Maxi 1.5 TSI DSG 2021
Előnyök
modern dizájn
jó helykínálat
kulturált benzinmotor
kényelmes ülések
Hátrányok
dízel jobban passzolna hozzá
nagyobb tempónál zajos
autópályán elfogy
komor beltéri műanyagok
billegésre hajlamos
drága extrák

A teszt kezdetének reggelén csak annyit tudtam, hogy itt és itt, ekkor és ekkor át kell vennem egy Caddyt. Csak az importőrnél tudatosult bennem, hogy benzines lesz az autó, ami kissé meglepett, hiszen egy hatalmas egyterű testbe szerintem inkább dízel való.

Aztán arra gondoltam, hogy biztos a dízelüldözés tüntette el a gázolajos motorokat a kínálatból, de szerencsére tévedtem. Furcsa mód, pont a dízelbotrány-érintett Volkswagennél kapni ma is öngyulladós motorokat, sok más márkával ellentétben, amelyek kizárólag benzines és/vagy hibrid, esetleg elektromos hajtásláncokkal operálnak.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

Pedig a dízel nem ördögtől való, soha korábban nem volt ennyire tiszta ez a technológia és bizony van az a kategória, amelyhez ezek a motorok passzolnak csak igazán. Ott vannak a nagyméretű szabadidő-autók, a nagy szedánok, kisbuszok és egyterűek, amelyekben a benzinesek rendre szenvednek vagy ha nem, akkor sokat fogyasztanak.

Annak nem lehet jövője, aminek nincs múltja

A Volkswagen Caddy 1979-ben debütált az Egyesült Államokban, Európába csak 1982-re érkezett meg. Az első generációt az egyes Golf alapjaira építették, amolyan könnyű áruszállító feladatokra szánták. A generációváltás 1996-ban következett, az új Caddy a SEAT Ibiza platformján nyugvott, és továbbra is azon fuvarosok és családosok voltak a célkeresztjében, akiknek nem volt szükségük nagy méretekre vagy teherbírásra.

A 2003-ban bemutatott, Golf és Touran alapokra épített harmadik generációval hatalmasat nőtt a Caddy. Az immáron eggyel komolyabb teherszállítási feladatokra optimalizált konfigurációk mellett megjelentek a kifejezetten családi és szabadidős kivitelek, sőt, Maxi néven nyújtott tengelytávú verziók is elérhetővé váltak. A típus sikerességét mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy 17 évig volt gyártásban.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

2020 év elején aztán bemutatkozott az aktuális negyedik generáció, amely megkapta a konszern moduláris MQB-platformját, hogy minden korábbinál jobb, ügyesebb és személyautósabb lehessen az alapvetően még mindig áruszállítási célokra optimalizált modell. A nyújtott tengelytávú, 7 személyes családi kivitel járt nálunk benzinmotorral és automata váltóval.

Létezik olyan, hogy jól kinéző kisbusz

Egyáltalán nem vagyok a SUV-őrület pártján, de bevallom, az unalmas megjelenésű egyterűeket elnézegetve (azt a néhányat, ami még van), meg tudom érteni a mai autóvásárlókat, akik a sokkal praktikusabb családi kisbuszok helyett szűkösebb, ám a garázsfeljárón sokkal jobban mutató szabadidő-autókat vásárolnak a család igényeinek kiszolgálására.

A kategória, amit eredetileg direkt nekik találtak ki eltűnőben van, mert az autógyártók inkább azt készítik, amire szükség van, azaz trendi városi terepjárókat kínálnak. Ha az utolsó mohikánok között mégis akad olyan, ami pusztán a megjelenésének köszönhetően esélyes lehet a sikerre, akkor az az új Volkswagen Caddy.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

Ma sok minden a külsőségekről szól, a külcsíny fontosabb, mint a beltartalom és ez a tendencia az autóiparban is megfigyelhető. A lényeg, hogy az autó jól nézzen ki, legyen modern, divatos és előremutató. Nagyon is tudták ezt a Caddy formatervezői és bevetették titkos taktikai fegyverüket: az elektromos ID-modellcsalád formavilágát.

Hiszen semmi nem lehet divatosabb egy modern elektromos autónál, amely megtestesíti a haladást, a korszerűséget és a modern gondolkodást. Nem véletlenül igyekeznek az autógyártók megkülönböztetni villanyautóikat a többi modelljüktől, ugyanis a futurisztikusság, mint selling-point nagyon is működik. És működhet a Caddynél is, amely nyomokban itt-ott, de azért jól kivehető módon a tisztán elektromos meghajtású ID modellek vonásait viseli magán.

Valamiféle tudatalattira ható trükk ez, amely nem kizárólag nálam, hanem minden ismerősömnél működött, akinek csak megmutattam az autót. A megjelenését illetően egyöntető véleményen volt mindenki, a 4,8 méter hosszú, 1,85 méter széles, 1,8 méter magas és 2,97 méter tengelytávolságú Caddy jól néz ki. Nagy szó ez egy batár egyterű esetében.

Hely és praktikum komorsággal párosítva

A megnyerő külsőre jellemző futurisztikus formavilágot a beltérben egyértelműen a praktikum és az „egyszerűbb a jobb” elv váltja. Alapvetően nem lenne ezzel baj, a Caddy egy haszonjármű, nagy haszon a tulajdonosoknak, ha a használhatóságé a főszerep egy olyan autóban, amelybe rendre sok rakoncátlan gyereket és cuccaikat kell nap mint nap elszállásolni.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

Mégis úgy gondolom, a Volkswagen átesett a ló túloldalára. A dekor betéteket nélkülöző, egyhangúan komor, fekete beltér és a mindent, de tényleg mindent borító kopogós kemény műanyagok nem méltók a családi autóhoz és a márkanévhez. Ugyan az első sorban utazók köré jutott némi textil (ajtókárpit, könyöklők), de hátul még az utasok keze is csak a csupasz kemény ajtóborításon pihenhet. Ez teherautós színvonal.

Elsőre meglepett az óracsoport is, hiszen a helyén nem digitális kijelzővel, hanem igazi, analóg órákkal találkoztam. Nem is emlékszem, ültem-e az elmúlt időszakban nem digitális óracsoportos új autóban. Rá kellett jönnöm azonban, hogy semmi baj sincs vele, ami eleinte retrónak hatott, az tökéletesen tette a dolgát és minden tudnivalóról megfelelően tájékoztatott.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

2021-et írunk, így természetesen érintőképernyő is jutott a beltérbe, mégpedig a tesztautó Life felszereltségi szintjéhez tartozó 8,25 colos méretű két tekerentyűvel. A Caddyhez alapból egy 6,5 col méretű, gombokkal kiegészített kijelző jár, plusz pénzért pedig a fizikailag teljesen gombtalan 10 colos kapható.

Kár azon siránkozni, hogy még a klímát is ezen keresztül lehet kezelni (már a fapados kivitelekben is), mert ezt a vásárlók modernnek tartják, a gyártók pedig spórolnak, hiszen egy kijelző sokszorosan olcsóbb, mint egy komplett klímapanel gombokkal. Az egyébként érdekes, hogy a tesztautó egyszerű manuális klímáját is a képernyőről kellett kezelni, a digitális klíma kifejezés ma már nem állja meg a helyét.

Ugyanis ennek nem lehet megadni pontos hőmérséklet-értéket, egy kék-pirosszínű csúszkán kell megtippelni a kívánt hőfokot. Érdekes megoldás a hátsó utasokat ellátó szellőzés is, amely a tetőn elhelyezett rostélyokból juttat levegőt számukra, ám nem kintről szívja a friss oxigént, hanem az első utasok feje fölül. Emiatt a nyári melegben sokáig csak az utastér meleg levegőjét keringteti az egyébként is a hangos, nem túl hatékony, ráadásul feláras rendszer. Én kihagynám.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

Azonban, mint használati tárgy, a Caddy nagyon is megállja a helyét. Az ajtók, tolóajtók kifejezetten könnyen nyílnak és csukódnak, működtetésükhöz nem szükséges spenótot ebédelni, a nyílások tágasak, a ki- és beszállás, a csomagok pakolása gyerekjáték. Az ülések hajtogatása ugyan két kézzel lehetséges, de a mechanika használata nem ördöngösség és a székek egyszerűen kiszerelhetőek.

Tárolóhelyből is akad bőven az autóban, igaz, láttunk már olyan egyterűt, amely még többet kínált belőlük. Ráadásul a kialakításukkal nem voltam megelégedve, a tetőn elhelyezett szűk és széles nyílásokba gyakorlatilag csak dokumentumok férnek el (ismét egy teherautós vonás), a műszerfalon végighúzódó ároknak pedig nincs fedele, az ott elhelyezett tárgyakat egyrészt illetéktelenek is látják, másrészt könnyedén kirepülhetnek egy gyorsan vett kanyarban.

Az ajtózsebekkel azonban ki voltam békülve, az elsők olyan nagyok, hogy azokba nemhogy két 1,5 literes palack, de volt, hogy egy komplett (kisebb) bevásárlás is befért. Szintén praktikus a feláras LED-es beltérvilágítás, amely sötétben szó szerint fényárba borítja a kabint. Jól jön, ha éjjel kell megkeresni az elgurult cumisüveg-kupakot vagy a gyerek matchboxát.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

A helykínálatot az átlagosnál jobbnak mondanám, elöl kifejezetten tágas a tér és az ülések is nagyon kényelmesek, a második sorban azonban kicsivel nagyobb lábteret várnék el, az ülésekkel itt sincs gond. A Caddy ott lő gólt, ahol mások ebben a méretosztályban a kapuig sem jutnak el: a harmadik, leghátsó üléssor is élhető. Gyerekek biztosan nem, de átlagosnál valamivel kisebb felnőttek sem fognak panaszkodni. Fejtérből pedig végtelen mennyiségű jut mindenkinek.

Ami aztán végképp csodálatos, hogy még hét személlyel is használható méretű, 629 literes a csomagtér (a rövidtengelytávolságú kivitelben csak 191 liter marad). A harmadik üléssor eltávolításával már közel 1500 liter áll rendelkezésre, ha pedig a második üléssort is kiszereljük, 2,3 köbméteres, síkpadlós raktér várja a málhát.

Az autó dízelért könyörög

A Caddyhez jelenleg dízel és benzines motorok választhatók, a korábban belengetett CNG TGI, azaz a földgázzal üzemelő modell egyelőre nincs a kínálatban. A 2,0 literes, közös nyomócsöves modern dízelmotor 75, 102 és 122 lóerős teljesítményszintekkel kapható, az egyetlen benzines, a 1,5 literes, négyhengeres TSI 114 lóerővel gazdálkodik.

Alapból az erőátvitelért 6 fokozatú kézi váltó felel és az első kerekek hajtottak, de az erősebb kivitelekhez kérhető 7 sebességes DSG (duplakuplungos) automata váltó, valamint elérhető a 4Motion összkerékhajtás is. Hibrid vagy elektromos verzió nincs, arról nem rendelkezem információval, hogy a Volkswagen tervezi-e a bevezetésüket a jövőben.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

A tesztautót a benzinmotorral és az automatikus váltóművel szerelték, amely egy nagyon kellemes és harmonikus párosítás, de a fogyasztás miatt mégsem ez az ideális választás. A fedélzeti számítógép szerinti nagy átlaga az autónak 9,9 liter/100 km volt, ami nem kevés, de nem szabad elfelejteni, hogy zömmel újságírók hajtják.

Nálam inkább 9 liter körül fogyott átlagban, de városi araszolásban egyszer egy 20 kilométeres útvonalon 14,5-et is láttam kiírva, ami azért elég ijesztő. Elővárosi, országúti forgalomban nem lehetetlen 9 liternél jobb értékeket is produkálni, ám erősen forgalom- és lábfüggő az eredmény. Csodák nincsenek, a nagy homlokfelület és jelentős önsúly feladja a leckét a turbós benzinmotornak.

Az autópálya neki nem pálya

Vezetni egyébként jó a benzines Caddyt. Viselkedése városi forgalomban személyautós, jól veszi a gázt, kellően dinamikus is, a gyorsan és észrevétlenül kapcsoló automata váltónak hála kuplungolással sem kell vesződni. Piros pont, hogy a DSG-hez jár autohold funkció, így nem kell a féken állni a lámpánál. A stop-start rendszer is jól teszi a dolgát, egy pillanatra sem éreztem, hogy rosszkor lépne működésbe vagy nem lenne elég gyors.

Az üléshelyzet az autó jellegéből fakadóan magas és a közel függőleges, nagy méretű üvegfelületeknek hála a kilátás is pazar. Menet közben az 1,5 literes TSI motor mindvégig megbújuk a háttérben, semmilyen vibráció nem jön át az utastérbe, hangja csak magasabb fordulatszám-régiókban jelentkezik, de akkor is kellemes orgánum hallható, nagyon harmonikus és kellemes.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

A rugózása puha, de a viszonylagos kényelemnek ára van, legkésőbb országúti tempónál érezhetően billegőssé válik, hirtelen kikerülési manőverre pedig ijesztően reagál, mintha ki akarna farolni, a szigorú ESP-nek kell megzaboláznia a nem kívánt mozgásokat.

Autópályán egyébként is eléri határait a motor, 114 lóereje és a légellenállás egyáltalán nem szeretik egymást. A zajszint sem illik a képbe, autópályatempónál a beszélgetéshez fel kell emelni a hangot, a szélzaj, a futóműzaj és a többi autó keltette lárma is a kelleténél jobban behallatszik. Legalább a motor továbbra sem hallatszik, amelyért a váltó hosszú hetedik fokozatát kell szeretni, 130-nál csupán 2500 körül forog a főtengely.

volkswagen-caddy-maxi-teszt-alapjarat

Vezetési segédletekből a tesztautóban a tempomat, a kerékpárosokat és gyalogosokat is felismerni képes vészfék-asszisztens, valamint sávtartó volt a fedélzeten, de plusz pénzért holttérmonitor, keresztirányú forgalomfigyelő és radaros sebességtartó automatika is kapható. A parkolást nekem hátsó parkolóradar segítette és csodálkoztam, hogy a tolatókamera egy ilyen nagy méretű autóhoz csak extraként elérhető.

Ár és összegezve

A tesztautó ára éppen valamivel 13 millió forint felé kúszott listaáron a konfigurátor szerint, ám azoknak, akiknek legalább három gyermekük van, jár a 2 500 000 forintos nagycsaládosok számára nyújtott állami támogatás, ráadásul felszereltségtől és kiviteltől függően az importőr most további 1 110 000 – 2 740 000 forintot enged el az árból bizonyos verziók esetében. Minden kedvezménnyel együtt ezt a konkrét autót bőven 9 millió forint alatt haza lehetne vinni, ami nem rossz ajánlat.

A Caddyt ötszemélyes kivitelben listaáron 8 990 240 forintért lehet megvásárolni (nem jár hozzá állami támogatás), a hét fő szállítására alkalmas Maxi verzióért legkevesebb 10 027 830 forintot kérnek (járhat hozzá állami támogatás). Caddyt azonban ennél sokkal több pénzért is lehet venni, a csili-vili California vagy Panamericana verziók szépen felextrázva 24 millió forint környékére kúsznak fel.

Egyébként is nagyon drágák az extrák az autóhoz, a LED-es első fényszórók 628 650, kulcsnélküli nyitás és indítás 215 900, fix panoráma üvegtető 520 700, fűthető első ülések (csomagban) 237 490 forintos tételek. Könnyelmű pipálgatással, a számomra szükséges extrák kiválasztásával 3,5 millió forinttal dobtam meg a listaárakat.

Én biztosan a legerősebb, 122 lóerős és 320 Nm nyomatékú dízelt venném, mert valamivel jobban megy a benzinesnél és csupán 6-7 liter körül fogyaszt. A benzinesnek akkor lenne értelme, ha sokkal erősebb lenne, mert ugyan kulturált, de jelen állapotában az egyterű méreteivel egyszerűen nem tud mit kezdeni, a dinamika, illetve a fogyasztás terén elvérzik. Berendelnék az autóba legalább 3 millió forintnyi extrát és biztosan nem hagynám ki belőle az osztottan oldalra nyíló hátsó ajtókat a felfelé nyíló helyett, amit szűk parkolásnál ki sem tudtam nyitni.

Ami a konkurenciát illeti, a méretosztályban Ford Tourneo Connectet, Citroën Berlingót, Opel Combót vagy Peugeot Riftert lehet venni, jellemzően valamivel olcsóbban, mint Caddyt, és ide sorolnám még a Dacia Lodgyt is, ám az árban teljesen verhetetlen, igaz, minőségben és felszereltségben nem éri el a sem Volkswagen, sem a többi modell szintjét.

A Volkswagen Caddy Maxit elsősorban azoknak ajánlanám, akik számára fontos a sikkes megjelenés, a márka arculata és akik rendszeresen kihasználják az autó személyszállító képességeit úgy, hogy közben raktérre is szükségük van. Mások jobban járnak a normál tengelytávolságú kivitellel, hiszen olcsóbb, könnyebb vele parkolni és az aktuális igények szerint tudják személyek vagy csomagok szállítására használni az utolsó sort.

A konkurens Peugeot Rifter tesztvideóját itt találod:

Volkswagen Caddy Life Maxi TSI DSG 2021

  • Lökettérfogat 1498 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 114 LE
  • Max. forgatónyomaték: 220 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4853/1855/1818 mm
  • Tengelytáv: 2970 mm
  • Saját tömeg: 1581 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 5,8 l/ 100 km
  • Tesztfogyasztás: 9 l/100 km
  • CO2 kibocsátás: 156 g/km
  • Végsebesség: 182 km/h
  • 0-100: 12 s