2019. október 28. | 14:57

A francia egyterű hosszított kivitele az egyik legnagyobb hétüléses a piacon.

Kezdésnek közölnék egy összehasonlító számadatot: az első generációs Peugeot Partner hossza 4140 mm volt, míg ennél a modellnél ugyanez az érték 4753 mm. A több mint fél méteres méretnövekedés akkor látványos igazán, amikor az ember az új Rifter (ugyanis most már így hívják a Partner személyszállító kivitelét) mellé lép, hiszen az autó sokkal magasabb és szélesebb is lett, így akinek a régi Partner dimenziói élnek az emlékezetében, annak ez egy teljesen más járművet fog jelenteni. Ami részben igaz is, hiszen az emblémán kívül nem sok minden egyezik az előző Partnerekkel ezen az autón. Na jó, a tempomat karja biztosan. De azt már megszokhatták a PSA-konszern vásárlói, hogy mindig ugyan olyan.

A 2018-ban bemutatott Rifter tehát a Partner-család harmadik generációja, amely egyébként a rugalmas EMP2-es platformnak köszönhetően kétféle hosszúságban választható. Mindkét kivitel kérhető 7 üléssel, ám a rövid verziót nem javaslom ilyen konfigurációban. Az L2-es, nagyobbik változat viszont már-már kisbuszos jelleget ölt, így ez akár egy akadály is lehet a mindennapokban. De erről majd később.

Peugeot Rifter – SUV-s ruhába bújtatták

A franciáknak sosem kellett a szomszédba menni tanácsokért a stílus terén, ennél a böszme nagy egyterűnél is minden praktikát bevetettek, hogy sikkesebbé tegyék az autót. Ravasz módon hobbiterepjárós megoldásokat alkalmaztak, mellyel emészthetőbbé igyekeztek tenni ezt a hasábformát. Megemelték egy kicsit a kasztnit, fényezetlen fekete betéteket tettek az autó aljára, ráadásul a lökhárítókba még egy kis ezüstös betét is került. Így aztán voilá, kész is a SUV-furgon. Vagyis inkább majdnem. Mindenesetre az kijelenthető, hogy a hétüléses egyterűek közt ez az egyik legpofásabb darab.

Peugeot Rifter teszt Alapjárat

Az autó orrát nagyon felhúzták, a tető vonala is egészen magas. A 16-os kerekek elég kicsinek is hatnak egy ekkora bódé alatt, ám a ballonos abroncsokkal mindenképpen jó hatással vannak a menetkomfortra. A kétoldali tolóajtó hasznos a beszálláskor, a csomagtér esetében pedig már külön nyitható az üveg, így nem kell minden apróság bepakolásához felnyitni a pingpongasztal méretű hátsó ajtót.

Peugeot Rifter – sok hely, kevés puha felület

A beltérben a gyártótól megszokott műszerfal fogad, egyterűs kivitelre hangolva. A szögletes, kisméretű kormánykerék itt is jelen van, a műszerfal tetején pedig egy 8 colos érintőkijelző trónol. Az anyagok kopogósak, de legalább nincs zongoralakk, ráadásul még színes betétek is vannak. Látszik a haszongépjárműves jelleg többek közt az üléspozíción is, a váltókar is magasra került, ám alacsonyabb embereknek ettől függetlenül nem feltétlenül esik kézre. Ahogyan a szellőzők fölé helyezett pohártartók sem tartoznak az ergonomikus részletek közé. Van viszont kartámasz az első ülésekhez, a klíma pedig rendesen kapott egy külön panelt, így nem kell a menüből szerencsétlenkedve kezelni azt.

Peugeot Rifter teszt Alapjárat

Jól dolgoznak a biztonsági rendszerek, a távolságtartó tempomat és a sávtartó is rendesen működik. A második sorban három különálló üléssel találkozhatsz, melyek mindegyike alkalmas egy-egy ISOFIX gyerekülés beszerelésére. A székek nem tologathatóak sínen, ám a harmadik sorban olyan hatalmas a lábtér, hogy ez igazából nem is probléma. A középső sorban ülőknek szintén jutott szellőző, ráadásul három felnőtt is elfér egymás mellett. Az utolsó két ülés könnyen kiszerelhető, a leghátul utazóknak pedig egyáltalán nem kell kuporogni. Szerencsére a tesztautóban nem volt jelen az általam valaha látott legfurcsább extra, a plafonra szerelt üvegpolc, melyről minden lepotyog, amit felrak rá az ember. Ha pedig már a pakolóhelyeknél tartok, a Rifterben rengeteg a rekesz, az ajtózsebek elég nagyok, a padlóban még csempészüreg is található. A csomagtér szőnyege viszont már a nagyjából 10 ezret futott tesztautóban is erőteljesen bolyhos volt, el tudom képzelni, hogy fog kinézni 100 ezer kilométer után.

Peugeot Rifter – jó ez a dízel

A kínálatban a már megszokott 1,2-es PureTech benzinmotorok kaptak helyet 110 és 130 lóerős kivitelben, az erősebbet ráadásul nyolcfokozatú automatával is lehet rendelni. Dízelfronton a 100 és 130 lovas, 1,5-ös BlueHDi-k képezik a kínálatot, utóbbihoz ráadásul elérhető a hatfokozatú kéziváltó is az automata mellett. Nálam az erősebbik dízel járt a manuális váltóval, mely egy jó kombinációnak bizonyult. A nyomatékra nem lehet panasz, a fogyasztás pedig 6,5 liter környékén maradt, ami egy ekkora járműtől szépnek mondható. A hangja sem tolakodó, a kabinban csak magasabb fordulaton szembesül az ember a dízelséggel.

Peugeot Rifter teszt Alapjárat

A kisebb motorok azonban maximum elégségesek tudnak csak lenni ehhez a modellhez, nem pedig megfelelőek. Inkább a 130 lovas kivitelek valamelyikével érdemes választani a Riftert. A hatfokozatú váltó pedig csak az Active felszereltségi szinttől érhető el, egyébként ötgangos jár az autóhoz, mely kevésbé előnyös a fogyasztás szempontjából.

Peugeot Rifter – kényelmes útitárs

Egy ilyen kialakítású jármű esetében a vezethetőség helyett inkább a „terelhetőségről” érdemes beszélni. Az autó méretei kicsit nehézkessé teszik a belvárosi közlekedést, a parkolás pedig egyenesen kihívás lehet egy szűkebb utcában. A Bánki Autós Napról távozva elég meleg volt a pite, amikor a belső udvarról ki kellett kanyarodni a Csokonai utcába úgy, hogy mindkét oldalt nem túl ügyesen leparkolt autók voltak. Éppen ezért érdemes azt is végig gondolni, hogy a nagy helykínálatnak milyen hátrányai lehetnek a hétköznapokban, amikor nincsen maximálisan kihasználva a Rifter. Ez nem az a kifejezett „anyukamobil”, még az SUV-s jegyek ellenére sem.

Peugeot Rifter teszt Alapjárat

A menetkomfortra egyébként nem lehet panasz, kellemesen rugózik az autó, és nagyobb kanyarokban sem dől a magas kasztni félelmetesen. A váltó nem egy túl precíz darab, a kormány sem szolgál sok visszajelzéssel, ám ennek az autónak nem is a kanyarvadászat és a sportos vezetés a célja. A fékek rendben vannak, sosem tágult ki a pupillám, amikor közeledett egy objektum, minden szituációban biztonságosan vezethető az autó.

Peugeot Rifter ár és összegezve

A hosszított Rifter nem csak papíron hétszemélyes, így egy jó választás lehet a nagycsaládosok számára. Az állami támogatás igénylésével már 4,3 millió környékén hozzá lehet jutni, ráadásul a Peugeot további kedvezményeket ad, így érdemes a márkakereskedésekben utánajárni a dolgoknak. Az olyan felesleges extrákat, mint a hajtási üzemmód választó nem érdemes bepipálni, mert így az autó ára is elszaladhat, ahhoz viszont nem elég kifinomultak a tech kütyük benne, hogy jóval 9 millió fölött is okos választás legyen ez az autó.

Peugeot Rifter 1.5 BlueHDi 130 S&S Allure L2 (2019)

  • Lökettérfogat: 1499 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 131 LE (97 kW) 3750/perc
  • Max. forgatónyomaték: 300 Nm 1750/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4753/1848/1879 mm
  • Tengelytáv: 2975 mm
  • Saját tömeg: 1520 kg
  • Városi fogyasztás: 4,8 l
  • Országúti fogyasztás: 4,2 l
  • Vegyes fogyasztás: 4,3 l
  • Tesztfogyasztás: 6,5 l
  • CO2 kibocsátás: 114 g/km
  • Végsebesség: 187 km/h
  • 0-100: 10,3 s