A Jaguar F-Pace sorhatos dízellel és adaptív futóművel válik úriassá.
A Jaguar XE-vel együtt az F-Pace is megújult 2021-re, aminek valljuk be őszintén, itt volt már az ideje, hiszen az F-Pace már 2016 óta van jelen a piacon. Az első találkozásunk alkalmával azonnal felmerült bennem a kérdés, hogy eddig miért nem tudott ennyire kiforrott lenni? Oké, lehet, hogy a vajszínű bőr és az elegáns metálfény tette, de ez a konkrét tesztautó abszolút levett a lábamról. Végre azt éreztem, hogy itt már prémium szinten mozgunk, és hogy a sorhatos motor nagyon passzol hozzá, az azonban már más kérdés, hogy az Ingenium motorcsalád tagja milyen megbízhatósággal vészeli át a használat megerőltető éveit.
Szabadidő-autók között is elegáns
A Portofino Blue fényezéssel ellátott tesztautó formaterve nem igazán öregedett az évek alatt, azonban most még egy fokkal sikerült üdítőbbé tenni. Jól hozza a Jaguárra jellemző, szigorú és egyben elegáns, vadmacskákat igéző megjelenést, bár a far szögletes eldolgozása véleményem szerint még mindig nem passzol a lágy lejtésű frontrészhez. A méreteket tekintve 4747 mm-es hosszal, 2175 mm-es szélességgel és 1664 mm-es magassággal rendelkezik, a tengelytáv pedig 2875 mm-t mutat. Nagyobb hűtőrácsot, 10 mm-rel keskenyebb első LED-es fényszórókat kapott a frissített modell, a motorháztető domborulatait és a lökhárítókat is átszabták, hátul pedig rendes kipufogóvégeket kapnak az erősebb modellek.
Eddig miért nem ilyen volt?
Ami igazán rabul ejtett, az az F-Pace beltere volt. Azonnal az a kérdés fogalmazódott meg bennem, hogy eddig miért nem volt ilyen? Miért kellett erre 5 évet várni? Az új, 11,4 colos érintőkijelzőn futó PiviPro infotainment rendszer kidolgozása rendben van, egészen gyorsan veszi a lapot, hamar kiismerhető. A középkonzolból kiemelkedő menetválasztó tárcsa eltűnt, helyébe egy klasszikus, tologatós-húzogatós menetválasztó kart kapunk, az üzemmódválasztót azonban manuálisan el lehet tüntetni a fémes keretbe. A kormány mögötti műszeregység 12,3 colos HD kijelzőt takar felárért, kapott az autó head-up displayt is, amit nem tudtam úgy beállítani, hogy egyes részei ne mosódjanak el, zavaró volt, így ki is kapcsoltam a teszthét során.
A beltérben is számos új színnel találkozunk, az átszabott kormány kéttonúsú bőrborítása roppant elegáns, ahogyan a fűthető, szellőztethető üléseké is, bár ahogy közelebbről vizsgáltam, a varrásnál már kezdtek repedések keletkezni a bőrön, reméljük azért kibírnak néhány évet szakadás nélkül. A könyöklő sajnos már nyöszörgött a használat során, ami azt gondolom ebben a szegmensben nem megengedhető, főleg, ha egy 1000 kilométert futott autóról beszélünk. A fém váltófülek a kormány mögött minőségre vallanak, ahogyan a nyitott pólusú fabetétek is remekül mutattak az utastérben. A „Made by Coventry” felirat az üléseken és pulzáló érintőfelülettel rendelkező klímakonzolon is megjelenik, ügyes átmeneti megoldás ez az érintős és klasszikus gombok között, bár nem minden esetben vette az utasításokat elsőre, ügyesen kell eltalálni, hogy milyen erősen, hogyan nyomod a pulzáló felületet – elegáns, de reszponszivitásán még finomítani kell.
Sorhattal az igazi
A Jaguar F-Pace 2,0 literes, négyhengeres és 3,0 literes, hathengeres benzinmotorral is kapható, utóbbihoz már 48V-os rendszer társul. A dízelek terén szintén ez a felállás, a különbség annyi, hogy a kisebb dízelhez is lágy hibrid hajtást társítottak. Az igazi benzinvérűek választhatják az 5,0 literes, kompresszoros V8-ast, a zöld lelkületűek pedig a konnektoros változatot: a P400e jelölésű modell a 2,0 literes, négyhengeres benzinmotor mellé egy 105 kW-os villanymotort kap, a rendszer összteljesítménye 398 lóerő. A 17,1 kWh-s akkucsomag fél óra alatt 80%-ra tölthető a maximális, 32 kW-os DC töltést kihasználva, hálózatról 1 óra 40 perc kell neki. A tisztán elektromos hatótáv 53 kilométerre tehető a WLTP szerint.
Tesztautónk a 3,0 literes, hathengeres dízelt kapta, ami a közel 2,1 tonnás szabadidő-autóhoz remekül passzolt, főleg, ha hosszabb távok megtételére vásároljuk. Kiegyensúlyozottan, csendesen jár, a ZF-féle nyolcfokozatú automata váltó, finom váltásokkal teszi krémessé az utazást, a Start/Stop rendszer észrevétlenül teszi a dolgát és elméletben a dízelmotornak is képes besegíteni a 48V-os rendszer, bár ebből sokat nem érzékeltem, hiszen így is erélyesen indul meg a 300 lóerőnek és 650 Nm-nek köszönhetően. Sport módban a hanggenerátorok is ráerősítenek ugyan, de még így is vérpezsdítő morajok érkeznek a motortér felől. Autópályán könnyűszerrel lehet hozni a 130-as utazót szél- és kerékzajoktól mentesen, ilyenkor az étvágya 9 liter környékén alakul, városi körülmények között viszont inkább 10 és afeletti értékekkel érdemes számolni.
Mindenen át
A feszesre hangolt futómű sportolási lehetőségeket is enged, bár még mindig nem tudok a „sportos SUV” szemlélettel megbékélni, mert a súlyos és magas építmény kialakításából fakadóan nem erre való. A 21 colos kerekek húsos gumijai és az adaptív felfüggesztés felettébb komfortossá teszi az utazást és biztonságérzetet is növeli az F-Pace, hiszen csak összkerékhajtással kapható. Az AWD rendszer alapvetően hátul hajt és csak nagyon szükséges esetekben avatkozik be az első hajtás, csak a V8-as SVR verzió kap elektronikusan vezérelt, aktív differenciálművet, a többi motorváltozathoz nyitott diffi társul fékvezérelt nyomatékveltorálással.
Ár és összegezve
Szerény véleményem szerint a ráncok felvarrásával nyerte el igazi fényét az F-Pace, a beltérben minőségi anyagokat használnak, bár apró összeszerelési malőröket lehet találni, a kijelzőn futó infotainment egyedi, stabilan működik. Az autó kiállása még markánsabb lett a kecsesebbre húzott lámpákkal, a sorhatos dízelmotorral és az adaptív lengéscsillapítóval pedig BMW X5-i magasságokba emeli a kényelmet és a teljesítményt.
A négyhengeres dízelt most akciósan 14 490 000 forinttól meg lehet vásárolni (vélhetően raktárról), a benzines változat 18 375 000 forinttól indul. A tesztautó SE felszereltségi szinten, a sorhatos dízellel 26 566 000 forinttól hozható ki, a plusz tételekkel ez a példány már 31 157 000 forintba kerül. Ha unod a német prémiumokat és kerülnéd a négyhengeres Volvókat is, akkor a Jaguar még mindig jó alternatívákat kínál a szedán és szabadidő-autó kategóriában is. Azt gondolom, a gondtalan autózást kizárólag a sorhatos erőforrás támogatja, pozitívum, hogy ezt gázolajos és benzinesként is megvehetjük, városi használathoz a zöld rendszámos kivitel javallott, a mérleg másik végén pedig a V8-as, kompresszoros motor figyel. Szóval van miből választani az F-Pace esetében, és ez mindenképpen megsüvegelendő.
A tisztán elektromos Jaguar I-Pace tesztjét itt találod:
Jaguar F-Pace SE 3.0D Mild Hybrid AWD (2021)
- Lökettérfogat: 2996 cm3
- Hengerek/szelepek: 6/24
- Max. teljesítmény: 300 LE
- Max. forgatónyomaték: 650 Nm
- Hossz./szél./mag.: 4747/2175/1664 mm
- Tengelytáv: 2874 mm
- Saját tömeg: 2083 kg
- Gyári vegyes fogyasztás: 7,8 l / 100 km
- Tesztfogyasztás: 9,4 l / 100 km
- CO2 kibocsátás: 206 g/km
- Végsebesség: 230 km/h
- 0-100: 6,4 s