2021. február 06. | 13:50

A Jaguar mindig is jeleskedett a kétajtós sportkocsik kategóriájában, az X150-es kódjelű XKR pedig egy szinttel feljebb tette a lécet teljesítmény tekintetében.

A Jaguar E-Type mindmáig az egyik legszebb kétajtós sportkocsi, amit a Szigetország gyártott. Bemutatásakor még a nagy Enzo Ferrari is elismerően nyilatkozott róla: azt mondta, ez a leggyönyörűbb autó, amit valaha látott. Hízott is a mája a brit tervezőknek, hogy az E-Type így elnyerte a Commendatore tetszését.

Az autóról képeket ide kattintva találsz.

1961-ben debütált, formavilágával jócskán megelőzte korát, de menetteljesítményeivel is kitűnt a konkurensei közül: a 3,8 vagy 4,2 literes, soros hathengeres blokkok bőven 200 km/h feletti végsebességet biztosítottak úgy, hogy akkoriban már fele ekkora tempó elérése is gondot okozott a mezei személygépjárműveknek. Az E-Type-ban benne volt minden, amiért a Jaguart szeretik: elegancia, sportosság és versenypedigré. Nehéz szívvel, de 1975-ben nyugdíjazták a típust, ekkor adta át helyét a palettán az XJS-nek.

Az XJS már egy teljesen más világ volt. Elődjéhez képest jócskán meghízott, hiába ugyanaz a Malcolm Sayer tervezte, mint az E-Type-ot, ez már nem egy filigrán sportautó volt, hanem inkább egy hatalmas utazó tepsi, két ajtóval. A terebélyes géptető tekintélyes méretű aggregátot rejtett: már az első szériás modellek orrába is egy 5,3 literes, V12-es benzinmotort pakolt a Jaguar. A modellciklus végére megjelent ennek az erőforrásnak a 6 literes változata is, a selymes járáskultúra és a fogyni nem akaró erő kitűnően passzolt a brit luxuscirkáló karakteréhez.

Az évek során azonban bebizonyosodott, hogy nem egy maradéktalanul megbízható motor a V12-es, a bonyolult konstrukció kismilliónyi hibalehetőséget hordozott magában, sokan egyenesen a pokolba kívánták a Lucas-féle elektronikával felvértezett technikát. Aki beérte szolidabb teljesítménnyel és presztízsértékkel, annak ott voltak az AJ6-os motorok 3,6 és 4 literes hengerűrtartalommal, amelyek egyszerűbb felépítésükből kifolyólag tartósabbnak bizonyultak. Az XJS még az E-Type-ot is felülmúlta modellciklus terén: 21 év után, 1996-ban köszönt le a kínálatból.

Helyére érkezett az XK-széria, amelyek még ma is feltűnnek néha-néha hazánkban. Formavilágot tekintve markáns változást eszközöltek az elődmodellhez képest: vonalai jóval modernebbek lettek, érezhetően az E-Type dizájnja lebegett Geoff Lawson és Fergus Pollock szeme előtt, amikor papírra vetették az XK8-ast. A problémás V12-es és sovány sorhatos után a Jaguar végre megtalálta az arany középutat: megjelentek és átvették az uralmat a V8-asok, olyannyira, hogy ennél a generációnál már kizárólag nyolchengeresek közül választhattak a kuncsaftok.

A belépő 4 liternél indult, már ez is igencsak tisztességes, 290 lóerő leadására volt képes, de az igazi szörnyetegnek ennek a kompresszorral feltöltött változata bizonyult: 370 lovas és 525 Nm-es teljesítménye miatt végsebességét 250 km/órára kellett elektronikusan korlátozni. Érdekesség, hogy a Jaguar ekkoriban a Mercedes 5G-Tronic automatáját használta, mivel nagyon jól bírta a terhelést, a fokozatváltások pedig olyan simák voltak, amilyennek egy ilyen kaliberű kétajtósnál elvárja az ember. 2003-tól már combosabb, 4,2-es V8-asok várták a vásárlókat, az XKR itt már elérte a 400 lóerős álomhatárt. 10 év után adta át helyét az X150-es kódjelű modellnek.

A Jaguar ugyan megtartotta az XK típusnevet, de nem vette félvállról az utódmodell fejlesztését. Sőt, nagyon is odatette magát. Az X150-es karosszériájának váza teljesen alumíniumból készült a súlycsökkentés jegyében, sikerült is átlagosan 91 kg-ot lefaragni az elődmodellhez képest. A formatervvel pedig Ian Callumot bízták meg, aki korábban a TVR-nél és az Aston Martinnál szerzett tapasztalatot. A legendás dizájner ihletet merített a Jaguar korábbi sportautóiról, a hűtőrácsnál kitűnően megfigyelhető az E-Type rokonság, de oldalról nézve egy csipetnyi Aston Martin DB7 is került a receptbe, ami szintén Ian Callum nevéhez fűződik.

A korai modellek megörökölték az előző széria 4,2 literes V8-asát (300 LE), ami a 6 gangos ZF automatával kimondottan jó párost alkotott. Innovációnak számított, hogy a vezető már a kormány mögé helyezett fülekkel is tudott kapcsolgatni a fokozatok között, de a feltöltött, kompresszoros változat 2007-es megjelenése valószínűleg jobban megpörgette az eladásokat, mint a váltófülek. Itt már 420 ló várta a sofőr jobb lábának parancsát, aminek köszönhetően 5 másodperc alatt futotta a 0-100-as sprintet. A megnövekedett teljesítményről a módosított lökhárítók és a plusz légbeömlővel ellátott géptető tanúskodott.

2009-ben érkezett az első ráncfelvarrás, ami nem is igazán optikai jellegű volt, az XK és XKR külseje alig változott. A markáns újítást a géptető alatt kellett keresni: a 4,2-es blokkot hosszú szolgálat után nyugdíjazták, helyére egy 5 literes V8-as került, ami durván 100 extra lóerőt biztosított mind a szívó, mind pedig a kompresszoros modellnek. Az XKR 510 lovas teljesítményével már nyugodtan begurulhatott a német izomkolosszusok mellé a piros lámpánál, szégyenkeznie egyáltalán nem kellett. Egy évvel később a Jaguar piacra dobta a Speed Pack-et a dinamikusan vezető vásárlóknak, ami a kedvezőbb aerodinamikának és az elektronikus limiter módosításának köszönhetően már 280 km/órás száguldást is lehetővé tett.

Egy átlagos felhasználó már ezekbe a számokba is beleszédülne, de a Jaguar tervezői úgy gondolták, hogy van még potenciál az XKR-ben, amit elő kéne csalogatni. A csúcsmodellt XKR-S névre keresztelték, a kompresszoros V8-ast itt 550 lóerőre és egészen elképesztő 680 Nm-re feszítették, ami egy igazi huligánautót csinált az amúgy sem gyenge sportkupéból. Mivel csak a hátsó kerekeit hajtotta, ezért a tapadás állandó problémát jelentett, de talán pont ez adta meg igazi karakterét a ragadozó nagymacskának. Azok a vásárlók, akik a tizedmásodperceket nézték egy 0-100-as gyorsulásnál, valószínűleg inkább Nissan GT-R mellett tették le a voksukat, de akiknek az okozott élvezetet, hogy autójuk még harmadikban, neadjisten negyedikben is kapar, azok keresve se találtak volna jobb kocsit az XKR-nél. Stílusos megjelenésével, karizmájával és eszméletlen erejével üde színfoltot jelentett a németek által uralt über-kupék szegmensében a Jaguar XKR.

Prémium autót vásárolnál? Ne habozz tovább, és keresd fel a Magyar Autókereskedőház Zrt. kollégáit telefonon (+36203663447) vagy e-mailben!