2020. december 06. | 07:50

Nagyon sokat lehet tanulni az olyan emberektől, akikben ott van a küzdeni akarás, még annak ellenére is, hogy úgy tűnik, egyszer már elbuktak.

Az autóversenyzés nem egy veszélytelen dolog. Ezt láthattuk a legutóbbi hétvégén, de az elmúlt években is, amikor kér fantasztikus tehetség is elhunyt Jules Bianchi és Anthoine Hubert személyében.

Vannak viszont olyanok is, akik emiatt a sport miatt kerülnek nagyon nehéz helyzetbe. Akárcsak akkor, amikor Hubert, francia tehetségről emlékeztünk meg, most is fel lehetne tenni azokat a kérdéseket, hogy tényleg érdemes ezt ilyen áron csinálni? Mi hajthatja ezeket az embereket? Adrenalin függőség, vagy puszta vakmerő felelőtlenség?

Ha valakinek elhivatott és van egy álma, akkor azt bizony valóra is akarja váltani még akkor is, ha az szinte lehetetlennek tűnik. Most néhány olyan elképesztő küzdő történetét mutatom be, akik már elindultak a pályán, hogy megvalósítsák a hőn áhított álmukat, azonban ezt csak egy hatalmas akadályon keresztül érhetik el. 

Billy Monger – lábak nélkül is padlógázon

2017-ben már a Formula-4-es bajnokságban járt, második szezonját kezdte a sorozatban, ahol áprilisban a Donington parki futamon nagyon szerencsétlenül, nem látva, hogy egy a pályán álló jármű van előtte, hátulról telibe találta a versenytárs, Patrik Pasma autóját. A sérülés mértéke olyan súlyos volt, hogy mindkét lábát amputálni kellett térdtől lefelé. Azonban Billy nem adta fel, és már abban az évben, novemberben autóba ült, hogy újra vezessen. Néhány tesztet követően bejelentették, hogy a brit F3-ban visszatérhet. Az igazán elképesztő pedig az, hogy Monger az első versenyén dobogós helyen végzett, hogy aztán a szezon további részében ezt még további három alkalommal megcsinálja és az idényt az összetett hatodik helyen fejezze be. Hihetetlen kitartásáért és küzdéséért a BBC éves díjátadógáláján megkapta a Helen Rollason Év Személyisége-díjat.

Azóta is versenyautóban harcol azért, hogy még feljebb jusson és igyekszik inspirálni olyan hasonló nehézségekkel, hátrányokkal küzdő gyermekeknek, akik ugyanúgy szeretnék az álmaikat ennek ellenére is elérni. Érdekesség, hogy miután megtörtént a balszerencsés baleset, a családja, a csapata és a támogatói létrehoztak egy JustGiving gyűjtést, amelyen eredetileg 260 ezer font (mai árfolyammal számolva 105 millió forint) volt kitűzve célul. Azonban végül több mint 840 ezer (mai árfolyammal számolva 340 millió forint) fontnyi adomány gyűlt össze a fiatal pilóta számára, hogy megkaphassa azt a kezelést, azokat az eszközöket, amellyel nem csak egy jobb élet, de a versenyzés világa is visszavárja. A támogatók között olyanok is voltak, mint például Lewis Hamilton, Jenson Button vagy Daniel Ricciardo.

Robert Wickens – Egyetlen apró kerék érintés

A kanadai pilóta még a 2018-as szezon poconói versenyhétvégéjén szenvedett hatalmas balesetet. A legmeghökkentőbb az, hogy minden csak egyetlen kerék a kerékhez érintésnek köszönhető, hiszen az IndyCaros oválverseny egyik kanyarjában összeért a versenytársával, Wickens autója pedig a meglökött autón felemelkedve csapódott a falnak, aztán a kerítésnek. Csoda, hogy életben van a versenyző, hiszen ha megnézzük a sérüléseinek összegzését, ijedten kaphatunk a fejünkhöz. A kanadai pilótának ugyanis a balesetet követően háti csigolyatörése, gerincvelő-sérülése, nyaktörése is volt, valamint sípcsont- és szárkapocscsonttörése mindkét lábán, törések mindkét kezében, jobb alkartörése, könyöktörése, négy bordatörése és tüdőzúzódása is.

Ezek után Wickens nem hogy feladta volna, elképesztő küzdelmeken megy azóta is keresztül, viszont a kemény kitartó munka kifizetődik, hiszen manapság már lábra is tud állni és egy keveset sétálni is tud. Nyilván ilyenkor jut eszébe az embernek, hogy ha más hivatást választ, akkor ma nincs ez a hatalmas küzdelem, azonban ha mindenki így gondolkodna, akkor nem születnének zseniális emberek, akik feltalálnak, akik feszegetik a határokat, akik elérnek valami nagyobb volumenű célt vagy álmot. Wickens nem adta fel az álmát és több mint két év után most októberben ismét gokartba is tudott ülni. Elképesztő akaraterő kell ehhez.

Richard Hammond – Se beszélni, se járni nem tudott!

Hammond 2006-ban éppen egy Top Gear forgatáson vett részt Jeremy Clarkson és James May társaságában, amikor egy sugárhajtású autóval akartam elérni hihetetlen gyorsaságot. Egyes feltételezések szerint a céljuk a szárazföldi sebességrekordot akarták megdönteni, azonban ezt a műsor producere cáfolta. Richard Hammond mindenesetre egészen 513 km/órás sebességig gyorsult, amikor az egyik futómű meghibásodott, az egyik gumiabroncs pedig szétrobbant, míg az autó a fűben tudott csak lelassítani, pördülve és bukdácsolva.

Hammond feje sérült leginkább, amely hatalmas ütéseket kapott, ennek következtében agykárosodást szenvedett. Az ismert tv-s személyiség több hétre kómába került. Ébredése után egy két hétig pedig járni és beszélni se tudott. Később, amikor felesége bement hozzá a kórházba, Hammond konkrétan azt mondta, hogy ő biztosan nem lehet a párja. Sőt, Mindy Hammond elmondása alapján férje még több hónap után is mondta nekik, hogy költözzön el két gyermekükkel együtt, mert fogalma sincs kik ők, számára ők csak idegenek. Hammond elmondása alapján körülbelül öt percnél tovább rengeteg ideig nem emlékezett semmire, több interjúban is elmondta, hogy körülbelül egy teljes éve kimaradt, hiszen nem csak a balesetre nem emlékszik, de arra sem, hogy utána több héttel, hónappal később interjúkat adott. Richard Hammond szintén nem adta fel, visszatért és azóta is folyamatosan feljebb jut a karrierjében. Habár azóta vége lett a Top Gear ezen felállásának a BBC csatornáján, a trió már a The Grand Tour-ban csinál izgalmasabbnál izgalmasabb műsorokat. Újabb buktatókat tartogatott számára az élet 2017-ben is, amikor egy Rimac Concept One modellel szenvedett súlyos balesetet, ezt azonban szerencsére kisebb sérülésekkel túlvészelte.

„Mindent lehet, csak akarni kell” - A hihetetlen akaraterő

Per Olof Ekström svéd író szavait idézve egy nagyon nagy igazsággal találjuk magunkat szemben, és ha a teljes idézetet olvassuk, akkor még nagyobb igazság rejlik a szavaiban:

„Mindent lehet, csak akarni kell; de aki semmit se akar, annak minden lehetetlen.”

Hatalmas igazság, ami a fentebb említett példákkal és karakterekkel együtt minket is inspirálhat, hogy küzdjünk az álmainkért, segítsünk azoknak, akik valami oknál fogva hátrányt szenvednek és ne adjuk fel akkor sem ha valami lehetetlennek tűnik. A legnagyobb sikerek akkor jönnek, amikor az ember felül tud kerekedni a nehézségein és problémáin, ami által fejlődik a személyiség is és kész lesz sikereket elérni. Tanuljunk tőlük.