2021. június 21. | 09:57

Jó tanácsokkal szolgált a hatóság.

2021. június 22-én 24 óráig az ország egész területére II. fokú hőségriasztás van érvényben. A nagy meleg természetesen a közlekedők állapotát is befolyásolja, ezért a rendőrség figyelmeztetést adott ki, amely az autósok mellett a gyalogosokat is érinti.

A hőséghez mindenki eltérően alkalmazkodik, és ez önmagában is jelentős veszélyforrás lehet a közlekedésben, közölte az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság. A sofőrök a hőségben jellemzően kevésbé tudnak koncentrálni, a megszokottnál figyelmetlenebbek, nem veszik észre a közúti jelzéseket, vagy későn reagálnak a kialakult közlekedési szituációra, esetleg veszélyhelyzetre.

A fásultságból fakadóan a reakcióidő hosszabbá válik, a reflexek tompulnak, a mozdulatok kapkodóvá válnak, magyarul a pusztító melegben nagyobb esély van balesetek kialakulására. A kánikulában a járművezetők többnyire türelmetlenebbé válnak, hamarabb elveszítik önkontrolljukat, így hajlamosabbak az agresszív és durva szabályszegésekre, mondja a rendőrség.

Aki klímás autót vezet, az kicsit könnyebb helyzetben van, a gyalogosok az utcán sétálva viszont elolvadnak, nem meglepő, hogy bágyadtabban is mozognak. Ilyenkor az a nagy probléma, hogy kevésbé néznek körül az úttestre lépésüket megelőzően, és gyakran helytelenül mérik fel a veszélyforrásokat.

Az ORFK-OBB tanácsa az, hogy aki nehezen viseli a meleget, ebben az időszakban – ha teheti – maradjon otthon. Ha erre nincs lehetőség, akkor is kerülje a hosszabb autózást és előre tervezze meg az útvonalat! Amúgy is fontos lenne, hogy mindig kipihenten üljünk a volán mögé, és soha ne vezessünk ittasan, ez 38-40 fok környékén fokozottan igaz.

Mit tehetünk azért, hogy ezt az időszakot is átvészeljük komolyabb gond nélkül?A rendőrség az alábbi tanácsokkal szolgált a police.hu oldalon:

  • Igyunk az átlagosnál nagyobb mennyiségű folyadékot, és mindig legyen kéznél ásványvíz, vagy üdítőital, akkor is, ha gyalogosan közlekedünk!
  • Fontos a türelem, vezessünk kissé lassabban, óvatosabban, számítva az ilyenkor természetes koncentráció- és reflexcsökkenésre. Menet közben tartsunk nagyobb követési távolságot, és ne hergeljük magunkat, ha dugóba keveredünk.
  • Lehetőleg árnyékban álljunk meg a kocsival. Ha az álló gépjárműben gyermek, vagy házikedvenc marad, véletlenül se hagyjuk őket bezárva, felhúzott ablak mellett, mert a felforrósodott utastérben ennek akár életveszélyes következményei is lehetnek!
  • Soha ne induljunk útnak lapos, alacsony nyomású gumikkal! Nyáron a téli gumiabronccsal közlekedő gépkocsik több üzemanyagot fogyasztanak, ráadásul fékútjuk is megnő, ezzel is érdemes tisztában lenni.