2022. július 08. | 13:06

Az elmúlt években egyre több új autót szereltek fel internetkapcsolattal, vagy más, adatkapcsolatot igénylő szolgáltatással. Az autógyártók sok esetben mégsem terveztek azzal, hogy egyes országokban kivezethetik az autós szolgáltatások alapját nyújtó 3G-hálózatot. Magyarországon ezekben a hónapokban is zajlik a gyors mobilinternetezés korát elhozó 3G megszüntetése, így sok autótípus is lebutulhat a változtatás miatt. Utánajártunk, mire számíthatnak ezeknek az autóknak a gazdái.

A Telekom július 1-én, a Yettel idén nyáron leállítja magyarországi 3G mobilfrekvencia szolgáltatását. A Vodafone sem marad ki a sorból, de a cégnél csak annyit tudni, hogy Székesfehérvár és Várpalota környékén kezdték a leállítást, május 23-án. Minderre azért van szükség, hogy a szűkös frekvenciaspektrumot a gyorsabb és hatékonyabb 4G és 5G technológiákkal fedhessék le. Fontos adalék azonban, hogy csak a 3G szűnik meg, a 2G (EDGE) továbbra is elérhető marad. Így a csupán telefonálás-alapú információátadás a maximum 3G-t használó eszközöknél is biztosított marad, vagyis nem kell kidobni azokat a készülékeket, amelyekben a 3G a legjobb adatkapcsolat-típus, igaz, nem lehet majd velük megfelelő sebességgel mobilnetezni. Miközben ezek a telefonok manapság pár ezer forintot érnek, rengeteg olyan autó van, amelyet nem lehet ennyire egyszerűen elengedni, pedig pontosan ugyanarra a problémára számíthat a gazdájuk.

Milyen technológiák érintettek?

A legfontosabb autós, mobilnetet igénylő funkció az automata segélyhívás. A baleset esetén a hatóságokat tárcsázó ecall rendszer 2018. áprilisától kötelező az új autótípusokban egy Európai uniós kezdeményezés nyomán. Az ecall nem csak telefonál, de a adatokat is szolgáltat a baleset körülményeiről, így a hatóságok rögtön tudhatják, hányan ültek az autóban, illetve hány légzsák robbant az ütközéskor. Az átállás után sem lesz fennakadás ebben a szolgáltatásban, hiszen a hívás és az adattovábbítás is működőképes marad 2G-kapcsolattal.

Az infotainment, vagyis a fedélzeti kommunikációs- és szórakoztatórendszer különböző szolgáltatásai, és az extraként autóba rendelt internetkapcsolatokkal már más a helyezet. A 4G 2012-es, magyarországi bevezetése óta óriási fejlődésen mentek keresztül ezek a rendszerek, így ma már nem csak időjárásjelentést, illetve rövid, szöveges híreket olvashatunk velük, hanem távoli szoftverfrissítést, telefonról vezérelhető funkciókat (előfűtés/hűtés, mobilos ajtónyitás, kiparkolás), internetezést és sok minden mást nyújtanak. Mindez már sok esetben jóval több adatforgalmat igényel, mint amekkorát kényelmesen ki tud szolgálni egy 3G megszűnésével 2G-re butuló autó fedélzeti rendszere.

Az adatkapcsolathoz SIM-kártya kell, amelyet alapesetben az autógyártók biztosítanak a vásárláskor, előre meghatározott ideig. Ez akár a újkori forgalomba helyezéstől számítva 5-7 évet is jelenthet, utána viszont márkája válogatja, hogy magával az autógyártóval, vagy a mobilszolgáltatóval kell-e új előfizetési szerződést kötnünk. A fedélzeti internethez szükséges modemeket és SIM-kártyákat többnyire úgy építik az autókba, hogy mezei felhasználó, otthoni körülmények között ne tudjon hozzáférni. Ez a hozzáállás pont a mostanihoz hasonló technológiaváltásokkor teszi kiszolgáltatottá az adatkapcsolati szempontból elavuló autók gazdáit.

Támogatják azokat, akiknek 3G-s mobiljuk van

Netrefel program keretében maximum bruttó 20 ezer forintos támogatást kaphatnak azok, akik benne ragadtak a 2G/3G technológiás mobiltelefonokban. A programot elég korrekten állították össze, úgyhogy ne rohanj az ingyen pénzért, ha új iPhone-t vennél, mert nem fog menni. Egyrészt maximum bruttó 120 ezer forintos új eszközre vehető igénybe a támogatás, ráadásul bármilyen, évek óta a fiók mélyén lapuló telefon nem elég, mert azt is bizonyítanunk kell, hogy az öreg eszközzel legalább egyszer telefonáltunk/sms-eztünk/interneteztünk 2021. július 1. és december 31. között.

A 3G megszűnésével kapcsolatban minden magyarországi képviselettel rendelkező autómárka importőrét megkerestük, hogy megtudjuk, mire számíthatnak az autók tulajdonosai. Mindenhova azonos kérdéssort küldtünk, és egy héten belül kértük a válaszokat. Ezalatt az Alfa Romeo, Fiat, Ford, Jeep, Lexus, Toyota, Mazda, Nissan, és a Renault márkáktól nem érkezett érdemi visszajelzés, a Citroën, DS, Honda, Hyundai, Kia, Mitsubishi, Subaru, és Suzuki típusait pedig nem érinti az átállás.

Általános jelenség, hogy a márkák elugranak a felelősségvállalás elől, és azzal védekeznek, hogy a szolgáltatások (jóval lassabban) 2G-n is működőképesek maradnak, vagy azt javasolják, hogy telefonról osszunk internetet az autóra.

BMW

A BMW úgy fogalmazott, hogy a 2017. július után gyártott autók mind 4G-képesek, kivéve a 2018. novembere előtt gyártott i3, és a 2018. márciusa előtt gyártott i8 elektromos modelleket. A 3G megszűnése miatt 2G-ben ragadt típusok szolgáltatásai működni fognak ugyan, de lassabbak lesznek, írja válaszában az importőr.

BMW i3 kilenc évig készült szinte változatlan formában: a korai évjáratok kommunikációs rendszere nem 4G kompatibilis – Fotó Macsuga János / Alapjárat.hu
BMW i3 kilenc évig készült szinte változatlan formában: a korai évjáratok kommunikációs rendszere nem 4G kompatibilis – Fotó Macsuga János / Alapjárat.hu

Honda

A Honda autóiban sosem volt 4G-nél gyengébb képességű modem, így őket nem érinti az átállás. Az adatszolgáltatás elérhetősége nincs időben lekorlátozva, de előfizetés szükséges bizonyos funkciók használatához (pl. My Honda+ személyi asszisztens).

Jaguar, Land Rover

A Jaguar a 2018-as modellévtől tért át a 4G alkalmazására. Az előtte készült modellek tulajdonosai számára semmi jó hírrel nem szolgált a hazai képviselet, csak azzal, hogy a 2G kapcsolaton keresztül továbbra is működőképesek maradnak a szolgáltatások. Mint tudjuk, nem kizárt, hogy lassabban.

Kia

A Kiákat alapvetően nem érinti az átállás. A Niro volt az első, amelyet beépített Sim-kártyával árultak, de a forgalmazó szerint annak a típusnak is rendben lesznek a szolgáltatásai, ha a legújabb Kia Connect applikációt használjuk a telefonunkon. Amennyiben a Kia-tulajdonosok internetet is rendeltek az autójukba, hét évig ingyenesen, utána előfizetéssel használhatják azt.

Mercedes-Benz

A Mercedes adatkapcsolatot is igénylő szolgáltatásaihoz Magyarországon Vodafone SIM-kártyát használnak, és érdekes módon a hazai márkaképviselet azt a tájékoztatást adta, hogy szerintük ez a szolgáltató egyelőre nem tervezi a 3G leállítását. Ezt már cikkünk elején cáfoltuk, hiszen a Vodafone a többi szolgáltatóhoz hasonlóan szintén megkezdte a 3G fokozatos kivezetését.

A korábbi Mercedes C osztály egyes fedélzeti funkcióit is érintheti a 3G megszűnése – Fotó: Mercedes-Benz
A korábbi Mercedes C osztály egyes fedélzeti funkcióit is érintheti a 3G megszűnése – Fotó: Mercedes-Benz

Mindemellett a márka itteni képviselete szerint a legfeljebb 3G-re képes régebbi autók szolgáltatásai működőképesek lesznek akkor is, ha csak a 2G marad. Hozzátették azt is, hogy az autó internet szolgáltatását nem az importőr közreműködésével, hanem közvetlenül a Vodafone-on keresztül lehet megrendelni, a az autógyártó csak a műszaki alapot adja hozzá.

Opel

Az Opelnél viszonylag lazán állnak a kérdéshez. A 3G megszűnése a 2020 után gyártott, Opel Connect autós operációs rendszert futtató elektromos és plug-in hibrid típusoknál kulcskérdés. Ez a szolgáltatás teszi lehetővé a villanyautózáshoz köthető kényelmi funkciók (távolról indítható klíma, fűtés stb.) mobilos vezérlését. Ebbe a körbe tartozik a Grandland plug-in hibrid változata, valamint az elektromos Mokka-e, Corsa-e, Combo-e, Vivaro-e és Zafira-e típusok, de az Opel szerint annyira kevés adatforgalmat használ az alkalmazás, hogy csak kismértékű lassulásra kell számítani. Zám Donát, az Opel hazai termékmenedzsere hozzátette:

„Az OpelConnect európai háttérrendszereinek működtetőjeként a Stellantis komolyan vizsgálja a 3G-s egységgel értékesített autók utólagos fejlesztésének műszaki lehetőségeit, a vizsgálat eredményeiről a nyár folyamán tudunk majd beszámolni.”

Opel Connectet használ egyébként az új Opel Astra (L) is, de ott már minden autót 4G modemmel szerelnek fel. A régebbi típusoknak még csak most kezdték meg az átállítását, így például 2022. novemberétől a Mokka, 2023. februárjától a Grandland, míg 2023. májusától a Corsa, Vivaro/Zafira és Combo már 4G-s modemmel gördül le a gyártósorokról. Az Opel direkt internetkapcsolatot egyik autójához sem kínált, de az Opel Connect szolgáltatáshoz szükséges díjmentes adatforgalmazást a vásárlástól számított 10 évig garantálja a gyártó.

Peugeot

A Peugeot kínálatába csak az elmúlt öt évben kezdtek el beszivárogni azok a modellek, amelyek valamilyen formában internetkapcsolat segítségével nyújtanak kiegészítő szolgáltatásokat. Az érintett autók mindegyikében van 4G modem, így náluk sem kell tartani a régi típusú mobilnet-rendszer megszűnésének következményeitől.

A fizetős online szolgáltatások közül jelenleg az élő közlekedési- és traffipax információk elérhetők Magyarországon, ez 3 évig ingyenes. Mivel az online fizetési felület még fejlesztés alatt áll, a cég nem tudta megmondani, hogy mennyibe kerül majd a hosszabbítás, sőt, csak nemrég vezették be magát a szolgáltatást.

Bizonyos esetekben az autó egész élettartamára ingyenesek ezek az adatkapcsolathoz kötött funkciók, mint például az e-távvezérlés az elektromos és hibrid modelleknél, a térképfrissítés, a My Peugeot applikáció amellyel szintén az autó bizonyos funkcióit követhetjük a távolból, illetve a segélyhívó-rendszer.

Tesla

Az amerikai villanyautómárka típusai kapcsán egy Teslákra szakosodott független szerviz vezetője, Zambelly György volt a segítségünkre. A szakember szerint a 2015 júniusa előtt gyártott Model S-eket érinti az átállás, hiszen ezután már minden Teslába 4G képes egységet szereltek. Mivel már a korai modellek is igen sok internetkapcsolathoz köthető funkciót tudtak (távoli frissítés, a Supercharger töltőhálózat információi, távoli vezérlés, zenestreamelés stb.), ezért érdemes kicseréltetni a modemet az autón, körülbelül 50-60 ezer forintért. Aki mégsem végezteti el az átalakítást, az a továbbiakban a telefonjáról megosztott internetre támaszkodhat. Ezzel kapcsolatban azért nem árt tudni, hogy a Tesla részben az AUtopilot miatt rengeteg információt küld az autóból a központba, ami akár sok megabájtos dashcam felvételeket is jelenthet.

A régebbi Teslákban 50-60 ezer forintért lehet továbbfejleszteni a netkapcsolatot – Fotó: Erős Márk / Alapjárat.hu
A régebbi Teslákban 50-60 ezer forintért lehet továbbfejleszteni a netkapcsolatot – Fotó: Erős Márk / Alapjárat.hu

Volkswagen-csoport (Audi, Seat, Škoda, Volkswagen)

Óriási modellpalettáról van szó, ráadásul vannak kifejezetten drága autóik is, amelyek nagyobb eséllyel szenvedik meg az átállást. Ennek megfelelően a hazai képviselet inkább általános információkkal válaszolt kérdéseinkre. Az adatforgalmat igénylő szolgáltatások (Security & Service, például a közelgő szervizre figyelmeztet többek között, vagy az e-Remote, ami a villanyautók távoli vezérlésével kapcsolatos kényelmi funkciókat tartalmazza), továbbra is működni fognak, de a 3G lekapcsolása lassulást okozhat.

Ebből arra következtetünk, hogy lehetnek olyan típusok is, amelyek nem képesek a 4G-re, de ezekkel kapcsolatban a VW csak úgy fogalmazott, hogy

„a 4G/LTE hálózat vagy akár 5G hálózat használatát lehetővé tevő kommunikációs egység beépítése az aránytalanul nagy műszaki ráfordítás miatt nem indokolt”. A Volkswagen valós idejű forgalmi adatokat mutató Guide & Inform szolgáltatásával kapcsolatban megjegyzik, hogy az erre a funkcióra képes autók alkalmasak megosztott mobilinternet fogadására, így lehet az esetleges lassulást kompenzálni."

A Volkswagen importőre hozzáteszi azt is, hogy: „Sajnáljuk, hogy a távközlési szolgáltatók leállították a mobiltelefon-hálózatokat, de ez nyilvánvalóan kívül esik a Volkswagen AG és a Porsche Hungaria befolyási és felelősségi körén.”

Volvo

A Volvónál 2016. 46. hetétől (november közepétől) gyártott autóktól lett alap a 4G, viszont a korábbi gyártásúaknál nem jellemző, hogy olyan szórakoztató elektronikával legyenek felszerelve, ami nagy sebességű adatkapcsolatot igényel. Az egyedüli eset, ahol a 3G kivezetése esetleg fennakadást okozhat, az a 2011-18 között gyártott On Call szolgáltatással felszerelt S60/V60/XC60 típusok P-SIM kapcsolat adatforgalma. Sztárcsevity Andrea, a Volvo ügyfélélményért felelős részlegének hazai vezetője szerint ezek szinte kizárólag szürkeimportos autók, és náluk is kikerülhető a probléma úgy, ha telefonról osztjuk meg az internetet. A Volvo tájékoztatása szerint a modemet nem lehet cserélni ezekben az autókban.

A Volvo autói 2016. novembere óta használják a 4G hálózatot, a képen látható XC90-generációt korábban kezdték gyártani – Fotó: Volvo
A Volvo autói 2016. novembere óta használják a 4G hálózatot, a képen látható XC90-generációt korábban kezdték gyártani – Fotó: Volvo

A forgalmazó tájékoztatásához érdemes hozzátenni, hogy a megemlített 2016-os váltópontkor már bőven gyártották a ma is futó második generációs XC90 SUV-t, így ott lehetnek csak 3G-t tudó modellek a piacon.

Új korszakhoz kell hozzászoknunk az autózásban

Habár a 3G technológia kivezetésével jó néhány prémiumautó szolgáltatása lassulhat, szinte kivétel nélkül mindegyikük használható marad. A történtek kapcsán inkább az a tanulságos, hogy egyes gyártókat mennyire hidegen hagyja, hogy bizonyos értelemben egyik napról a másikra avulnak el az autóik. Úgy tűnik, vásárlóként hosszú távon az értékcsökkenésbe bele kell számolnunk majd, hogy egy újabb adatkapcsolat-generációváltás esetén néhány funkciótól meg kell majd válnunk, vagy el kell fogadnunk a lassulást.

Címlapfotó: Depositphotos