Egy új rendelet szerint a környezetszennyező gyártó köteles térítésmentesen visszavenni szennyező termékét.
Egy új EU-s irányelvnek megfelelően október elsejétől Magyarországon is bevezették a kiterjesztett gyártói felelősség rendszerét. Ez azt jelenti, hogy ha egy gyártó környezetszennyező terméket állít elő, akkor azt elhasznált állapotában köteles saját költségén visszavenni és feldolgozni.
Ezzel szeretnék elérni azt, hogy az újrahasznosított termékekhez szükséges nyersanyag nagyobb mennyiségben álljon rendelkezésre. Emellett ha ingyenesen adhatja le mindenki a kopott gumit autója alól, akkor talán az olyan embereket is megállítják, akik eddig a természetben dobálták szét.
A program egyébként része az új hulladékgazdálkodási rendszernek, amely még júliusban indult el. Ennek része, hogy az elhasznált vagy használatra már nem alkalmas gumiabroncsot innentől ingyenesen adhatjuk le a kijelölt helyeken.
Ez lehet akár forgalmazó - tehát mondjuk egy gumis műhely -, ahol eddig volt kezelési költsége az abroncsok leadásának. Ha innentől ezért esetleg pénzt kérnének, akkor érdemes naprakésznek lenni és realizálni, hogy az valószínűleg átverés.
A gumisok mellett egyébként mi is elvihetjük az abroncsot a kijelölt pontokra. Ilyen például a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nek vagy az alvállalkozóinak telephelyei, ahol szintén ingyen adhatjuk le az abroncsokat.
Az Energiaügyi Minisztérium álláspontja szerint ez szintén jó hatással lesz a környezetvédelemre, és a szemetelés csökkenését eredményezheti. Hasonlóan az alapötlet megalkotóival az újrahasznosítás lehetőségét is látják a dologban.
Ebben a szegmensben a kormánykommunikáció szerint egyértelműen az ország megtisztítása a cél. Ebben a projektben eddig több mint százezer tonna szemetet szedtek össze az ország különböző pontjain, például erdőkben, közterületeken, folyókban.
Erre a célra egyébként egy applikációt is indítottak HulladékRadar néven, amelynek már 30 ezer felhasználója van. Emellett pedig aszbesztmentesítési akciót is hirdettek, hogy a lakosok ingyenesen le tudják adni az építkezésből megmaradt és fokozottan rákkeltő anyagot.
A tudatos szemétszedésről mi is készítettünk egy anyagot korábban, ezt itt nézheted meg: