2022. június 02. | 11:20

Szakértők szerint a magyar szabályozás diszkriminatív és jogellenes.

Az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet szerint a nemrég hatályba lépett kettős magyar benzinárra vonatkozó szabályozás nem védhető az uniós jog alapján, az Európai Bizottság pedig hamarosan megkezdi a kérdés vizsgálatát – tájékoztatott az Euronews. A magyar kormány úgy véli, fontos érvekkel tudja alátámasztani, hogy a szabályozás miért védhető és indokolt.

Múlt hét péntek óta a 480-as hatósági árat csak a magyar rendszámmal, illetve érvényes forgalmi engedéllyel rendelkezők vehetik igénybe. Ez azonban ilyen formán diszkriminatív a külföldiekkel szemben. A kormány indoklása szerint éppen azért hozták meg a módosítást, mert a jelentős árkülönbség miatt kialakult üzemanyagturizmus már az ellátást veszélyeztette.

tankolásra váró autók a benzinkúton
Kép: Alapjárat

Az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet jelezte, egyelőre nem tudták mélyrehatóan megvizsgálni a kérdést, de meglátásuk szerint a kettős magyar benzinár nem áll összhangban az uniós szabályokkal, ugyanis nincs olyan ok, ami miatt a más országból érkezőket másként kellene kezelni a benzinár tekintetében.

Egy bennfentes forrás szerint az Európai Bizottság mind tartalmát, mind az érvényességét vizsgálni fogja az intézkedésnek.

„Az áruk és szolgáltatások szabad mozgása az unió belső piacán az egyik legnagyobb erősségünk. Minden, az egységes szabad piacot érintő intézkedést csak a közrend, a közegészség vagy a közvédelem veszélyben forgása magyarázhat, esetleg más, nem gazdasági, mindenkire nézve kötelező elvárás. Korlátozás csak akkor vezethető be, ha a fent felsoroltak védelmét szolgálják és arányosak” – fejtette ki a bizottsági forrás.

tankolás
Kép: Depositphotos

A Euronews kiemeli, az uniós előírások kimondják, hogy minden tagállamnak biztosítania kell, hogy a területén működő cégek sem állampolgárságukra, sem lakóhelyükre hivatkozva ne diszkriminálják azokat, akik a szolgáltatásukat igénybe veszik. Jogellenes az a gyakorlat, hogy egyes szolgáltatásokat megtagadjanak, vagy magasabb áron tegyenek elérhetővé számukra.

Andrej Plenkovic, horvát miniszterelnök elmondta, a magyar szabályozás egyértelműen diszkriminatív és ellentétes az uniós joggal. Hozzátette, ez egyértelmű kötelezettségszegés, és amennyiben az Európai Bizottság ezt a Bíróság elé viszi, Magyarország veszíteni fog.

Nyitókép: Depositphotos