2019. május 26. | 13:11

Az első, megállás nélküli transzatlanti repülést végrehajtó pilóták teljesítménye előtt tiszteleg a most debütáló Rolls-Royce Wraith Eagle VIII kupé

A 2019. május 24. és 26. között bemutatkozó Rolls-Royce Wraith Eagle VIII a márka következő, kifejezetten gyűjtők számára készült modellje. A gyár ezzel a mindössze 50 darabos limitált kiadással kíván tisztelegni az első, megállás nélküli transzatlanti repülés emberfeletti teljesítménye előtt. John Alcock és Arthur Brown brit pilóták 1919. június 14-én Új-Fundlandról szálltak fel Vickers Vimy típusú átalakított első világháborús nehézbombázójukkal, hogy aztán közel 16 óra repülés és kicsivel több, mint 3 000 kilométer megtétele után szerencsésen megérkezzenek Írországba. Elsőként a világon.

Az út korántsem zajlott zökkenőmentesen, a rádió és a gép navigációs rendszere a felszállást követően szinte azonnal tönkrement, a csillagok alapján történő navigálásra kényszerítve a kalandorokat. A repülést köd, majd hóvihar is nehezítette, ráadásul a szélhajtásos generátoruk meghibásodása miatt teljesen fedélzeti fűtés nélkül maradtak. A különleges utat teljesítő repülőt 2 darab, egyenként 350 lóerős, 20,3 literes Rolls-Royce Eagle VIII nevű hajtómű mozgatta, melyek szinte egyedüliként minden hiba nélkül működtek az út során. Innen ered az autó elnevezése.

Az autón kívülről és belülről is minden a hősi repülésnek igyekszik emléket állítani. Míg a kéttónusú fényezés szürke árnyalata az éjszaka sötétjét imitálja, addig a világosabb szín magának az eredeti repülőnek a színét utánozza. Az orron található hűtőrács matt fekete színe a repülő motorjának a hűtőnyílásaira emlékeztet. A Rolls-Royce belső terének minden részlete az éjszakai kaland hangulatát hívatott tükrözni. A sötét színek dominálnak, a fekete bőr és a sötét színű eukaliptusz fabetétek komor színvilágát itt is a repülőgép világos színével igyekeztek ellensúlyozni. A legkülönbözőbb helyeken találkozni az útra vonatkozó utalásokkal: a központi óra üvegét például jégkristályok díszítik, érzékeltetve az éjszaka fagyos körülményeit, a tetőkárpitba ágyazott üvegszálak pontosan azt a csillagállást mutatják, amelyet a pilóták is láttak az út felénél az éjszaka közepén és a megtett távolságra utaló „1 880 miles” felirat a hangszórók burkolatán is mind-mind olyan részletek, amelyek különlegessé teszik az autót.

A célba érő pilóták azonnal nemzeti hősökké váltak, bebizonyították, hogy megfelelő felkészüléssel megállás nélkül is meg lehet tenni a hatalmas utat. Néhány héttel később mindkettejüket lovaggá ütötte V. György angol király és elnyertek számos pénzdíjat is tettükért. A 100 éves évfordulón bemutatkozó különleges Rolls-Royce Wraith méltó emléket állít a bátor pilótáknak és emberfeletti teljesítményüknek. Az autó áráról egyelőre nem érkeztek hivatalos hírek, de annyi bizonyos, hogy a 120 millió forintos alapárnál lényegesebben nagyobb összeget fognak érte kérni. Minden kiderül a Comói-tó partján megrendezett Concorso d’Eleganza Villa d’Este rendezvényen.