2020. április 23. | 12:50

A Lime már március közepén eltüntette a járgányait a fővárosból.

A koronavírus-járvány miatt Budapest utcáiról is eltűntek a mobiltelefonos applikáción keresztül bérelhető elektromos rollerek.

A Lime egészen konkrétan március 19-én tüntette el az e-rollereket Budapestről, de a Lime hazai kihívója, a Breezy is hasonlóan járt el. Utóbbi a honlapján jelezte, hogy a Breezy-Bee rollereket átmenetileg vonták be, mivel a cég komoly fejlődési pillanat előtt áll.

A Lime egyébként világszerte szünetelteti a tevékenységét (Dél-Koreát leszámítva), de a rollerek bevonásáról nem tájékoztatta a magyar felhasználókat, ami sokakat váratlanul ért, írja a G7. A legnagyobb rolleres cégek március végén szinte az összes városban leállították a működésüket, mert az egész világon végigsöprő koronavírus-járvány miatt bezuhant a kereslet az e-rollerek iránt.

Ez azért is érdekes, mert például a MOL Bubi iránt megnőtt az érdeklődés a járvány kirobbanása után, hiszen sokan választották a kerékpározást a tömegközlekedés helyett Budapesten is. Ha ezt a logikát követjük, akkor a rollerek iránti kereslet is megugorhatott volna a veszélyhelyzet idején. A G7 ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az e-rollereket – különösen Budapesten – inkább a külföldiek és a turisták használták, belőlük pedig most nagyon kevés van idehaza, hiszen a turizmus leállt. A Bloomberg értesülése szerint Párizsban néhány nap leforgás alatt nem kevesebb, mint 98 százalékkal esett vissza az elektromos rollerek kihasználtsága (ez márciusban volt, vélhetően áprilisban sem javult sokat a helyzet).

Az első e-rollerek 2017-ben bukkantak fel, utána rohamos tempóban terjedtek el a nagyvárosokban, aminek a környezetvédők örültek, de a gyalogosoknak és az autósoknak egyre többször gyűlt meg a bajuk az e-rolleresekkel, emiatt az eszköz nagyon gyorsan közutálat tárgya lett.

A VII. kerületi önkormányzathoz is nagyon sok panasz futott be az elektromos rollerekkel kapcsolatban, ezért Erzsébetváros vezetése úgy döntött, hogy a jövőben begyűjti az utcán és parkokban szanaszét hagyott e-rollereket (ezt a döntést még bőven a veszélyhelyzet kihirdetése előtt hozta meg a helyi önkormányzat).

De nem csak a magyaroknak lett elegük az e-rollereskből, Franciaországban annyira elfajult a helyzet, hogy be is tiltották az elektromos rollerezést a járdán. Bécsben pedig már azon gondolkodnak, hogy bizonyos időszakokban korlátozni kellene az e-rollerek használatát.