2020. február 10. | 16:32

Hányattatott sorsa van a filmbéli Ford Falconnak, remélhetőleg most végre jó kezekbe kerül.

Azt hiszem a Mad Max franchise-t senkinek sem kell bemutatni. A jövőben játszódó, poszt-apokaliptikus világot bemutató filmek hangulata egyedülálló, már az 1979-es első rész (Mel Gibsonnal a főszerepben) is azonnal a kultuszfilmek kategóriájába került. Nem csoda, hogy imádták a nézők, hiszen egy olyan világba kalauzol, amiben a civilizáció hanyatlik, a törvényeket az ököljog váltotta fel és az utakon mindenfelé bűnbandák garázdálkodnak.

A rendet csupán néhány megmaradt rendőr igyekszik fenntartani. A történetek főhőse Max Rockatansky, aki egy átalakított 1973-as Ford Falcon XB GT Coupe rendőrségi elfogóautóval (a filmekben V8 Interceptor Pursuit Speciálnak hívják) üldözi a rosszfiúkat az első két részben. A verda – köszönhetően a kompresszornak – 600 lóerőt teljesít a kerekeken mérve, hogy legyen esélye a rendőrségnek a bandák autószörnyei ellen.

A filmekben szereplő autó most ismét eladó, mert a tulajdonosa, a floridai Miami Auto Museum különböző átépítések miatt már nem tudja tovább kiállítani. A jármű előélete nem zökkenőmentes, de a legendát valószínűleg szervizkönyv nélkül is meg fogják vásárolni. Mivel az első filmet senki nem remélte akkora sikernek, mint amilyen volt, az autót a stúdió azonnal eladta, és járkálós autónak használták tulajdonosai. Csak miután a film hatalmasat kaszált, akkor vásárolták vissza a producerek, hogy ismét szerepet kaphasson a következő részben (Mad Max 2. – Az országúti harcos).

Az autó a forgatások után ismét parkolópályára került, egy filmes kolléga kertjében rohadt pár évig, hogy aztán egy amerikai filmfanatikus megszerezze magának, és elkezdődhessen a teljes körű felújítása. Mindez már az Egyesült Államokban történt, a Ford Falcont visszaállították az első filmben látott állapotának megfelelően. Időközben elkészült a harmadik epizód is (Mad Max 3. – Az igazság csarnokán innen és túl), de ebben nem szerepelt az autó, mert a történet szerint korábban megsemmisült.

1992-ben aztán ismét eladósorba került, ezúttal egy brit film- és autófanatikus kaparintotta meg, aki kiállította a saját magángyűjteményében más, korábbi filmes autókkal egyetemben. Így került Mad Max autója az Egyesült Királyságba a következő két évtizedre. 2011-ben aztán újra gazdát cserélt a jármű, megint az USA-ba hajózták és kiállították az említett múzeumba, ahol jelenleg is található. Most 2020 van, ismét árulják, meglátjuk, hogy ezúttal hova, kihez kerül. A 2015-ös negyedik filmben (Mad Max – A harag útja) felbukkanó, rendesen „felturbózott” V8 Interceptor már nem az eredeti autó, hanem egy, a stúdió által épített replika.